Namaz Muhasebesi

9,2/10  (38 Oy) · 
85 okunma  · 
31 beğeni  · 
739 gösterim
"Namaz, Rabbimizin huzurunda ilk muhasebe konumuzdur. Dinimizin en bariz dindarlık kazandıran amellerinden biridir. Geceden gündüze bütün hayatımızı kuşatır namaz. O giderse din gitmiş olur. Yaşadığımız asrın en yoğun baskıları arasında namazlı Müslüman olmanın sınavını veriyoruz. Her şeye rağmen önce namaz, rahmet için namaz mücadelemiz ve bu mücadelemizin bir muhasebesidir bu kitap."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  132
 • ISBN:
  9786056185281
 • Yayınevi:
  Tahlil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mutlu Küf 
08 Şub 00:16 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Okuduğum ilk Nureddin Yıldız kitabıydı ve derhal devamı gelecek dedim daha kitabın ortalarındayken. Ben kitabı tavsiye vs üzerine değil bir tevavuk üzere dikkatimi çektiği için almıştım ve maneviyat muhtevalı bir kitap bekliyordum ama yalnızca öyle olmayan, oldukça zengin bir eser. Namazın dinimizdeki yeri, sosyal yaşantımızdaki yeri, aile hayatımızdaki yeri tek tek anlatılmış. Çocuğa namaz nasıl öğretilmeli, nasıl başlanmalı, nereden başlanmalı, kılmaması durumunda hangi yollar izlenmeli, nelerden kaçınılmalı hepsi çok güzel işlenmiş. Son olarak da namazla ilgili bir sözlük yazılmış kavramların açılımları alfabetik sıra gözetilerek kaydedilmiş. Kısaca namaz kılan/kılmayan her Müslüman'ın okuması hatta sık sık tekrar etmesi devamlı elinin altında, göz önünde bulundurması gereken bir eser. Yazan, basan, emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

•Muhayyîr• 
 14 Oca 03:02 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

اَلْحَمْدُ ِللهِ رَبِّ العَالَمِينَ وَ الصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلَى رَسُولِنَا مُحَمَّدٍ وَ ﺁلِهِ وَ صَحْبِهِ اَجْمَعِينْ Öncelikle hocamızdan bu ilmi çalışması için Allah razı olsun. Bu kitap, bizleri namaz konusunda ciddi bir muhasebe yapmaya davet ediyor. Namazın dinimizdeki o sarsılmaz en baştaki yerini yazarımız deyim yerindeyse iyice sağlamlaştırıyor. Namazın hakikatini, bizim için kurtuluş yolu olduğunu bizlere ayet ve hadisler ışığında îzah etmeye çalışıyor. Yer yer namaz ile ilgili ilmihal bilgilerini veren yazarımız, çocuklara karşı namaz eğitimimiz nasıl olmalı konusunda da bizlere altın öğütler veriyor. En son kısımda “Namaz Sözlüğü” yazan yazarımız bizler için namazın fıkhı konusunda ki bilgileri bize sunarak kitabını tamamlıyor. Allah ilmini arttırsın inşaAllah

Ah-i Zer 
 10 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kolay anlaşılır şekilde yazılmış güzel bi kitap. Namaza yeni başlayanlar için "rehber" insanların namaza başlaması için çalışanların "neyi nasıl anlatabilirim" sorusuna "cevap" niteliğinde. Tavsiye edilir.

Erz Ağacı 
11 Oca 16:19 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dinimiz ile ilgili temel esasları biliyor olsak bile zaman zaman tekrar etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu kimi zaman tekrar edip bildiklerimizi tazelemeyi, kimi zaman da bilmediklerimizi fark edip yanlışımızı düzeltmeyi sağlar bizlere. Ben, tekrar etmek amaçlı okudum bu kitabı. Hamdolsun, faydasını da gördüm. Güzel bir eserdi.

ebruli 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nureddin Yıldızın ilk okuduğum kitabi buydu. Dili oldukça güzel ve kitabın konusu yine çok önemli. Bu kitap üzerinden bir yarışma düzenlenmişti yıllar önce ve 1. ye umre ödülü vardı. Keşke o zaman daha dikkatli okusaydım. Tabi son pişmanlık fayda vermiyor.

Efe Alibeyoğlu 
17 Eyl 2017 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

"Namaz benim için ne kadar önemli ? " sorusunu bol bol sorduran ve düşündüren bi kitap. Sade ve basit anlatımıyla oldukça faydalı bilgiler içeriyor.

Papatyahane 
22 Oca 14:23 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Huzur da muhasebesi yapılacak olan ilk amel namazdır.

Kimimiz ihmal ediyoruz, kimimiz namaza başlamam lazım diyip bırakıyoruz. Ya sonra ne oluyor ? Huzur bulamıyoruz yaptığımız işlerde. Namaza daha bi sarılmaya sebep olan, başlamam lazım deyip bırakmamaya vesile sayılacak bir kitap.

"Namaz, Rabbimizin huzurunda ilk muhasebe konumuzdur. Dinimizin en bariz dindarlık kazandıran amellerinden biridir. Geceden gündüze bütün hayatımızı kuşatır namaz. O giderse din gitmiş olur. Yaşadığımız asrın en yoğun baskıları arasında namazlı Müslüman olmanın sınavını veriyoruz. Her şeye rağmen önce namaz, rahmet için namaz mücadelemiz ve bu mücadelemizin bir muhasebesidir bu kitap."

Kârieh. 
 21 Ara 2017 · Puan vermedi

Nureddin Yıldız'ın akıcı dili bu kitabında da öne çıkmış. Namazın önemini, Müslümanı kafirden ayıran en önemli ibadet olduğunu, namaz hakkıyla eda edildiğinde hangi nimetlerle rızıklandırılacağımızı sade bir dille anlatmış. Namaz hayatımızın neresinde? Sorusunu sıkça nefise sorduran bir kitap.

Mavera 
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitabı çok ince olmasına rağmen elimde evirip çevirdim. Kötü olduğundan değil, tamamen nefsimin ayıbı Genel olarak namazın hayata planlanması üzerine yazılmış bir kitap. Bireyin kendisine, çocuklarına karşı namaz tutumunun nasıl olması gerektiğini, caminin önemini, namazsız bir #islam olunamayacağını çok güzel özetlemiş. Biraz keskin bir dilinin olmasının yanı sıra çok fazla derine inmemiş, her şeyden bir tutam serpiştirilmiş. Ve tabi bunları ayet ve hadislerle de desteklemiş.

Ben her müslümanın bilincini açık tutması gerektiğine inanan biriyim. Bize indirdiği ilk ayetin 'Oku' olan Allah'ın 'Neden okumadın' diye soracağından hiç mi hiç şüphem yok. Kaldı ki bu tarz kitapları okumak bana tarifsiz bir huzur veriyor. Tabiki her yazara güvenemeyiz bazen bunu sorun edenler olabiliyor. Ben böyle durumlarda tamamen okumayı terk etmek yerine çarpıştırma tekniğimi (ben uydurdum️) kullanıyorum. Yani çok okuyorum, her türlü yazarı her türkü konuyu okuyorum ve eleştirel bakıyorum, birbirleriyle karşılaştırıyorum. Böylece iyi sonuçlara ulaşabiliyorum.

Söylemeden de geçemeyeceğim, bu kitabın bana kattığı bir güzellik varsa o da aylık planlamamı yapmam oldu. Çünkü ne kadar ibadetime yoğunlaşmaya çalıştıysam bir o kadar şeytan ve vesvese dolaştı etrafımda. Bu yüzden kendimle yüzleşmek adına aylık bir plan yaptım. Oraya yapabileceğim ibadetlerle ilgili hedefler yazdım. Umarım #şubat sonunda kendimden utanmam.Ve bu sözü söylemeden edemeyeceğim. Dünyalık bir üniversiteyi kazanmak için yıllarını veren gençler, ahirette cennete erişebilmek için beş dakikasına kıyabiliyor mu?

2 /

Kitaptan 41 Alıntı

sueda reyyan 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Namazı ertelemek bir hastalıktı, afet oldu. Ezan vakti bildirmiyor, namaza çağırıyor!

Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 51)Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 51)
Cihat aytekin 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam dininin en önemli beş şartından biri namazdır. Namaz, belki de "en önemli" olarak ifade edildiğinde dahi hakkı verilmiş olmuyor. Çünkü Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz namazı, küfürle aramızdaki fark olarak belirtmektedir.

Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 97)Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 97)
Cihat aytekin 
 16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hangi Namaz?
Namazın önemi, onu "Olsun da nasıl olursa olsun!" mantığından çok "emredildiği gibi olsun." anlayışıyla eda etmeyi gerektirir.

Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 20)Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 20)
Cihat aytekin 
 16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Namazı kılmak başka, İkame etmek başka!
Her namaz, namaz değildir. Namaz Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin kıldığı gibi kılmak birinci şart, şartlarına uygun ve hatasız kılmak da ikinci şarttır. O yüzden namaz kılıyor görünmek, namazla oyalanmak başka şey ; namazın hakkını vermek, onu ikame etmek başka bir şeydir.

Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 40 - Tahlil yayınları)Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 40 - Tahlil yayınları)

Namazın ağır gelebileceğini, işi ve zevkleri böldüğünü inkar edemeyiz. Evet, namaz Allah'ın yardım ettikleri dışındakilere pek ağır bir ibadettir. Allah ancak yardım ederse namazında muvaffak olabilir.
Evet, namaz ağırdır.Namaz kılarken de ağırdır kıldırırken de. Sabah namazı için kalkmak veya ev halkını Sabah namazına kaldırmak ağırlık bakımından birbirinden aşağı değildir.Çünkü namazın Bedeli Cennettir.Cennet ise ucuz değildir.

Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 29 - Tahlil Yayınları)Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 29 - Tahlil Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İbadet ehli bir mü'min; ahlaklıdır, güçlüdür, kültürlüdür, iş-güç sahibidir, akidesi pürüzsüzdür, ibadetinde titizdir, nefsiyle cihat eder, vaktinin kıymetini bilir, sevilendir, tertiplidir, insanlara faydalıdır, sosyaldir, dinin emrindedir.

Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 15 - Tahlil Yayınları)Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 15 - Tahlil Yayınları)
Cihat aytekin 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem, namazı huşudan uzak olarak eda etmenin göstergelerinden biri olarak orasını, burasını yontarak kılınan namaz için "en kötü hırsızlık" deyimini kullanmaktır.

Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 71)Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 71)
Cihat aytekin 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuk, ilk zamanlarda her zaman değil azdan başlayarak gitgide çoğalan bir seviye camiye götürülmelidir. Camideki yanlışlarından dolayı asla azarlanmamalıdır. Azarlama yerine yaptığı hatanın önü tıkanmalıdır.

Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 91)Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 91)
Cihat aytekin 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar mescitlerle övünmedikçe kıyamet kopmaz (hadis-i şerif)

Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 104)Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 104)
Ah-i Zer 
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hangi Namaz?
Namazdaki gevşeme sadece namazla sınırlı kalmaz; namazın alt seviyelerinde kalan pek cok ibadet hatta kimliğimizle ilgili davranışlarımız yozlaşabilir, kaybolmaya yüz tutabilir.

Namazın vaktinde ve cemaatle kılınıp kılınmaması , gevsemenin kıvamını gösteren unsurlardandır. En çok dikkat edilecek iki nokta da budur: vaktinde ve cemaatle!

Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 21)Namaz Muhasebesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 21)
5 /