Narziss ve Goldmund

8,8/10  (36 Oy) · 
88 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.591 gösterim
Narziss ve Goldmund, kişilikleri ve dünya görüşleri çok farklı iki insan arasındaki sıradışı dostluk ekseninde, yaşam, ölüm, sanat, us, aşk tutku ve cinselliğin izini sürüyor.

Bir yanda bilge Narziss, öte yanda sanatçı Goldmund; ikisi de kendi yolunda, "kendini gerçekleştirme" yolunda mükemmel'e karşıt yönlerden yaklaşmayı başarabiliyorlar ancak. Karşıtlıkların iki insanı birbirinden koparmadığı, tersine, birbirlerini bütünlemelerini sağladığı bu roman, ortaçağda geçmesine karşın güncelliğini hep koruyacak, bugün olduğu gibi yarın da çağdaş dünyaya önemli mesajlar vermeye devam edecek.

"Bu kitapta, çocukluktan beri içimde taşıdığım Almanya'yı ve Almanlık ruhunu bir kez olsun dile getirmek ve onlara duyduğum sevgiyi itiraf etmek istedim - bugün, 'Alman' olan her şeyden nefret ediyorum çünkü."
- Hesse, 1933-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  318
 • ISBN:
  9789750803482
 • Orijinal Adı:
  Narziss And Goldmund
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
10 Şub 19:01 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Narziss ve Goldmund ile üç Hermann Hesse kitabı okumuş oldum. Bu üç kitapta dikkatimi çeken iki tane ortak özellik var. İlki bu üç kitap yazarın kendi hayatından izler taşıyor. İkincisi, bana göre en dikkat çekeni, kendi kendini keşfetmeye çalışan ve ruhsal evrende gizemli olanı arayan, dünyada bir hedefi olmayan, boş yaşayan kişiler hep başkarakterleri oluşturuyor. Tıpkı Montaigne’nin “Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder. Çünkü her yerde olmak, hiçbir yerde olmamaktır,” dediği gibi amacı olmayan bir hayatı yaşamaya değer görmüyorum. Ama Hesse karakterlerinin hedefini, amaçsız yaşayarak kendilerini gerçekleştirme olarak seçmiştir.

Narziss ve Goldmund’un ‘zıt kutuplar birbirini çeker’ sözünü doğrulayan bir dostluğu var. Aralarındaki dostluğun tek amacı bu yani birbirlerine hiç benzememeleri. Birbirlerinin karşıt ve bütünleyici birer parçasılar. Narziss us ve bireyselliği, Goldmund ise hayalleri, düşleri önemseyen bir karakterdir. Narziss usun sağlam ve kesin olanı nitelediğini, olası şeylerden değil gerçeklerden hoşlandığını, doğaya karşıt bir güç olarak varlığını sürdüreceğini savunuyor; kendini bu yoldan gerçekleştirme yolunda ilerliyor. Goldmund da başta Narziss gibi bu yoldan gitmeye çalışıyor. Ama Narziss Goldmund’un hayallere ve düşlere verdiği önemi bildiği için, yani yaşamın anne tarafına, onun us yoluna gitmesini engelliyor( Yaşamın anne tarafı demekle ne istemiş Hesse? Anneler genelde duygusal ve yumuşak huyludur. Tersine babalar, ne kadar iyi olursa olsun, katı ve kesindir. Teşbihte hata olmaz, yaşamın baba tarafı usun kesin ve katı isteklerini nitelerken, anne tarafı ise duyguları ve hazzı simgeler. Burada sanata da, somut ve soyutun birleşmesi, çocukları gibi bakabiliriz). Goldmund Narziss’i iyi anlamış ve hayatına yaşamın anne tarafını baz alarak devam etmiştir.

Yunan mitolojisinde Narkissos adında erkeklerin bile güzelliğine hayran oldukları bir kahraman vardır. Kitaptaki Narziss mitolojideki gibi fiziki bir güzelliğe sahip değildir. Çirkin ve çelimsizdir. Onun güzelliği düşüncelerindedir. Bulunduğu manastırda, tıpkı mitolojide erkeklerin Narkissos’un güzelliğine hayran oldukları gibi, hemcinsleri düşüncelerine hayrandırlar. En büyük hayranı da tabii ki Goldmund’dur. Goldmund da Narziss’in aksine boylu poslu ve yüz hatları hayranlık oluşturabilecek tiptedir. Hesse’nin mitolojideki Narkissos’un özelliklerini birbirinden farklı iki kişi arasında paylaştırması, onun değişik karakterlerde mükemmele yaklaşma çabalarının en büyük göstergesidir. İyi okumalar.

uğur kiraz 
 22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu eserde Hesse platonun ''ideası'' fikiriyle yola çıkmıştır. bir insan kendini hangi yol ile gerçekleştirebilir. yani mükemmelleştirebilir. 2 teori üzerinde durmuş sanat ve bilim sanata düşkün olan goldmund kendini daha sezgisel ve soyut edimlere yönlendiren flanör düşüncesine ve ruhuna sahip bir bedeviyi temsil ederken narziss ise somut hayat gerçeklerinden yola çıkarak kendini gerçekleştirme yoluna başvurur. aslında temel öze doğru inersek 2 cinsiyet biçiminin düşünüş biçimine giden bir yolculuktur bu Narziss erkeği rasyonalist mantıksal çıkarsamalardan olan düşünceyi temsil ederken goldmund daha çok estetik,sanatsal sezgi kavramlarını temsil ediyor. bu düalist düşünce olgularının bir çarpışması değil içe içe geçmesi gerektiğini kavrattırmaya çalışmıştır yazar aslında. düşünce eksenimizin soyut ve somut önermelerden oluştuğu bir bütünselliği bizlere sunmaktadır

Peki sen bir gün nasıl öleceksin Narziss, bir annen yok çünkü? Annesiz insan nasıl sevebilir, annesiz nasıl ölebilir?

diyor Goldmund.
Bence demek istiyor ki ; Hey dostum Sen günahsızsın, çünkü bir meleksin !
Ben günahkarım, çünkü bir anneden doğmuş insanım. İnsan günahlardan geçerek insan olur. İnsan hata demektir. İnsan doğruyu, yaşayarak öğrenir ve herkesin doğrusu kendi keşfidir.

Kamuran Şipal'in bu şiir tadındaki çevirisi için bile bu mükemmel hikaye okunur.
Sanki çevirmen, bu güzel kitabı daha güzel nasıl yazabilirim demiş ve çevirmemiş adeta tekrar yazmış.
Bayıldım, okurken adeta kendimden geçtim.
Okuyun okutturun.

Hüseyin Düver 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta bir tarafta kendini kitaplara ilme ve felsefeye vermiş olan Narziss diğer taraftaysa bir sanatkar olan dünyaya açılıp severek o kadından öbürüne sürüklenip Hayyamvari bir hayat yaşayan Goldmund var. Hikaye dost olmalarıyla başlıyor sonrasında Goldmund üzerinden dönemin dünyasında yolculuk yapıyor. Evet Goldmund kadınları seviyor ve her kadında annesini arıyor. Yolculuğunu yaparken dünyanın karanlık taraflarına da tanık oluyor bunun üzerine din üzerine ahlak üzerine sorgulamalara gidiyor. Onunla birlikte biz de düşünüyoruz tabii

Kitabın asıl güzelliği ayrıntılarında gizli. O ince ayrıntılarda o kadar güzel şeyler gizli ki felsefeden hoşlanıyorsanız ve farklı bir kitap arıyorsanız alıp okumanız lazım. Kitapta bilim üzerine, din ve Tanrı üzerine, sanat üzerine öyle güzel tespitler var ve karakterler öyle güzel anlatılmış ki gerçekten bir etki bırakıyor üzerinizde

Bir yanda aklı temsil eden, olgun ve kibirli, zeki ve düşünceli, ince bir zeka: Narziss. Diğer yanda duyguları temsil eden çocuksu, hisli, sanatçı bir ruh: Goldmund.

Kendi hakikatlerini arayışlarında, farklı hamurlardan yoğrulmuş olan bu iki insanın, kendi kişiliklerine uygun bir yaşamı seçtikleri ve karakterlerinin ittiği farklı tarzlardaki durumlara verdikleri farklı tepkiler bütünü, yahut çeşitli yol ayrımlarına göre inşa ettikleri bir çeşit "yaşam(a)lar kılavuzu"..

Okuyun!..

Birsen Erol 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Narziss aklı, gerçek, bilim ve olması gerekeni, Goldmund duygu, hayal, sanat ve olması istenileni temsil eder. Iki karşıtlığı Naziss ve Goldmund karakterleri üzerinden verirken bu zıtların dostluğunu anlatmış ve karşıtlıkların birbirini tamamladığını ve bir arada olabileceğini vurgulamış.

sezen 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bu güzel eser üniversitede tez eserimdi. beni çok etkilediği için ısrarla bu kitap üzerine çalışmak istedim. Hesse zaten önemli bir yazardır,sancılı bir hayatı olmuştur. ve bu eserinde alman idealizmini son kez yüceltmiştir. kendisinin ifadesiyle "bugün alman olan her şeyden nefret etmektedir çünkü". eserde yaşamın zıtlıkları ve çelişkileri birbirine zıt iki insanın dostlukları üzerinden anlatılıyor. ayrıca tasvirler mükemmeldir. alman romantizmi yazar tarafından muhteşem yansıtılmıştır.

Sidar Sadık 
1 saat önce · Kitabı okudu · 12 günde · 5/10 puan

Hermann Hesse'nin eserlerini genel olarak beğenmişimdir. Bu kitabı için de başarılı olduğunu söyleyeceğim ancak Sidharta ile aralarında paralellikler var. Okurken kendinizi Sidharta'nın gezerek öğrendiklerini aynı yöntemle keşfeden birinin yanında bulacaksınız.Kitabın farklılığı, sanat ve bilimin düşünme şekillerindeki ayrımı karakterler aracılığıyla ortaya koymasında. Bence özellikle genç arkadaşların okumasında yarar var.

Rapunzel 
23 May 02:20 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · Puan vermedi

Narziss ve Goldmund, kişilikleri ve dünya görüşleri çok farklı iki insan arasındaki sıradışı dostluk ekseninde, yaşam ölüm, sanat, us, aşk, tutku ve cinselliğin izini sürüyor... hermannhesse kitaplarını her okuduğumda farklı bakış açısı yakalamayı öğrendim. Bu kitapta da yeni birşey öğreneceğimden eminim. Hemde ihtiyacım olan zamanda!!!

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hıristiyanlık kültürü ve manastır geleneği üzerine kurgulanmış zaman zaman Hesse'nin kişiliğinden de ilham alan; ahlaki yönü polemiğe açık ama edebi yönü tartışılmayacak kadar iyi olan bir eser...

2 /

Kitaptan 64 Alıntı

Murat Sezgin 
 07 Şub 18:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir insanı başkalarından ayıran özellikleri belirlemek, o insanı tanımaktır.

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 46 - YKY)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 46 - YKY)
Murat Sezgin 
08 Şub 19:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sevginin sözleri gerektirmemesi bir mutluluktu, yoksa yanlış anlaşılmalarla dolu sersemce bir şey olup çıkardı.

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 103 - YKY)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 103 - YKY)
Murat Sezgin 
09 Şub 15:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hiçbir yerde nefes almak ve nefes vermek, erkek ve kadın olmak, özgürlük ve düzen, içgüdü ve us bir arada var olmuyordu, birini kazanmak için ötekini elden çıkarmak gerekiyordu ister istemez.

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 254 - YKY)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 254 - YKY)
Murat Sezgin 
07 Şub 13:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İki ayrı şeyi birleştirmek, aradaki ayrımları ortadan kaldırmak, karşıtlıkları bir köprüyle birbirine bağlamak için sevgiden başka şey gereksizdi.

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 34 - YKY)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 34 - YKY)

"Her şey nasıl da böyle göz açıp kapamadan gerçekleşiyordu. Mutluluk denen şey nasıl da hemen bir yol kenarında karşısına çıkıveriyordu insanın. Ne kadar güzel ve hoş, ne kadar da geçiciydi!"

Narziss ve Goldmund, Hermann HesseNarziss ve Goldmund, Hermann Hesse
Esra 
 10 Oca 2016 · Kitabı okudu

Sizin yurdunuz bu yeryüzü, bizimkisi ise düşüncelerdir. Sizi bekleyen tehlike duyular dünyasında, bizi bekleyen ise havasız bir mekânda boğulup gitmektir. Sen sanatçısın, ben düşünürüm. Sen annenin koynunda uyuyorsun, ben çöllerde uyanık dolaşıyorum. Beni güneş, seni ay ve yıldızlar aydınlatıyor.

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 50)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 50)
Erhan Kurupınar 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Belki, diye geçirdi içinden, tüm sanatın, tüm us'un kökeni ölümden duyulan korkudur. Bizler ölümden korkarız, gelip geçiciliğimiz tüylerimizi diken diken eder, boyuna çiçeklerin sararıp solduğunu, yaprakların döküldüğünü görüp hüzünlenir, bizim de ölümlü olduğumuz ve çok geçmeden sararıp solacağımz bilincini yüreğimizde yaşarız. Sanatçıyız da resimler heykeller mi yaratıyoruz, ya da düşünür kişileriz de belli yasaları araştırıyor, düşünceleri belli kalıplara mı dökmek istiyoruz, bunu o büyük ölüm dansından bir şeyler kurtarabilmek, bizden daha uzun süre ayakta kalacak bir şeyler ortaya koyabilmek için yaparız."

Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 161)Narziss ve Goldmund, Hermann Hesse (Sayfa 161)