Adı:
Nasıl Yapmalı
Alt başlık:
1. Cilt
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757530022
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Что делать?
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yar Yayınları
Baskılar:
Nasıl Yapmalı 1. Cilt
Nasıl Yapmalı
Nasıl Yapmalı?
Nasıl Yapmalı
Nasıl Yapmalı?
Nasıl Yapmalı 2 Cilt
Nikolay Gavriloviç Çernişevski (1828-1889), Rus devrimci-demokrat yazar ve gazetecisi. Genç Rus aydınlarını 1860’larda büyük ölçüde etkilemiştir. 1 Haziran 1828’de, Saratov’da doğdu. Babası, yoksul bir köy papazıydı. 1854’te Sovremennik dergisinde yazarlığa başladı. Rusya’da Sosyal-Demokrasi’nin öncülerinden ve devrimci-demokrat hareketin ideologu ve lideriydi. Çar 2. Aleksandr’a karşı oludğundan, yıkıcı eylemlerde bulunduğu, devrimci kitaplar yazdığı gerekçesiyle tutuklandı; iki yıllık hapis cezasından sonra Sibirya’ya sürgüne gönderildi ve 1883’e kadar orada kaldı. ... Çernişevski, Rusya’da devrimci gençliğin oluşumunda büyük bir rol oynamıştır. "Nasıl Yapmalı" adlı romanı (1863) kuşaklar boyunca Rusya’da ve öteki ülkelerde devrimcilerin siyasi eğitiminde yardımcı olmuştur. Çernişevski’ye, popülistler (Narodnikler), Rus marksistleri ve Lenin büyük değer vermişlerdir. SSCB’de, Lenin’den önce yaşamış filozoflardan en büyüğü kabul edilir. Eserleri, Bolşevik ideoloji için önemli bir kaynak olmuştur... Çernişevski, materyalist görüşlerini, Nasıl Yapmalı adlı eserinde dile getirmiştir. Bu ölümsüz eser, Türkiye’de ilk kez, 1972 yılında Yar Yayınları arasında yayınlandı. Büyük ilgi ile karşılanan Nasıl Yapmalı’yı, Rusça aslında dilimize, 1982 yılında yitirdiğimiz onurlu insan, değerli çevirmen Güneş Bozkaya kazandırdı.
279 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Kitabı okumam kadar kitap ile tanışmam ve farkına varmak da ilginçti. Kısaca anlatmam gerekirse Antalya ' da iş seyehatinde kaldığım otelde kitap okudugumu gören bir Rus turist ile sohbet ederken devamlı daha önce ki sohbetlerimde bana hep biraz ağızdan Puşkin demelerinden sıkıldığım için. ( yaklaşik 10 kişi ile sohbet etmişligim var bu konu ile ilgili daha hiç Dostoyevski ve Tolstoy diyeni duymadım ) Rus edebiyatında en çok sevdiğim yazarların isimlerini sayarken hep Ukraynalı yazarların isimlerini sayarken ( Mihail Bulgakov, Sergey Yeseni , Yevgeni Zamyatin) bir anda bu duruma sinirlenen Rus turist' in sinirden ağzından Çernişevski adının çıktığını duyunca ben bir an şaşırdım. İlk defa bir Rus turist daha önce adını hiç duymadigım bir Rus yazarın ismini söyledi. Hemen kitaplarını ve yazarı arastırinca " Nasıl Yapmalı? " kitabını okumaya karar verirdim.

ÇERNİŞEVSKİ Rusya ' da bir din adamının oğlu olarak o dönemde yaşadığı ülkenin sorunlarını ve problemlerini görerek kendi düşüncesi ile materyalist bir yaklaşımla ülkesinin sorunlarını yüksek sesle dile getirdiği için Çar tarafından tutuklanarak gönderildiği 4 Aralık 1862 ile 4 Nisan 1863 arasını kapsayan dört aylık sürede, Petropavlosk zindanında yazar.

Rusya 'nin o dönem yaşadığı sorunları , emeğinin karşılığını alamayan insanların problemlerini , çürümüş aile yapısında ki ebeveynlerin çocukları üzerinde ki etkilerini , toplumda bulunan kadınların görmezden gelinerek ikinci plana alınmasından dolayi toplum üzerinde ki etkilerini , Burjuvazim' in sosyal hayata etkisini, ülkesinin bu kaos ortamından kurtulmak için nasıl bir eylemde bulunmasını gerektiğini ülkede oluşan tüm aksaklıkları kitabın kadın kahramanlarından Vera Pavlovna ve onun etrafında gelişen Aşk, evlilik, aile yapısı ve o dönem gerçekçi bir anlatım üzerinden kendi düşüncesini anlatarak roman Ülkesinin ve ülkesinde yaşayan insanların yaşantisini etkileyen olaylar karşısında Nasıl Yapmalı ? Sorusuna cevaplar vererek anlatıyor.

Kitabın benim en çok hoşuma giden yerlerinden bir tanesi yazarın kitap ilerlerken müdahale edip okuyucu ile kurmuş olduğu monolog şeklinde kitap ile anlatmak istediği durumlarda atıf da bulunarak o dönemde edebiyat ve yazarlar üzerinden özellikle de yazmış olduklarından dolayi insanları etkiledi lerini düşündüğü yazarlara eleştiri anlamında atıfta bulunması ( Charles Dickens, Goethe, Gogol ) oldu.

Bir okuyucu olarak bizi Zaman zaman kendimizi en çok kaptırdığımız kitaplar, okuyucu olarak bizi karşı koymaya en azından okuduğumuzu tamamlamaya iten kitaplardır. Nasıl Yapmalı? Kitabını okurken okuyucu olarak kendi dallarimiz üzerinde, ama bir başkasının toprağında çiçek açarız gibi hissetmenize neden olacak ve hayata biraz daha farklı bir şekilde, derinlemesine bakmamizi sağlayacak bir kitap yazmış Nikolay Gavrolaviç Çernişevski...
688 syf.
·9/10
Lenin’in, Dostoyevski’ nin ve daha birçok dönemin rus lider ve yazarın kitaptan çok etkilendiğini öğrenince hemen alıp okudum. İyiki de okumuşum. ‘Büyük insanlığı’ yaratmanın yolunun dayanışma, sevgi, dürüstlük ve çalışkanlıktan geçtiğini çok güzel bir şekilde anlatmış.
279 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Okudum ama hiçbir şey anlamadım .Çok zor bir kitap ! Anlamak için çabalamak lazım ! İş kuracak bir kişinin nasıl büyümesi gerektiğine dair bir bölüm vardı .
279 syf.
·8/10
Lenin'i devrime giden yolda en çok etkileyen eser Çernişevski 'nin ''Ne Yapmalı?'' kitabıdır.Hatta Lenin devrim stratejilerini yazdığı esere de '' Ne Yapmalı?'' adını vermişti.Karışmaması için Çernişevski'nin yapıtı ''Nasıl yapmalı?'' olarak söylenmeye başlanmıştır.Ütopik sosyalistlerden olan Çernişevski bu eserinde bizlere sosyalizm ve dünya görüşünü aktarmakta.
279 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitap için söyleyeceğim tek şey Sosyalizm demeden sosyalizmi anlatıyor ek olarak rus toplum yapısını da oldukça iyi inceliyor. İyi bir kitaptır. Tavsiye ederim. Okuyacak olanlara keyifli okumalar.
279 syf.
·Beğendi·8/10
" Nasılsa değişeceğim diye neden şimdiden değişeyim ? "
Aslında çok basit ama bir okadar zekice yazılmış bir kitap. Neden mi ? Yazar okadar akıllı ki kitaptaki karakterlerin analizlerini yapıp onlara tavsiyelerde bulunurken asıl amacı sizin o karakterlerden biri olduğunuzu benimsetmek ve sizinle birebir iletişime geçmek. Pes !!!
279 syf.
·24 günde·Beğendi·9/10
İnsanlar dostları arkadaşları ve yaşadığı toplumun özgürlükleri için her türlü bedeli öderken,sevgilileri ve aşklarının özgürlüklerini kaldıramazlar.Dönemin Rusyasını anlatan güzel bir kitap.
688 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Önderim Sn.Osman PAMUKOĞLU'nun "mutlaka okunmalı" önerisi ile kitaplığıma dahil ettiğim ve okumaya başladığım kitap.

Çernişevki'nin 1862 yılında hapishanede dört ayda yazdığı "Nasıl Yapmalı" kitabı Lenin'de dahil olmak üzere pek çok radikal düşünürü etkilemiştir. Hatta kitabın Rus Devriminin dinamik altyapısını Marx'ın Kapital'inden daha fazla etkilediği söylenir.

Çernişevski kitabında, emekçiden, yoksuldan yana ütopik bir dünya çizmiş, baskıdan, yoksulluktan cehaletten kurtulmanın yollarının elbirliğiyle dürüst olmak, çalışmak ve sevmek olduğunu anlatmıştır.
279 syf.
·6/10
Güzel bir aşk hikayesi ve biraz da ütopik hayaller...

Paragöz bir anne, kızını bir soyluyla evlendirmek istiyor. Kız pek istekli değil. Fakat nişanlanmışlar. Bu dönemde, özel ders hocası Lopuhov sahneye çıkar. Aileyle yakınlık kurar, kurnaz bir şekilde. Veroçka(kız) ile yakınlaşmaları aşka dönüşür. Ona yardım etmek için Lopuhov tıp eğitimini bırakır. Binbir engele rağmen kız evden kaçar ve evlenirler.

Sosyalist ekonominin küçük ölçekli halini yansıtmaya çalışılan bir dikim evi kurulur. Patron yoktur, maaşlar çalışmalarına bağlıdır, kararlar birlikte verilir, ne yapılacaksa birlikte yapılır.

Lopuhov yataklara düşer hastalığından. Doktor olan arkadaşı, Kirsanov, evine gidip gelmeye başlar. Bu ziyaretler, Veroçka’ya karşı bir şeyler hissetmesini veya önceden hissettiklerinin açığa çıkmasını sağlar.

Birinci cilt biter.

-Yazarın araya girip okura bilgi vermesi biraz abartılmıştı, yer yer sıkıcıydı.
+Kendine bağlayan bir anlatım mevcut.
-Bir nevi komün denemesi olan atölye, ütopya olması nedeniyle, gerçekçilikten uzaktır.

*İnternette yazılanlara göre, kitabın adı Lenin’inkiyle karışmaması için ‘’Nasıl Yapılmalı?’’ olarak değiştirilmiştir.

Ö. Aydın Süer’in 19.Yüzyıl Rus Edebiyatı Üzerine Yazıları’ndan Alıntılar:
+Tanınmış Rus devrimci P. Kropotkin şöyle yazar: ‘’Ne Turgenyev’in ne de Tolstoy’un yapıtları insanı böylesine etkilemiştir. Bu yapıt Rus gençliği için neredeyse bir bayrak olmuştur.’’
+Çernişevski, ‘’Rahmetov figürü olmasa, okuyucuların büyük çoğunluğu öykünün kahramanlarını yanlış yorumlayabilirdi,’’ diye yazar. (Birinci cillte henüz Rahmetov ortaya çıkmamıştı, ikinci cildi okusam mı acaba?)
+Öyküde bir kadına sahip olmanın ne kadar saçma olduğundan bahsedilmiştir şu sözlerle: ‘’Alçaklık! Alçaklık! Kim bir insana sahip olmaya cüret edebilir ki! Ancak terliğe ya da sabahlığa sahip olunabilir.’’ Ayrıca, eşlerin duyguları azaldığında ayrılma hakkına sahip oldukları belirtilmiştir. Geleneksel yaşamın savunucusu Tolstoy, Savaş ve Barış yapıtında Nataşa Rostov’u evcimen bir tip olarak yaratarak tepkisini dile getirmiştir.
+Bu dikiş atölyelerinin örnekleri o dönemlerde bulunmaktaydı. (O kadar da ütopik değilmiş, demek ki.)
279 syf.
Sosyalist devrimci Çernişevskiy' in Petropavlovsk zindanda yazdığı romanı. Kendisinden etkilenenler arasında Lenin, Tolstoy, Dostoyevski gibi isimler var. 1800' lü yılların başında filizlenen Nardonizm ( köylülerin çarlık sistemine karşı ayaklanışı) hareketinin gelişimine katkıda bulunması Çernişevskiy' i, Çarlık ' ın hedefi haline getirmiştir. Fakat Çernişevskiy' i zindanda olsa dahi fikirlerini yazıya dökmekten alıkoyamamıştır.

Yazıldığı dönemde liberaller tarafından gençliğin ahlakını bozacak ögeler içeren müstehcen bir kitap olarak karalanmış. Ne tuhaf. Şimdiki liberaller pornografiyi altın tepside sunuyorlar.

Kitaptaki kahramanlarmız yazar tarafından yeni insanlar olarak tanımlanmıştır. Yeni insanlarımız arasındaki Vera Pavlovna özgür olmak isteyen, başkalarının da özgür olmasını isteyen bir kadın. Annesi ise eski insanlar sınıfına koyabileceğimiz bir karakter. Klasik hikaye, feleğin çemberinden geçen bir kadın Vera' yı, yanında çalıştıkları soylu ailenin oğullarıyla evlendirmek ister. Vera' nın kardeşine ders vermeye gelen tıp öğrencisi Lopuhov' un olaylara dahil olmasıyla hikayenin akışı değişir. Yeni insanlardan olan Lopuhov dünyada tek bir yoksul kalmasın arzusunu taşıyanlardandır.

Vera' nın Lopuhov ile ilişkisi, aile içindeki esareti, okuduğu kitaplar ve içindeki özgürlük tutkusu harmanlanarak toplumun devrimleşmesine kendisini adayan bir karakter olmasına yol açmıştır. Yazar Vera Pavlovna üzerinden sömürünün olmadığı bir iş ortamını, kadının aile ve toplumun her alanında eşit, özgür bir birey olması gerektiğini yansıtmıştır. Tabi kadın erkekle her alanda eşit olmadığı sürece gerçek bir devrimden de bahsedilemez.

Vera Pavlovna' nın düşüncelerini adım adım gerçekleştirmesi hem umut hem keyif verici.

Çevirmen Mazlum Beyhan tarafından Çernişevskiy' in satır aralarında, karakterler aracılığıyla devrimci arkadaşlarına mesaj gönderdiği de yazılmıştır.

Basit bir aşk hikayesi, sıradan bir kadın sorunu, kadın–erkek ilişkileri olarak görülmemesi gereken içeriği dolu bir kitap.

İyi okumalar.
688 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Nasıl yapmalı: nikolay gavriloviç çernişevski'nin eseridir. kendisi bu eseri zindandayken, sosyalist kuruluş sürecini tanımlamak için yazmıştır.iki cilt ama tek cilt olarak bulup almıştım.575 sayfa tek cilt KORyayınları .Yar yayınlarından 2 cilt halinde de basımı var o da fena degildir .oda yayınlarındaki basımını tavsiye etmem .oda yayın evini zaten hiçbir şartda tavsiye etmem .öteki yayınları da basmış galiba ama ilk tavsiyem yar yayınları ve kor yayınlarıdır.çeviri Mazlum Beyhan.
kitapçılarda yar yayınları evrensel yayınevi ve kor yayınları raflarda. sahaflarda diger yayınevleri bulunabilir belki . inceledim 2 cilt yerıne tek cilt almayı dogru buldum .evrensel yayınevinide de kitabı Mazlum Beyhan cevirmiş. yar yayınlarında Güneş Bozkaya çevirisi de fena degildir.
576 syf.
·26 günde·Puan vermedi
Kendisinden sonra gelmiş hemen hemen her devrimcinin akıl hocası olmuş , başta Rus edebiyatı olmak üzere bütün dünya edebiyatı yazarlarını etkilemiş büyük deha nikolay çernişevski.eserin konusu tek bir şeye indirgenemez. aşk , sosyalizm propagandası,kadın erkek eşitliği, demokratik bir aile yapısı bunların hepsini işlemiş. ama işlediği bu konuların hepsinde de en detaya girilmiş,didik didik edilmiş en mantıklı analizler yapılmış güzel bir yol haritası.

Kitap Vera pavlovna'nın Lopuhov sayesinde bodrumdan kurtuluşu ile başlıyor aslında.(bodrumdan kastedilen ailesiyle yaşadığı ev)Kitapta Vera pavlovna'nın kurmuş olduğu bir tekstil atölyesi var ve bu tekstil atölyesinde yeni ekonomik ilkeler deneniyor. Gelirin adaletli bir şekilde dağıtıldığı, mülk sahibinin bulunmadığı tamamen dayanışmaya ve iyi niyete dayanan bu atölye gün geçtikçe gelişiyor büyüyor.Bu kitabın bir önemli noktası. Bir başka önemli nokta aşka ve özgürlüğe dayanmayan bir ilişkinin ömrünün de olmadığını bize gösteriyor.yine kitapta yeni insanlar diye nitelendirilen bir başka karakter Kirsanov ile Vera pavlovna aşkı filizleniyor. Burada Lopuhov geri çekiliyor ve Vera pavlova nın yeni aşkına karşı herhangi bir engelleyici durumda bulunmuyor. Çünkü artık o da yeni insan modeline örnek gösteriliyor. Kitaptaki en ilgi çekici karakter ise şüphesiz ki Rahmetov. Yazar Rahmetov karakteri ile devrimci bir kişiliğin nasıl olması gerektiğini,aşkın devrimin önünde bir engel olduğunu ve bu yüzden devrim yapılana kadar kalbinin odalarına kilit vurulması gerektiğini, keza devrimci bir kişiliğin ne kadar disiplinli bir hayata sahip olması gerektiğini Rahmetov karakteri üzerinden gösteriyor.Rahmetov karakteri Lenin'i bolşevik devriminde en çok etkilemiş kendisine model yapmış hayali bir karakterdir bu arada.(Bulgar komünist lider dimitrov'u da çok etkilediğini unutmadan söyleyelim.). Yazar sık sık okuyucuyla kitap arasına giriyor ve okuyucuyu bir yerlere yönlendiriyor ve okuyucuya bir şeyleri sorgulaması gerektiğini, yazdıklarıyla neleri kastettiğini vurguluyor. Yine yazar çok müthiş bir edebi manevra yapıp Vera pavlovna'yı rüyaları ile okuyucuya söylemek istediklerini imalı bir şekilde söylüyor.

Kısacası her karakteri ayrı ayrı değerli,okuması zevkli,hatta defalarca okunması gereken bu Rus edebiyatının devrimden önce doğmuş bolşevik devriminin temellerini atmış başyapıtını, yeni bir yaşam mümkün diyen herkes okumalı.
"Güzellik olsun, zeka olsun ya da başka herhangi bir meziyet, pek çok insan tarafından genellikle çoğunluğun bakış açısıyla değerlendirilir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nasıl Yapmalı
Alt başlık:
1. Cilt
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757530022
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Что делать?
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yar Yayınları
Baskılar:
Nasıl Yapmalı 1. Cilt
Nasıl Yapmalı
Nasıl Yapmalı?
Nasıl Yapmalı
Nasıl Yapmalı?
Nasıl Yapmalı 2 Cilt
Nikolay Gavriloviç Çernişevski (1828-1889), Rus devrimci-demokrat yazar ve gazetecisi. Genç Rus aydınlarını 1860’larda büyük ölçüde etkilemiştir. 1 Haziran 1828’de, Saratov’da doğdu. Babası, yoksul bir köy papazıydı. 1854’te Sovremennik dergisinde yazarlığa başladı. Rusya’da Sosyal-Demokrasi’nin öncülerinden ve devrimci-demokrat hareketin ideologu ve lideriydi. Çar 2. Aleksandr’a karşı oludğundan, yıkıcı eylemlerde bulunduğu, devrimci kitaplar yazdığı gerekçesiyle tutuklandı; iki yıllık hapis cezasından sonra Sibirya’ya sürgüne gönderildi ve 1883’e kadar orada kaldı. ... Çernişevski, Rusya’da devrimci gençliğin oluşumunda büyük bir rol oynamıştır. "Nasıl Yapmalı" adlı romanı (1863) kuşaklar boyunca Rusya’da ve öteki ülkelerde devrimcilerin siyasi eğitiminde yardımcı olmuştur. Çernişevski’ye, popülistler (Narodnikler), Rus marksistleri ve Lenin büyük değer vermişlerdir. SSCB’de, Lenin’den önce yaşamış filozoflardan en büyüğü kabul edilir. Eserleri, Bolşevik ideoloji için önemli bir kaynak olmuştur... Çernişevski, materyalist görüşlerini, Nasıl Yapmalı adlı eserinde dile getirmiştir. Bu ölümsüz eser, Türkiye’de ilk kez, 1972 yılında Yar Yayınları arasında yayınlandı. Büyük ilgi ile karşılanan Nasıl Yapmalı’yı, Rusça aslında dilimize, 1982 yılında yitirdiğimiz onurlu insan, değerli çevirmen Güneş Bozkaya kazandırdı.

Kitabı okuyanlar 243 okur

  • Dilek Sav
  • Amargi
  • Mersa Sönmez
  • Begüm kutluakdoğan
  • Ozlem
  • Kardelen Cansu
  • Semiha elmacı
  • Engin
  • Medine TUTUMAN (perperik)
  • y

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.3 (1)
9
%1.3 (1)
8
%1.3 (1)
7
%0
6
%1.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0