Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk

7,6/10  (23 Oy) · 
44 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.211 gösterim
Aramızda bir sessizlik oluyor. Yatış pozisyonumuzu değiştiriyoruz, yorgan hışırdıyor. Başlattığımız tartışma içimde, öncekinden de şiddetli bir biçimde devam ediyor. Traudel'le bu tür konuşmalar yapmaya alışık değilim. Ayrıca, gerçekten korkuyorum. Bana göre, bu konuşma bile, çok korktuğum yıkımın gizlice başladığının bir işareti... Şimdi biraz kafa dağıtmayı çok isterdim, ama cinsel birleşmeden sonra televizyonu açmayı ikimiz de kaba buluruz. Fakat burada böyle karanlıkta yatıp duramam da. Yalnızlık normal de, birdenbire ortaya çıkması öyle iğrenç ki.

Sürekli hayat üzerine kafa yoran ve bir imge avcısı gibi etrafındaki küçük ayrıntıları gözlemleyerek mutluluk kırıntıları yakalamaya, bunlara tutunmaya çalışan bir adam iç dünyasıyla, hayatla, işiyle iyi kötü idare ederken, bir gün her şey sevgilisinin çocuk sahibi olmak istemesiyle altüst oluyor. Dengeler bozulmuş, sorgulama ve hesaplaşma başlamıştır artık…

"Kafka'nın anlatı geleneğini sürdüren Genazino, titiz ayrıntılarla ördüğü romanlarını giderek mükemmelleştiriyor... Bu kitap küçük bir şaheser."

-Jan Bürger, Literaturen-

"Gündelik hayatın ince ince gözlemlenmesi, mizah duygusu, sıradanlığı evrensel bir insanlık durumu olarak yorumlama eğilimi... Genazino'nun tipik özellikleri."

-Ulrich Greiner, Die Zeit-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789755398075
 • Orijinal Adı:
  Das Glück in glückfernen Zeiten
 • Çeviri:
  Zehra Aksu Yılmazer
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
ahmet Karakuzulu 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gerhard Warlich, bir çamaşırhanede yönetici olarak çalışmaktadır. Felsefe eğitimi almış biri olarak yaptığı işi sevmeyen, ancak, başka işlere yönelme konusunda da yeterli iç motivasyona sahip olmayan ana karakter, günlük yaşantısındaki her şeye kendince farklı anlamlar yüklemektedir. Bu yaklaşımından çoğunlukla mutsuz olmasına karşın, zaman zaman da mutluluk duymaktadır. Sıklıkla çocukluğuna dönen ve annesini her fırsatta anımsayan,
Sevgilisi Traudel ile birlikte yaşamakta olan karekterimiz, sevgilisinin çocuk yapma isteğiyle birlikte ilişkisine ve kendine hızla yabancılaşmaya başlamış, bu yabancılaşma beraberinde yalnızlığı da getirmeye başlamıştır. Traudel'in ;"İki kişiyken yalnız olmak istemiyorum" uyarıları da artık işe yaramamaktadır.
Sonunda, Warlich, terapi seanslarına katılmak üzere bir kliniktedir... Kitabı bitirdiğimde çok beğendiğimi düşündüm. Beğendiğim şey yazarın ayrıntılarda yakaladığı samimiyet ve bir insanın iç dünyasını okura aktarmaktaki başarısıydı. Yazarın dili, yer yer Kafka ve Camus'a da benzemekte bu nedenle de zihinlerde hoş bir okuma keyfi bırakmaktadır. Öneririm.

"İnsanın önemli anlarda, dilsizleşen bir filozof olduğunu keşfetmesinden daha korkunç bir şey olamaz."

Sürekli hayat ve akışı üzerinde kafa patlatan ,aşırı duyarlı bir adamın iç dünyasında yaptığım bu gezi beni çok etkiledi.
Gündelik hayat ve içten geçen hayat en ince ayrıntıları ile gözlemlenmiş. O yüzden bu kitap ya çok sevilir ya hiç sevilmez.
Kesinlikle belirtmeliyim ki, ben bu kitabı çok sevenlerden oldum.

Oblomov 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Romanın ana karakteri Gerhard Warlich felsefe doktorası yapmış olmasına rağmen bir çamaşırhanede çalışıyor. Gerhard Warlich, pek çoğumuzun başına geldiği gibi, eğitimine uygun olmayan ancak sırf hayatını devam ettirebileceği bir işte çalışmak zorunda ve bunun sonucunda da gün geçtikçe mutsuzluğu artıyor. Gerhard Warlich'in en çok zevk aldığı şey insanları gözlemlemek ve var olandan farklı gerçeklikler kurgulamak. Bu sayede kendi gerçekliğinden kaçmış oluyor. Kitabın felsefi yönü çok kuvvetli olmakla beraber, kitabı okurken kendimizi zaman zaman bir psikanaliz seansındaymışız gibi hissediyoruz.

Gerhard Warlich'in hikayesi, büyük şehirlerde bir sürü halinde yaşayıp, çalışmak istemedikleri işlerde çalışıp, yaşadığı hayatı beğenmeyen ama beğenmedikleri bu hayatları değiştirmeye gücü olmayan insanları anlatıyor. Dolayısıyla pek çoğumuza yakın gelebilecek bir hikaye.

Irem 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Pek çok kişinin farketmediği küçücük detayları gözlemleyerek, bu ayrıntılardan mutluluk kırıntıları yakalamaya çalışan ve sürekli hayat üzerine kafa yoran bir adamın , iç dünyasıyla, yasamıyla, işiyle ve sevgilisi ile olan iletişimin anlatıldığı kitapta, ana karakterin sevgilisinin, çocuk sahibi olmak istemesiyle altüst olan hayati ve bunun neticesi olarak her şeyi sorgulaması ve hesaplaşma içine girmesi anlatılıyor.Yazarın üslubunu cok sevdim, keyifli bir kitaptı.

melda 
12 Şub 2016 · Kitabı okumadı · 8/10 puan

Toplumun insanlığa dayattığı kalıplara insanın egosu da dahil olunca mutsuz olmamak elde değil. Genazıno'nun yarattığı, kafasında durmadan fikirlerin uçuştuğu bu özgün karakter, mutsuz anların içinde kıvranıp durmak yerine kendine küçük mutluluklar yaratmayı öğrenebilmiş biri. Peki mutsuzluktan mutluluğa nasıl kısa sürede geçiş yapabiliyor? Kendini tüm türlerin merkezinde değil doğanın bir parçası yaparak, gizli gerçekleri gözlemleyerek. Eğer mutluluğun dışarıda değil kendi içinizde olduğunu bilip de bunun nasıl hayata geçirileceğini düşünen biriyseniz bu kitabı şiddetle tavsiye ederim.

Rose 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 3/10 puan

Söz Konusu kitapsa emeğe saygı der susarım lakin ben bu romanı pek sevemedim :( Üzgünüm Yazar. Sanırım fazlaca gözümde büyüttüğüm için olacak. Farklı bakış açısı katamadı bana!

Nil 
19 Nis 02:05 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hepimizin bir parça bile olsa, kendimize ait psikolojik aktivitelerimizi, fikirlerimizi çırıl çıplak görebileceğimiz bir eser; mutsuzluk zamanlarında mutluluk...Yaşadığı hayata, zamana ve sahip olduklarına aidiyet hissedememenin verdiği derin kederi görmezden gelerek, bir gün sevgilisinin kendisinden bir çocuk dünyaya getirmesi arzusunun çokluğuyla yüzleştiğinde hayatındaki tek ve en yakın insana da yabancılaşması başlamıştır Gerhard'ın.Tüm bu aidiyet hissedemediği hayatının parçalarının kendisini uç seçimlerde dolaştırmasının başlangıcının sonucu olan kendi içsel bütünlüğünün yıkımıyla çok farklı savaş tekniği geliştiren Gerhard, inanılmaz bir hayal dünyası açıyor zihnimizde.Başucu kitaplarımdan biri olmuştur artık.Ve Camus dan daha çok, dostoyevski yeraltından notlar'ı okuyup sahip olduğum heyecanın benzerini yaşatmıştır Wilhelm Genazino

Kitaptan 29 Alıntı

Oblomov 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlar yaşıyorlar gerçi ama kafeslerindeki üzgün hayvanat bahçesi hayvanları gibi, bir zamanlar yurtları neresiydi, unutmuş gibiler.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Ayrıntı Yayınları)Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Ayrıntı Yayınları)
Oblomov 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Olağanüstü şeyleri bizzat yaratmamız gerekiyor yoksa dünyada karşımıza çıkmıyorlar.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Ayrıntı Yayınları)Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Ayrıntı Yayınları)
Maya 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kafeye bir trompetçi geliyor, plastik poşetini bir direğe asıyor ve insanların önünde durup çalmaya başlıyor. Beni şaşırtan, trompetçinin bir, trompete pek hakim olmadığını, iki, derdinin trompet çalmak değil dilenmek olduğunu bu kadar çabuk açık etmesi.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 9)Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 9)
Maya 
 18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sıkıntı
Sıkıntı, aslında kimsenin görmek istemediği kadar açık davranmaya zorlar bizi.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 30)Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Wilhelm Genazino (Sayfa 30)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Sahnenin Dışındakiler
Sahnenin Dışındakiler Wilhelm Genazino’nun Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk ve O Gün İçin Bir Şemsiye romanlarındaki kahramanları, Avrupa’nın ya da yeni dünya düzeninin yarattığı krizin bunalımını yaşayan insanlar.