Nasıl Kadın Olunur?

4,5/10  (4 Oy) · 
17 okunma  · 
1 beğeni  · 
1.075 gösterim
MoranSimone de Beauvoir, "Kadın doğulmaz; kadın olunur," demişti; hepsi bu olsa iyi...

Nasıl Kadın Olunur?, benim kadın olmayı yanlış anladığım onca zamanın öyküsünü anlatıyor. Evet, eski moda feminist "yükselen bilinçlilik" hâlâ büyük değer taşıyor. Ama konu kürtaj, kozmetik mucizeleri, doğum, annelik, seks, aşk, iş, kadın düşmanlığı, korku ya da kendi teninin altında nasıl hissettiğine geldiğinde, kadınlar, çok ama çok sarhoş olmadıkça birbirlerine genellikle doğruyu söylemiyor.

Renkli kişiliği, çılgın fikirleri, samimi üslubu ile tanınan ve doğruları söylemekten vazgeçmeyen biri olan Caitlin Moran, 2010'da İngiltere'de yılın köşe yazarı ödülünü aldı. 2011'de Times'taki yazıları nedeniyle yılın eleştirmeni ve röportaj gazetecisi seçildi.

Caitlin Moran'ın Nasıl Kadın Olunur'unu sevmek için o kadar çok sebep var ki... Cinsiyetçiliğe öylesine muhteşem bir şekilde direniyor ki bunu neredeyse fark etmiyorsunuz bile... Mutlaka okunmalı.
-New York Times-

Moran'ın zekası baştan çıkarıcı.
-The New Yorker-

Müthiş eğlenceli... Moran eşsiz diliyle okurlarını hem eğlendiriyor hem de bilgilendiriyor... Feminizm militanlığı yapmıyor, feminizmi insancıllaştırıyor.
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9786056370816
 • Orijinal Adı:
  How To Be A Woman
 • Çeviri:
  Anıl Ceren Altunkanat
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:

bir kadın olarak hepimizin gün içinde yaşadığı fakat umursayamayacak kadar alıştığı sorunların ele alındığı bir kitap. okudukça gün içinde karşılaştığım ve önemsemediğim bir çok şeyin cinsiyetçi bir yaklaşım içerdiğini fark ettim. arada müstehcen kısımlardan bahsetmesi beni rahatsız etse de genel olarak eğlenceli, ara ara güleceğiniz ara ara da düşüneceğiniz bir kitap olmuş.