1000Kitap Logosu
Narziss ve Goldmund
Narziss ve Goldmund
Narziss ve Goldmund

Narziss ve Goldmund

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
284 Kişi
810
Okunma
262
Beğeni
9,9bin
Gösterim
318 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 1 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Ekim 2019 · Karton kapak · 9789750803485
Orijinal adı
Narziss and Goldmund
Diğer baskılar
Narziss ve Goldmund
Narziss ve Goldmund
Narziss ve Goldmund
Narsis və Qoldmund
Çağımızın en çok okunan yazarlarından Hermann Hesse'nin ünlü romanı Narziss ve Goldmund, kişilikleri ve dünya görüşleri çok farklı iki insanın sıradışı dostluğunu gözler önüne sererken, yaşam, ölüm, sanat, us, aşk, tutku ve cinselliği irdeliyor. Hermann Hesse'nin Narziss ve Goldmund adlı romanı Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı. Bir yanda manastırın dışındaki dünyaya kapalı, yaşamın yalnızca entelektüel boyutunu önemseyen bilge Narziss, öte yanda manastırın sunduklarıyla yetinmeyen, dünyadaki her zevki tatmak isteyen sanatçı Goldmund; ikisi de kendi yolunda, "kendini gerçekleştirme" yolunda mükemmel'e ulaşmaya çabalasa da, mükemmel'e karşıt yönlerden yaklaşmayı başarabiliyorlar ancak. Karşıtlıkların iki insanı birbirinden koparmadığı, tersine, birbirlerini bütünlemelerini sağladığı bu roman, bundan tam 71 yıl önce yazılmış olmasına ve ortaçağda geçmesine karşın güncelliğini hep koruyacak, bugün olduğu gibi yarın da çağdaş dünyaya önemli mesajlar vermeye devam edecek. Çağımızın en çok okunan ve en saygın yazarlarından biri olan Hermann Hesse'nin bu eşsiz yapıtı, Kâmuran Şipal'in özenli çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından bir kez daha Türkçeye kazandırıldı.
7 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺23,15
8.4
10 üzerinden
284 Puan · 40 İnceleme
Adem
Narziss ve Goldmund'u inceledi.
318 syf.
·
9/10 puan
Hayatı farklı pencerelerden görmek, dünyanın başka zevklerini tatmak ve birbirinin aykırı tamamlayıcısı olan iki arkadaş olmak; Narziss ve Goldmund. Yine muhteşem bir Hesse kitabı, okurken insana büyük zevk veriyor. Yazarın bu kadar kaliteli kaleme sahip olduğunu bilerek okumak, sıkıcı bölümler olsa bile kitabın mutlaka bir yerde pik yapacağını ve insana okuma zevkini sonuna kadar tattıracağını hissettiriyor. Manastıra çocuklukluk zamanlarında gelmiş iki arkadaş olan Narziss ve Goldmund'un iç dünyalarına yolculuk ediyoruz ama bunu Goldmund'un perspektifiyle görüyoruz. Bu iki arkadaş birbirinden hayli farklı. Narziss bir düşünce adamı, felsefi kavramlarla düşünüp hayatı yorumlar. Goldmund ise imgelerin insanı hatta onun için "sen imgeler dünyasının hükümdarısın" denir. Narziss manastırda bir rahiptir, fiziksel olarak zayıf, esmerdir. Goldmund bir gezgin seyyah hayatını yaşar ve alımlı, güçlü kuvveli bir insandır, kadınlar tarafından çok beğenilir. İki karakter birbirine tam olarak zıt değildir aslında. İkisi de hayatuın anlamını, bilgeliğe giden yolu farklı kavramlardan öğrenirler. Narziss bir öğretmen gibidir , Goldmund ise çok başarılı heykeller yapan bir sanatçın soyutla somutun karşılaşması. Goldmund göçebe hayatında bir çok deneyim yaşar, kadınlara çok düşkün ve kadın sevgisi olmadan eksik hisseden bir yapısı vardır. Katil olmak, aç kalmak, vebayla savaşmak, kadınların kalbine gidecek bir yol bulmak ve çok sevdiği dostu Narziss'e kendini ispatlama çabası.. Yanlışı yaparak doğruya ulaşmakla, doğruyu yaparak doğruda kalmanın çizgileri üzerinde iki karakterin yolculuğu vuku bulur. Hesse'nin ktaplarında işlediği karşıtlık üzerinden bir şeyler anlatma çabası yine çok başarılı bir şekilde işlemiş. Muhteşem doğa tasvirleri yazarın belki de imza özelliklerinden birisi, Manastırın önündeki kestane ağacı buna bir örnek olabilir. Bir insan çok mutlu olduğunda ya da çok üzüldüğünde aynı duyguları yaşar der bize Goldmund. Hayatı gereği çok fazla insan tanıdığı için, çok acılar çekmiş bir kadınla, orgazmın doruğunda bir kadının aynı yüz ifadesine sahip olduğunu söyler. Çıkarılan bir anlam da yaşamın bizim için salt doğrulardan oluşmadığı, insanın içgüdüsel olarak yapmak istediği şeyleri takip ederek hayatına yön vermesi gerektiğini ve asıl doğruların bunlanlar olduğudur.
Narziss ve Goldmund
8.4/10
· 810 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
19
Vakti Garîbe Âlemi Muhal
Narziss ve Goldmund'u inceledi.
318 syf.
·
Puan vermedi
Lise yıllarında harçlıklarımızla bir sınıf kütüphanesi kurduğumuzda aldığımız kitaplardan biriydi Narziss ve Goldmund. O zamanlar okumak nasip olmamıştı. Üst üste üçüncü Hesse kitabı oldu son bir haftada okuduğum. Hepsinde tuhaf bir benzerlik vardı. Yol, yolcu, gidiş ve dönüş... Sidarta'da akan ırmak, Knulp'a, Narziss ve Goldmund'a da serinlik gönderiyordu. Sanırım Hesse bu üç kitabı aynı nehrin kenarında, belki de bu nehrin üzerinde yüzen kayıkta kaleme almıştı. Hikaye bir manastırda başlıyor ve orada sona eriyor. Başladığı yerde sona eren hikayelerde her zaman metafizik bir yön bulunur aynı Simyacı'da olduğu gibi. Bence manastır başlangıç ve bitiş için çok güzel bir mekan seçimi. Manastır, İngilizcede Monastry ile karşılanıyor. Kelimenin kökünde "mono" var yani tek olma, yalnızlık. Kasıtlı, yüzünü semaya dönük, parçalanamaz ve paylaşılamaz bir yalnızlık... Kitap bittiğinde manastırın kişinin kendisini imgelediği hissi ağır bastı bende. Narziss aklı, Goldmund nefsi yani sezgi ve içgüdüyü temsil ediyordu. Akıl kelimesi Arapça "ıkal" sözcüğünden türüyor. İnsanın aklı, onu yanlışları yapmaktan alıkoyan bir bağ olduğu için "ıkal" kelimesinden türetme yapılarak ona akıl denmiştir. Nefs ise gözü dışarıda ve hataya açık yönü insanın. Kur'an'ın ifadesi ile nefs insana kötülüğü emreden diğer yanı insanın. Narziss'in Gıldmund'u idamdan kurtarmasını belki bu bağlamda okuyabiliriz. Kitapla ilgili yabancı kaynaklardaki değerlendirmeleri okurken şu cümle dikkatimi çekti: "We all may identify a Narziss and a Goldmund within us, because we all have a left brain and a right brain." Narziss beynin sol, Goldmund ise sağ lobuna benzetilmiş. Yine yabancı yayınlarda Narziss'in, Freud'un Narsizmi ve Narcissos ile ilişkilendirilme çabasını gördüm. Hepimizin varlığında hissettiği insan olmanın beraberinde grtirdiği güdüleri kitapta hissedebiliyorsunuz. Özellikle ait olmak ve özgür olmak hakkındaki düşünceler insanın bir tereddütü gibi yorumlanmış. Kitabın yazıldığı çağdaki cinsel özgürlük, kitabın geçtiği orta çağdaki cinsel özgürlükle karıştırılmış gibi geldi bana. Goldmund'un seyahate çıkışı ilk cinsel tecrübe ile başlıyor, cinsellikle alakalı bir olay nedeni ile idama mahkum oluyor. Goldmund'un ikinci kez manastırdan ayrılışı yine aynı nedenden. Goldmund'un annesinin de benzer bir sebeple onları terk ettiğini biliyoruz. Bu annesi kanalıyla Goldmund'a geçmiş gibi gösterilmiş. Sanırım "ilk günah"a bir atıf vardı.
Narziss ve Goldmund
8.4/10
· 810 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Ebru
Narziss ve Goldmund'u inceledi.
318 syf.
·
14 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Gece ve gündüz kadar zıt, ateş ve su kadar farklı, kendini gerçekleştirme arayışındaki iki karakterin dostlukları üzerinden varoluşun, hayatın ve tanrının sorgulanması üzerine enfes bir roman. Hikayemiz Mariabronn Manastırı'nda başlıyor. Bir tarafta annesinin günahlarının bedelini ödemesi için babası tarafından manastır yaşamına sürüklenen Goldmund, diğer tarafta zekâsı ve rahip olma yolunda güçlü iradesi ile genç yaşta öğretmen olmayı başarmış bilge Narziss. Kahramanlarımızın yolları bu manastırda kesişiyor. İlk gördüğü andan itibaren Goldmund'un diğerlerinden farklı olduğunu hisseden Narziss ona karşı dostane bir sevgi ve yakınlık besler. Zamanla bu ikili arasındaki dostluk ilerler, bağlar güçlenir. Ancak insanların karakterlerini çözümleyerek, yazgılarını keşfetme yeteneğine sahip Narziss bilmektedir ki, dostu Goldmund'un yeri manastır değildir. Narziss ile olan sohbetleri sayesinde nasıl bir hayat sürdüreceğinin bilincine varan Goldmund, dostunu ait olduğu yerde, manastırda bırakarak yıllarca sürecek göçebelik hayatına başlar. İşte kitabın bundan sonraki bölümlerinde de Goldmund'un bu göçebeliği sırasında yaşadığı olaylar karşısında ki sorgulamalarını, acılarını, sevinçlerini, aşklarını, karşısına çıkan her çiçekten bal almalarını okuyoruz. :D Kitap içerdiği harika betimlemeler sayesinde kimi zaman Narziss ile bir rahip yaşamı yaşatıyor, kimi zamansa ormanın derinliklerinde Goldmund ile hayatta kalma savaşı verdiriyor. Hayatı sorgulatıyor. Ben eseri çok sevdim. Uzun zamandır böyle akıcı bir kitap okumamıştım sanırım. Okuma süreme bakıp "Peki neden 14 gün?" dediğinizi duyar gibiyim. Ufukta çalışılması gereken finaller vardır belkii :D Sevgiyle ve kitapla kalın.
Narziss ve Goldmund
8.4/10
· 810 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
31