Mutsuzluk Kılavuzu

8,4/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
5 beğeni  · 
515 gösterim
Mutsuzluk Kılavuzu ağlayan ya da gülen bir gözle okunabilir. Her okur kendinden bir şeyler bulabilir. Pireyi deve yaparak gündelik hayatımızı nasıl katlanılmaz hale getirdiğimizi görebilir.
Ötekinin yenilgisinin benim zaferimi, onun yitirdiklerinin benim kazanımımı oluşturduğu bir oyun oynuyoruz bu dünyada. Yitirilenler ile kazanılanların toplamının sıfır olduğu bir oyun: Sıfır toplamlar oyunu..
Kendi yaşamımız kadar başkalarının da yaşamını cehenneme çevirmek için elimizden geleni hala yapamadığımız duygusunu taşıyorsak Watzlawick'e teşekkür etmemiz gerekir. Zira, mutsuz olmak için müthiş bir yöntem öneriyor bize. Sonuç da garantili!... Mutlu olma yolunu gösteren "saçma sapan" binlerce reçeteden bıktıysanız ve hayatınızda yeni bir Mutsuzluk Kılavuzu aradığınız kaynak.
 • Baskı Tarihi:
  1995
 • Sayfa Sayısı:
  110
 • ISBN:
  9789755390475
 • Orijinal Adı:
  Anleitung zum Unglücklichsein
 • Çeviri:
  Veysel Ataman
 • Yayınevi:
  Ayrıntı
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
 01 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Merhaba arkadaşlar 2016’nın ilk kitap incelemesi olacak sanırım.
Mutsuzluk Kılavuzu felsefik bir eser. Size nasıl mutsuz olunacağını anlatan bir kitap. Yazarın okuduğum ilk kitabı. Kısa bir kitap bir dikişte bitireceksiniz ama :) içerisindeki ağırlığı bir günde bitirebilir misiniz bilemiyorum... Mutsuzluk Kılavuzu, kişinin gündelik hayatını nasıl da kendi elleriyle kabusa çevirdiğini felsefi bir altyapıya dayandırarak mizahi bir üslupla anlatıyor. 14 bölümden oluşuyor kitabımız.
Bu kitap neden mutsuz olduğunu bulamayanlara da bir cevap niteliğinde. İçerisinde çok güzel alıntılar ve mizahi üslup çok güzel. Bazen tebessüm bazen kahkahaya varacak kadar güldürüyor. Romanın içine sizi de sokuyor. Kitap aslında bir kişisel gelişim kitabı gibi yaşantımızla ilgili çok faydalı öğütler veriyor.
Kısa ve öz bir kitap. Size yeni düşünceler katacağından eminim. Çevirisi de çok iyi. İnsanın kendini ne kadar kolay mutsuzluğun eline verdiğini anlatıyor. Nasıl mutlu oluruzu; Nasıl mutsuz olarak anlatarak ters köşe yaparak anlatıyor. Hatalarımızı yüzümüze vurarak bunlardan ders almamızı sağlıyor.
Tavsiye ediyorum. Mutlu Yıllar 1000Kitap…

Kitaptan 10 Alıntı

insan_okur 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Fiiller kısa, pişmanlıklar uzun sürer.

Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 23 - Ayrıntı Yayınları)Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 23 - Ayrıntı Yayınları)
insan_okur 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Her şey güzel her şey.İnsan mutlu olmadığını bilmediği için mutsuzdur. Sırf bu yüzden Hepsi bu, hepsi ! Bunu fark eden hemen mutlu olacaktır; anında, oracıkta...

Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 108 - Ayrıntı Yayınları ( Dostoyevski'nin Ecinnliler Romanından Alıntı ))Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 108 - Ayrıntı Yayınları ( Dostoyevski'nin Ecinnliler Romanından Alıntı ))
insan_okur 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnansak mutsuzluğumuzun yaratıcısı olduğumuzu anlamakla kalmaz, mutluluğumuzu da kendimiz yaratabiliriz.

Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 108 - Ayrıntı Yayınları)Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 108 - Ayrıntı Yayınları)
insan_okur 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Doğrusu nereye gittiği konusunda bir fikrim yok ama işte bu yüzden de gideceğim yere çabucak varıyorum.

Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 71 - Ayrıntı Yayınları)Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 71 - Ayrıntı Yayınları)
insan_okur 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kendimizi aldatmayalım: Mutsuzluğumuz olmasaydı halimiz nice olurdu, şimdi nerelerde olurduk ? Mutsuzluğa şiddetle muhtacız; hem de sözcüğün gerçek anlamıyla mutsuzluğa.

Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 12 - Ayrıntı Yayınları)Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 12 - Ayrıntı Yayınları)
insan_okur 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Mutsuz herkes olabilir; ama kendini mutsuzlaştırmayı insan ancak öğrenerek gerçekleştirebilir.

Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 14 - Ayrıntı Yayınları)Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 14 - Ayrıntı Yayınları)
insan_okur 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Benim olursanız size sahip olacağım için, büyük saygı duyduğum sizi yitireceğim.

Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 83 - Ayrıntı Yayınları)Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 83 - Ayrıntı Yayınları)
insan_okur 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Demek ki reçetemiz şöyle: İnsan öyle olmak isteğini kendi oluşuyla mümkün kılan ve bunu yapmayı kabul edip onaylayan bir eş bulmalıdır. Ama bu ilişkide de amaca ulaşmaktan kaçınmak en doğru tutumdur.

Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 90 - Ayrıntı Yayınları)Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 90 - Ayrıntı Yayınları)
Kadir Aykaç 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çocuklukta bize öğretilmiş olanı (üzüntüden kurtulamıyorsak kabahati kendimizde arama alışkanlığını) ileriki yıllarda da sürdürerek belli durumlarda üzülmeye ne hakkımız ne de nedenimiz bulunduğuna kendimizi inandırarak üzüntüyü ruhsal çöküntüye dönüştürebiliriz. Öyleyse ruhsal çöküntü, bu dönüştürme yeteneğimizin sonucudur.

Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 80)Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 80)
ksk skrn 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşam bir oyundur ve bu oyunun birinci kuralı, yaşamın bir oyun olmayıp ölümüne ciddi olduğu kuralıdır, diyen özdeyiş, Amerikalı psikolog Alan Watt'ındır.

Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 102)Mutsuzluk Kılavuzu, Paul Watzlawick (Sayfa 102)