Nasıl Yapmalı 1. Cilt

9,1/10  (25 Oy) · 
67 okunma  · 
23 beğeni  · 
2.231 gösterim
Çernişevskiy “Nasıl Yapmalı?”yı 4 Aralık 1862 ile 4 Nisan 1863 arasını kapsayan dört aylık sürede, Petropavlovsk zindanında yazdı. Ama dört ayda yazılan bu romanın Rus toplum hayatı üzerinde yarattığı sarsıntı öyle büyük oldu ki, Dostoyevskiy ve Tolstoy’dan Kropotkin ve Lenin’e kadar pek çok yazın ve eylem adamı, kimi yerin dibine batırarak, kimi yücelterek “Nasıl Yapmalı?”yı konuştu, tartıştı. Kropotkin’in belirttiğine göre “Nasıl Yapmalı?”, dönemin Rus gençliği için bir tür siyasal program niteliğine büründü. “Nasıl Yapmalı?”nın içeriği son derece kapsamlıdır. Yine de, bu roman neyi anlatıyor sorusuna yeni insanları anlatıyor denilse bu hem kısa, hem de doğru bir yanıt olacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  279
 • ISBN:
  9789756525661
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
mehmet pak 
 19 Haz 19:31 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy'in Nasıl Yapmalı eseri iki cilt olarak yayımlanmasına rağmen, Alter Yayınları iki cildini tek kitapta birleştirip altı yüz sayfa olarak okuyucuya sunmaktadır.Hasan İlhan'ın çevirisini gerçekten beğendim.

Rus edebiyatının önde gelen isimlerinden Çernişevskiy yoksul bir papazın oğludur. Mevcut sistemin karşısında durup,devrimci, sosyalist kimliği ile materyalist bir felsefe temelinde dönemin bir çok devrimci önderini etkilemeyi başarmıştır. kendisini sisteme yedeklemeyen, mevcut sistemin kalemşörlüğünü yapmayan,güce kendini peşkeş çekmeyen ,halkın acılarına sırt çevirmeyen bir çok ünlü yazar gibi Çernişevskiy'de '' Köylülerin Efendiliği '' adlı makalesi yüzünden tutuklanmış ve hapsedilmiştir.Nasıl Yapmalıda araştırmalarıma göre bu hapislik süresince yazılmış bir eserdir. Hiç yabancı değil, değil mi bu sahneler? Günümüz siyaseti ile Çernişevskiy kıyaslamak mümkün değil, sadece yazmıyordu gerçek bir devrimci önderdi. Ama yinede kıyaslamadan da olsa değinmekte fayda var. Nazım Hikmet'i,Ahmed Arif'i,Yaşar Kemal'i Sabahattin Ali'yi,Ataol Behramoğlu'nu,Pınar Kür'ü , Aslı Erdoğan'ı,Necmiye Alpay'ı,Zana Kaya'yı vs. ya tutukladılar yada kitaplarını yasakladılar. Bu yazarları tutuklayan ve kalemlerine kelepçe vuran sistem ile Dostoyevski'yi, Çernişevskiy'i,Maksim Gorki'yi tutuklayıp kalemlerine kelepçe vuran sistem aynıdır.Sermayenin var ettiği kapitalist devletler sadece edebiyat alanında değil sanatta da kendilerine ve iktidarlarına tehdit içeren her türlü oluşumu baskılarla, hapishaneler ile, işkenceler ile yıldırmaya çalışmaktadır.Eminin önümüzdeki 5-10 yılın edebiyatı hapishane edebiyatı olacaktır.Çok güçlü kalemler ve çok güçlü eserler bizleri bekliyor. Harbiden kalemlerine kelepçe vurulan bu yazarların kalemleri neden bu kadar sağlam oluyor ? Islah olmuyorlar mı yoksa?
İşte böyle Laz İsmail,
mesele esir düşmekte değil,
teslim olmamakta bütün mesele!
(Nazım Hikmet )

Okunması oldukça kolay ama bir o kadar derin anlamlar barındıran bir eser.Vera Pavlovna gibi bir genç kızın annesi tarafından (elinize geçse bir kaşık suda boğarsınız ) zengin varlıklı bir kocaya peşkeş çekilmek üzerine kurulan hikaye ekseninde ilerlerken komünal bir yaşama kadar uzanan,emek, emeğin karşılığında kazanç paylaşımı iyi niyetli bir terzi karakteriyle okuyucunun anlayabileceği yalın bir dille anlatılmıştır.Özellikle terzi yanında çalışan genç kızların anlatıldığı bölüm defalarca ve çok dikkatli okunmalıdır.Emeğin sahipleri olarak,emeğinize sahip çıkma adına bir adım atmış olabilirsiniz. Emeğinize sahip çıkmak için her hangi bir ideolojiye, her hangi bir fikre sahip olmanız gerekmiyor. Çok basit üreten sizsiniz.Sermaye emeğinizi satın alıyor. Sizden satın aldığı emeğinizi tekrardan size satıyor. İşte bu bölümde emeğinizin karşılığında üretmiş olduklarınızın sizlere nasıl dönüş yapılması gerektiği çok yalın bir dille anlatılmıştır.

Çürümüş bir sistemde yetişen çocuklar, çürümüş bu sistemde çürümeye mahkum olmaktan kurutulabilir mi ? Henüz bu gün doğan onlarca çocuktan kaç tanesi kendini bu çürümüşlükten kurtarabilir ? Sistemin çürümüşlüğü iyileştirilmeden bireyi kurtarmak mümkün müdür ? Yazarından tutun,gazetesine,televizyonundan tutun,sanatçısına,eğitimcisinden tutun,hakimine,savcısına,polisine,doktoruna kadar bütün değerli kurumlar bu çürümüş sisteme hizmet ederken bu çürümüşlüğün içinde ne kadar temiz kalınılabilir ? Yozlaşmanın ötesine nasıl geçinilebilir ? Kitapta çürümüş bir sistemin,çürük elmalarına da şahit olacaksınız.

''Ne dersin, insanoğlunun yapısı böyle; kendi işine gelince nedense kurallara uymak istemez. İş kendisini ilgilendirirse farklılıkları normalmiş gibi kabullenir. ''Son zamanlarda ülke siyasetimize oldukça yakın bir alıntı. Menfaatler,çıkarlar,olaylar ve durumlar üstünde ki tepkimizi şekillendiriyorsa bir zamanlar bana değmeyen yılan bin yaşasın diyenlere o yılan değdiğinde ,yılana verilen tepki ne kadar samimi olabilir tartışılır. Bir " şey " in yanlış olduğunu anlamak için o "şey"in
size zarar vermesini beklemeyin.

Tabi iyi niyetli insanların acımadan öteye gidemediği bir sınıfa karşı sırt çevirişi. Acımaktan öteye gidemeyen bu insanlar, üç beş kuruşluk yardımlar ile vicdanlarını rahatlata dursun. Biz bu düzenin değişeceği umudunu hep koruyalım...

14 günde okuduğuma bakmayın, sağ olsunlar bu sıralar evimizde oturup Rodrigonun gitar konçertosu eşliğinde başladığımız kitabı,ertesi sabah çok farklı yerlerde tamamlayabiliyoruz. Kitap hakkında söylenecek çok şey var ama benden bu kadar.Bakalım ikinci cildi nasıl ilerleyecek.

mahmut gülgen 
21 May 23:01 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okudum ama hiçbir şey anlamadım .Çok zor bir kitap ! Anlamak için çabalamak lazım ! İş kuracak bir kişinin nasıl büyümesi gerektiğine dair bir bölüm vardı .

köksal kpr 
 29 Ağu 14:59 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar dostları arkadaşları ve yaşadığı toplumun özgürlükleri için her türlü bedeli öderken,sevgilileri ve aşklarının özgürlüklerini kaldıramazlar.Dönemin Rusyasını anlatan güzel bir kitap.

Menudekitapvar 
02 Tem 13:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

" Nasılsa değişeceğim diye neden şimdiden değişeyim ? "
Aslında çok basit ama bir okadar zekice yazılmış bir kitap. Neden mi ? Yazar okadar akıllı ki kitaptaki karakterlerin analizlerini yapıp onlara tavsiyelerde bulunurken asıl amacı sizin o karakterlerden biri olduğunuzu benimsetmek ve sizinle birebir iletişime geçmek. Pes !!!

Kitaptan 38 Alıntı

mehmet pak 
19 Haz 01:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sevdiğin insanın sana sevgiyle bakmasından daha güzel bir duygu var mı ?

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 291 - Alter Yayınları)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 291 - Alter Yayınları)
mehmet pak 
07 Haz 22:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Son Zamanlarda Ülkede Yaşananlara Ne kadar da uygun.
Ne dersin, insanoğlunun yapısı böyle; kendi işine gelince nedense kurallara uymak istemez. İş kendisini ilgilendirirse farklılıkları normalmiş gibi kabullenir.

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 113 - Alter Yayınları)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 113 - Alter Yayınları)
mehmet pak 
06 Haz 18:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

' Bilgi olmazsa emek verimsiz olur, başkaları mutsuzken biz mutlu olamayız.Aydınlığa kavuşalım ve varlıklı olalım. '

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 7 - Alter Yayınları)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 7 - Alter Yayınları)
mehmet pak 
 07 Haz 22:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Komünistlerin Aşka Bakışı da Bir Başka Oluyor :)
''İşte şimdi kendiniz bunun, yani bu duygunun sevgi olduğunu anlatıyorsunuz. Ama bu duygu,yalnız bir duygudur ve bir tutku değildir. O halde aşk nedir?Her hangi başka bir duygudan farkı nedir?Fark, bu duygunun gücüdür.Demek oluyor ki tutkuya göre çok zayıf, çok sıradan olan bir duygu, yani bir insana duyulan sevgi bile, sizi, sevilen bir insana karşı size ' ona çile çektirmektense öleyim daha iyi olur' dedirtecek bir düzeye çıkartıyorsa, yani sıradan bir duygu bile size bunları söyletebiliyorsa düşünün;binlerce kez daha güçlü olan duygu,yani aşk size neler dedirtebilecek ? Aşk size şunları dedirtecek ; 'Ondan böyle bir şeyi istemek, böyle bir şeyi dilemek şöyle dursun, sevdiğim insanın benim için ancak ve ancak kendisi için olabilen seve seve yapacağı her hangi bir şeyin dışında bir şey yapmasına izin vermektense öleyim.Sevdiğim insan benim için istemediği bir şeyi yapmaya kendini zorlayacağına öleyim daha iyi olur' Görüyorsunuz ya böyle bir duygu, böyle bir tutku, gerçek sevgidir. Tutku böyle değilse yalnız tutku olarak kalır, sevgi sayılmaz, Hepsi bu.''

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 102 - Alter Yayınları)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 102 - Alter Yayınları)
mehmet pak 
14 Haz 19:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'' Zaten boşu boşuna, bilginin uyuması cahilin ibadetinden yeğdir dememişler.''

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 127 - Alter Yayınları)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 127 - Alter Yayınları)
mehmet pak 
06 Haz 22:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ah, Keşke bende düşmüş bir kadın olmasaydım. O zaman seninki gibi duygularım olurdu: Ah, düşgün kadını yok olmaya sürükleyen o bilinen nedenlerden değil, başıma gelenlerden değil,katlandığım acılardan,dayandığım rezilliklerden değil,bedenim aşağılandığından da değill Düşmüşlüğümün gerçek nedeni nedir bilir misin ? Tembelliğe hiçbir iş yapmamaya alıştığım için, lükse alıştığım için, başkalarının desteği olmadan tek başıma yasayamadığım için, başkalarını gereksediğim için.Rezilce dalkavukluk yaptığım için, hiç istemediğim şeyleri yapmak zorunda olduğum için düşmüş bir insanım !

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 58 - Alter Yayınları)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 58 - Alter Yayınları)
Bahar Acar 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... insan büyük bir yangından korkuya kapılmışsa doğruca yangın yerine koşup çalışmalı, içinde ne korku kalıyor ne bir şey!

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 155)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 155)
mehmet pak 
07 Haz 23:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Başkalarını aldatmada ulaştığı ustalığı,kendisinin aldatılmasına zırh yapabilmiş insanlar pek azdır.Ama yalnızca yüreklerinin temiz olmasıyla bu tehlikeden kendilerini kormuş insanlar pek çoktur. Dünyanın tüm ünlü üçkağıtçıları, dolandırıcıları, şunu doğrular; eğer biraz sağduyu ve deneyimi varsa ,namuslu, dürüst birini aldatmaktan daha zor bir şey yoktur. Aptal olmayan dürüst insanları tek başına kesinlikle kandıramazsın. Ancak bunların da başka zayıf yönleri vardır; bu da, bu insanların topluluk içindeyken kandırılabilmeleridir. Dolandırıcı, bu insanları tek başına olduğunda aldatamaz, ama topluluk içinde oldular mıydı, buyrun, her türlü aldanmaya hazırdırlar. Öte yandan aldatma konusunda tek başlarınayken zayıf olan madrabazlar, topluluk içindeyken hiç yakayı ele vermezler.

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 115 - Alter Yayınları)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 115 - Alter Yayınları)
mehmet pak 
14 Haz 21:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

' Bu insanlar ne tuhaf, niçin avutmaya kalkışıyorlar? Avutmak neye yarar ? Nasılsa yardım edilemiyor, boş tesellinin anlamı ne ? '

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 161 - Alter Yayınları)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 161 - Alter Yayınları)
4 /