Mutluluk İçin Duygu Eğitimi

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
369 gösterim
İhtiyaçlar, insanın tutsak edilmesinde en önemli etkendir. Yeme içme, korunma, barınma, üreme, inanma, sevme gibi ihtiyaçları karşılamak için insan kendi onurundan ödün verme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden bazen ihtiyaçlar, onurlu yaşamanın önünde engel teşkil edebilir.

İnsanlar düşünceleri ile algılar, duyguları ile yaşarlar. Duygu ve temel ihtiyaçlar iyi tanınmadığı takdirde istismara en açık alanlardır. Kişinin, insanlığından ödün vermeden hayatını yaşayabilmesi için öncelikle duygularını iyi tanıması gerekir. Bunun için duyguların en erken yaşlardan itibaren eğitimi büyük önem arz eder.

İhtiyaçlar ve ona bağlı olarak gelişen duygularımız, bizi başkalarına mecbur eden, meftun eden, boyun eğdiren baş etkenlerdir. Temel ihtiyaçların temininde söz konusu olabilecek tehlikelerden korunmak ancak duyguların tanınması ve kontrolü ile mümkündür. Aksi halde özgürlüğümüzden ve varoluş amacımızdan taviz vermeye mecbur kalır; yaşamın anlamı ve tadını kaybederiz.

Duygu Eğitimi`nin amacı; hayatı tadında, onurlu, özgürce yaşamak ve mutlu olmak için insana kendini tanıtmak; Yunus Emre`nin de dediği gibi, "İlim `kendin` bilmektir!" düsturunu kişinin kendi yaşamında uygulamaya koymasına yardımcı olmaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  161
 • ISBN:
  9786056204791
 • Yayınevi:
  Yediveren
 • Kitabın Türü:
EMİNE ÖZDEMİR 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yazar, kitabında duygu ve davranış ilişkisini incelemiş. İstifade edilecek bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

EMİNE ÖZDEMİR 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsan düşünceleri ile idrak ediyor, anlıyor; ancak duyguları ile hissediyor, yaşıyor.
mutlu ya da mutsuz bir psikolojiden bahsederken, aslında ne tür duygularla dolu olduğumuzdan bahsederiz.

Mutluluk İçin Duygu Eğitimi, Hamdi KalyoncuMutluluk İçin Duygu Eğitimi, Hamdi Kalyoncu