Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu Bütün Yapıtları 1

7,0/10  (1 Oy) · 
10 okunma  · 
1 beğeni  · 
583 gösterim
Dionysos müziğine inanan gönüldeşlerim, siz tragedyanın bizim için taşıdığı anlamı da bilirsiniz.

Biz onda, müzikten yeniden doğan tragedya söylencesini buluyoruz.

Biz bu söylencede tüm nesneleri umar ve en etkili acıyı unutabiliriz!

En etkili acı, bizim için her şeydir. Bu sözcüğü anlıyorsanız, sonunda benim umutlarımı da anlayacaksınız.
-Friedrich Nietzsche-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2002
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789754680614
 • Çeviri:
  İsmet Zeki Eyüboğlu
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sisyphos 
01 May 18:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yirmi beş bölüme ayırdığı kitabı Grek Tragedyası üzerinden işleyen Niçe, Dionyssos öğretileri temel yapı taşıdır. Çoğunlukla tragedyanın yeniden doğuşuna müziğin etkisi olduğuna inanır. Onun için bu ikili bir bütündür, birbirinden ayrı düşünülemez. En ağır kitaplarından bir tanesidir. Eğer diğer kitaplarını okumadan bundan başlanırsa pek bir yararı olmaz sanırım; Çünkü genellikle Hıristiyanlığı eleştiri merkezine alan ve Aforizmaları arasında belli başlı kopuklar bulunan Niçe, bu kitabında bir bütünü ele almış ve tragedyanın en eski tarihine değinmiş. Onun için Tragedya çok önemli bir yer tutar kitabında da belirttiği gibi bir çok şeyin kaynağının tragedya olduğunu iddia eder. Eğer kitabı okumayı düşünen varsa öncelikle Grek Tragedyası hakkında bilgisi olması gerekir çünkü sadece onun eleştirisi ve tarihçesi üzerinden ilerler. Ama bu kitabın Niçe için ayrı bir yeri olduğuda açık"Dionyssos müziğine inanan gönüldeşlerim siz tragedyanın bizim için taşıdığı anlamı da bilirsiniz. Biz onda müzikten yeniden doğan tragedya söylencesini buluyoruz. En etkili acı, bizim için herşeydir, bunu anlıyorsanız sonunda benim umutlarımı da anlayacaksınız" diyerek tragedyanın onun için çok önemli oldugunu da vurgular.

İbrahim Koç 
 15 Tem 02:11 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Nietzsche'nin 25 yaşında yazdığı ilk eseri olmasının yanında birde kitabın Nietzsche'nin filoloji doktora tezinden oluşması İbrahim, sen bu kitabı kesinlikle okumalısın dedirti bana, şimdi de incelemelisin ki başkalarının okumasına da zemin hazırlıyasın dedirtiyor.

Kitapta iki farklı algı var. Biri Nietzsche sanat üzerine yazar bizler de okuyucumuyuz, diğeri Nietzsche'nin düşünceleri sanatı oynar bizler izleyicimiz işte burda bir ikilemi girilir, Nietzsche kimileriyle bakışır, kimileriyle konuşur bu eserinde. Zaten kitapta da bir zıt kutuplaşma var biri Apollon diğeri ise Dionysos. Biri yani Apollon, müzikte ve sanatta düzene ve biçime(güzellik, kusursuz,yaratıcı) önem verip savunurken, diğeri yani Dionysos, coşkuya, mutluluğa ve doğallığa önem verip bunları savunur eserde. Tabi ki bu zıtlaşma beraberinde bir birliktelik getiriyor, yani bu ikisi olmazsa müzikte olmaz sanatta dedirtiyor Nietzsche adama, ama kendini de bir çok konuda Dionysos'un destekçisi olarak gösteriyor bizlere.


İçerik(sanat, müzik ve tragedya hakkında) bakımından bolca isime ve düşünürlere ayrıca bu isim ve düşünürlerin yorumlarına, aforizmalarına, görüş ve düşüncelerine, ayrılıklarına ve ortak kararlarına da ev sahipliği yapmıştır kitap.

Dipnot: Kitabı okurken internet paketiniz mutlaka olsun çünkü araştırılacak çok şey var kitapta. Ve de öğrenilecek.

Kitaptan 12 Alıntı

Sisyphos 
 28 Nis 17:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Söyle, sen ey yüce yabancı, bunu da söyle: Ne acılar çekmiş bu halk bu kadar güzel olabilmek için!

Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 160 - Say)Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 160 - Say)
Sisyphos 
28 Nis 21:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Onun için kötü olan şimdi ölmesi, daha kötü olan da bir kez gerçekten ölmektir."

Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 29 - Say)Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 29 - Say)
Sisyphos 
28 Nis 22:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Çokluk birbirleriyle; açıkça, çatışırlar; karşılıklı olarak yeni, güçlü doğumlar uğruna.

Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 17 - Say)Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 17 - Say)
Sisyphos 
28 Nis 22:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Şurasını; kendiliğimizden, iyice bilmemiz gerekir ki gerçek bir yaratıcı için, belki de sanat yapıtları ve sanata özgü buluşlar için varız.

Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 40 - Say)Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 40 - Say)
Sisyphos 
28 Nis 21:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İnanın bana, insanın en gerçek deliliği
Düşte gösterir kendini
Her şiir, her ozanca işleyiş
Bir gerçek düş yorumundan başkası değil.

Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 18 - Say)Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 18 - Say)
Sisyphos 
30 Nis 13:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bağımsızlık
İnsanlık bölüşebileceği en iyi ve en üstün nesneyi kan dökmekle kazanıyor.

Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 63 - Say)Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 63 - Say)
Sisyphos 
 30 Nis 23:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Öylesine dolu, öylesine yeşil, öylesine verimli ve diri, öylesine tutkulu ve ölçülmez. İşte tragedya da, yaşam da, acıda, beğençte bu bolluğun içinde, o yüce büyüleyicilikle duruyor, uzaktan gelen üzüntülü bir şarkıyı dinliyor, oluşan anılarından söz açıyor, onların adlarını dile getiriyor: Kuruntu, istenç, üzüntü. Evet gönüldeşlerim, benimle birlikte tragedyanın yeniden doğuşuna inanın..."Hazırlanın, donanın bu sıkı yürüyüş için inanın Tanrınızın tansığına!"

Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 132 - Say)Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 132 - Say)
Sisyphos 
01 May 11:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bizi, daha önce, varoluşun ortasından çıkan oyuk bir iç çekiş gibi düşünen, şimdi bizim için
"Bir deniz gibi ıssız ve boş" demek istiyor.

Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 137 - Say)Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 137 - Say)
2 /