Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu (Bütün Yapıtları 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1353
Gösterim
Adı:
Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu
Alt başlık:
Bütün Yapıtları 1
Baskı tarihi:
Haziran 2002
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754680614
Kitabın türü:
Çeviri:
İsmet Zeki Eyüboğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Dionysos müziğine inanan gönüldeşlerim, siz tragedyanın bizim için taşıdığı anlamı da bilirsiniz.

Biz onda, müzikten yeniden doğan tragedya söylencesini buluyoruz.

Biz bu söylencede tüm nesneleri umar ve en etkili acıyı unutabiliriz!

En etkili acı, bizim için her şeydir. Bu sözcüğü anlıyorsanız, sonunda benim umutlarımı da anlayacaksınız.
-Friedrich Nietzsche-
(Tanıtım Bülteninden)
160 syf.
Nietzsche yine haklıydı.

Tragedya'nın doğuşu, Nietzsche'nin söylencelerince işlendiği üzere müzik üzerinden gerçekleşmiştir.

Aslında bu tarz kitaplar daha kuramsal olarak ele alınıp, daha akademik bir dille yazılmalı derdim ancak yazan Nietzsche olunca söylenceleri dahi en ağır dilden en detaylı kuramsal analizlerden daha etkin ve etkili oluyor.

Sanat ve müzik konusunu Dionyssos - Apollon ikilemi üzerinden işleyen Nietzsche'nin fikir derinliğini zenginleştiren ve Nietzsche'yi günümüz felsefesinin yapı taşı haline getiren Yunan mitolojisi ve antik dönem felsefesinin etkisini anlayabilmek için aslında bu eserden önce detaylı bir antik dönem felsefesi okumaları yapmak gerekir.

Özellikle Dionyssos üzerinden işlenen felsefenin yıkıcı etkisi Nietzsche özelinde ciddi bir ahlak ve hristiyanlık karşıtlığı doğurmuştur.

Kitabın en vurucu sözü olan; "En etkiki acı bizim için her şeydir. Eğer bu söylediğimi anlıyorsanız. Sonunda benim umutlarımı anlayacaksınız.'' ile aslında müziğin özünü, Tragedya'nın varlık sebebini önümüze koyuyor değerli düşünür. Yunan felsefesiyle birlikte Nietzsche okunup okutulmalıdır diye düşünüyorum.
160 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yirmi beş bölüme ayırdığı kitabı Grek Tragedyası üzerinden işleyen Niçe, Dionyssos öğretileri temel yapı taşıdır. Çoğunlukla tragedyanın yeniden doğuşuna müziğin etkisi olduğuna inanır. Onun için bu ikili bir bütündür, birbirinden ayrı düşünülemez. En ağır kitaplarından bir tanesidir. Eğer diğer kitaplarını okumadan bundan başlanırsa pek bir yararı olmaz sanırım; Çünkü genellikle Hıristiyanlığı eleştiri merkezine alan ve Aforizmaları arasında belli başlı kopuklar bulunan Niçe, bu kitabında bir bütünü ele almış ve tragedyanın en eski tarihine değinmiş. Onun için Tragedya çok önemli bir yer tutar kitabında da belirttiği gibi bir çok şeyin kaynağının tragedya olduğunu iddia eder. Eğer kitabı okumayı düşünen varsa öncelikle Grek Tragedyası hakkında bilgisi olması gerekir çünkü sadece onun eleştirisi ve tarihçesi üzerinden ilerler. Ama bu kitabın Niçe için ayrı bir yeri olduğuda açık"Dionyssos müziğine inanan gönüldeşlerim siz tragedyanın bizim için taşıdığı anlamı da bilirsiniz. Biz onda müzikten yeniden doğan tragedya söylencesini buluyoruz. En etkili acı, bizim için herşeydir, bunu anlıyorsanız sonunda benim umutlarımı da anlayacaksınız" diyerek tragedyanın onun için çok önemli oldugunu da vurgular.
160 syf.
·5 günde·8/10
Nietzsche 25 yaşında yazmış olduğu bu ilk kitabında müzik ile tragedya'nın aslında aynı kaynaktan yani Grek Tanrıları Apollon ile Dionysos'tan geldiğini aktarıyor.
Bu kitabı anlayabilmek için Grek edebiyatını sanatını ve Yunan mitolojisine bilmek gerekiyor. Yine daha iyi anlayabilmek için bu kitaptan önce okunması gereken kitapları sıralı şekilde şunlar:
1- Yunanlıların Trajik Çağında Felsefe
2- Yunan Tragedyası Üzerine İki Konferans
3- Diyonyssos Dithyrambosları
Diyonysosça müziğin etkisi ile büyülenen insan, çevresine görüntü kıvılcımları saçar, burada en yüksek açılım hem tragedyadır hem de dramı özgü lirik şiirdir. Şarkı söyleyen kişinin bilincinin dolduran şey zihninde engellenmiş üzüntüler, acılar heyecanlardır. Bu durumlar şarkının bütününü dile getirir ve şiirin özünü oluşturur. Şiir ve müzik aslında acı çeken insanın usudur. Bu us ölümün ardından evrene doğru giderek tanrıya ulaşmayı sağlar. Tragedya'da da seyirci sahnede titreyen Tanrı görüntüsünü elinde olmadan bu maskelenmiş biçime çevirir onun gerçekliğini anlam bakımından gerçek olmayan düşsel bir varlığa dönüştürür. Bu şekilde evrenin nesneye tragedyaya bürünmüş halinin açık kolay anlaşılabilir hale gelmesini sağlayan yine Apollon'dur. Daha anlaşılır şekilde ifade edecek olursam Nietzsche diyor ki; acı, keder, hüzün, heyecan olmadan sanat ortaya çıkmaz. İnsanın yaşamıdan eksik olmayan bu duygularla başa çıkmak için müzik ve tragedya bizim için bir sığınma ve hayata tutunma aracıdır. Özellikle müzik ile insan Tanrı'nın tinselliğini, evrendeki belirsizliğini düşselleştirirek içinde hisseder ve tragedya ile de bunu nesneleştirerek somut hâle getirir.
Nietzscehe'nin özellikle Euripides, Sokrates ve Platon' karşı getirdiği eleştirileri keyifle ve gülerek okudum. :) Üçüne de çok ağır ithamlarda bulunmuş. Euripides'in tiyatronun halkın anlayacağı şekilde yazılması gerektiğini söylemesinde "halk" diye bir sınıflama yapmasının aslında halka karşı bir aşağılama, kendisinin de kibirini içerdiğini ifade ediyor. Sokrates'in rasyonalizmini ve epistemolojisini eleştirirken Cinli Sokrates diye bahsetmesi ve Grek delikanlısı Platon'un da hocasına yaranmak için şiirlerini yaktığını, Sokrates'in peşinde köpek olduğunu, dile getirerek eleştiri de bulunması Nietzscehe'nin gençliğinin hoyrat cesaretini gösteriyor ama eleştirileri de boş eleştiriler değil tabi ki. Ayrıca Sokrates'in her zaman karşı çıktığı sofistlerden biri olduğunu hatta başında geldiğini ifade ederek ilk sofist olarak Sokrates'in de felsefesinin safsatadan, demogojiden ibaret olduğunu ima etmektedir
160 syf.
Nietzsche'nin ilk eseri olan Tragedyanın Doğuşu bir başyapıt. Dili ağır olmakla beraber, Nietzsche okurları için hiç de zor olmayan anlaşılır bir eser. Felsefeye ilgi duyan herkese tavsiye ederim.
160 syf.
·4 günde·7/10
Nietzsche'nin 25 yaşında yazdığı ilk eseri olmasının yanında birde kitabın Nietzsche'nin filoloji doktora tezinden oluşması İbrahim, sen bu kitabı kesinlikle okumalısın dedirti bana, şimdi de incelemelisin ki başkalarının okumasına da zemin hazırlıyasın dedirtiyor.

Kitapta iki farklı algı var. Biri Nietzsche sanat üzerine yazar bizler de okuyucumuyuz, diğeri Nietzsche'nin düşünceleri sanatı oynar bizler izleyicimiz işte burda bir ikilemi girilir, Nietzsche kimileriyle bakışır, kimileriyle konuşur bu eserinde. Zaten kitapta da bir zıt kutuplaşma var biri Apollon diğeri ise Dionysos. Biri yani Apollon, müzikte ve sanatta düzene ve biçime(güzellik, kusursuz,yaratıcı) önem verip savunurken, diğeri yani Dionysos, coşkuya, mutluluğa ve doğallığa önem verip bunları savunur eserde. Tabi ki bu zıtlaşma beraberinde bir birliktelik getiriyor, yani bu ikisi olmazsa müzikte olmaz sanatta dedirtiyor Nietzsche adama, ama kendini de bir çok konuda Dionysos'un destekçisi olarak gösteriyor bizlere.


İçerik(sanat, müzik ve tragedya hakkında) bakımından bolca isime ve düşünürlere ayrıca bu isim ve düşünürlerin yorumlarına, aforizmalarına, görüş ve düşüncelerine, ayrılıklarına ve ortak kararlarına da ev sahipliği yapmıştır kitap.

Dipnot: Kitabı okurken internet paketiniz mutlaka olsun çünkü araştırılacak çok şey var kitapta. Ve de öğrenilecek.
160 syf.
·4 günde·Beğendi
Nietzsche açıyı sevmeyen, bakışlarını çevre boyutlarına göre biçimlendiren kişidir. Nietzsche'ye göre düşüncenin, sanatın, yaratmanın, şiirin ana kaynağı doğadır. Bizi çevreleyen, besleyen, bir bakıma bize eylemler içinde yol gösteren varlıktır. Bilmek, doğayı anlamak, kişinin kendini kavramak, onun evrendeki sınırlarını tanımaktır. Nietzsche'nin anlayışına göre ancak yaratıcı olan, yenileşen doğurucudur, geliştiricidir. Yaratmak, doğurmak ise doğa gücünün eyleme geçmesi, devinmesidir.
İnanın bana, insanın en gerçek deliliği
Düşte gösterir kendini
Her şiir, her ozanca işleyiş
Bir gerçek düş yorumundan başka bir şey değil

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu
Alt başlık:
Bütün Yapıtları 1
Baskı tarihi:
Haziran 2002
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754680614
Kitabın türü:
Çeviri:
İsmet Zeki Eyüboğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Dionysos müziğine inanan gönüldeşlerim, siz tragedyanın bizim için taşıdığı anlamı da bilirsiniz.

Biz onda, müzikten yeniden doğan tragedya söylencesini buluyoruz.

Biz bu söylencede tüm nesneleri umar ve en etkili acıyı unutabiliriz!

En etkili acı, bizim için her şeydir. Bu sözcüğü anlıyorsanız, sonunda benim umutlarımı da anlayacaksınız.
-Friedrich Nietzsche-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 75 okur

  • Kurtuluş
  • B.D
  • Beatle
  • Gozde Senem
  • Zafer albayrak
  • Entelektüel baron
  • Cüneyt Camgöz
  • Zeynep Verep
  • Beyza Altundaş
  • Aliza Nasiri

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.1 (8)
9
%15.8 (3)
8
%15.8 (3)
7
%21.1 (4)
6
%0
5
%5.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0