Nasıl Yapmalı 1. Cilt

9,1/10  (16 Oy) · 
49 okunma  · 
13 beğeni  · 
2.068 gösterim
Çernişevskiy “Nasıl Yapmalı?”yı 4 Aralık 1862 ile 4 Nisan 1863 arasını kapsayan dört aylık sürede, Petropavlovsk zindanında yazdı. Ama dört ayda yazılan bu romanın Rus toplum hayatı üzerinde yarattığı sarsıntı öyle büyük oldu ki, Dostoyevskiy ve Tolstoy’dan Kropotkin ve Lenin’e kadar pek çok yazın ve eylem adamı, kimi yerin dibine batırarak, kimi yücelterek “Nasıl Yapmalı?”yı konuştu, tartıştı. Kropotkin’in belirttiğine göre “Nasıl Yapmalı?”, dönemin Rus gençliği için bir tür siyasal program niteliğine büründü. “Nasıl Yapmalı?”nın içeriği son derece kapsamlıdır. Yine de, bu roman neyi anlatıyor sorusuna yeni insanları anlatıyor denilse bu hem kısa, hem de doğru bir yanıt olacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  279
 • ISBN:
  9789756525661
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
mahmut gülgen 
21 May 23:01 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okudum ama hiçbir şey anlamadım .Çok zor bir kitap ! Anlamak için çabalamak lazım ! İş kuracak bir kişinin nasıl büyümesi gerektiğine dair bir bölüm vardı .

Arda Çolakoğlu 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bu kitabı anlamak için çokça roman okumuş olmalısınız çünkü kullandığı dil çok edebi bir dildir.Yani çok karışık ve anlaşılması zor cümleler vardır ve genelde devrik cümleler kullanılır.

Kitaptan 5 Alıntı

Bahar Acar 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... insan büyük bir yangından korkuya kapılmışsa doğruca yangın yerine koşup çalışmalı, içinde ne korku kalıyor ne bir şey!

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 155)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 155)

"Belirli bir gerçek varken, bu gerçeğin sonuçlarını kim eleştirebilir? Bu ortamda kişiliğiniz bir gerçektir. Davranış biçiminizse bu gerçeğin sonucudur, bunları doğuran çevrenin doğasıdır. Bunlar için siz sorumlu değilsiniz, bunları yermekse, aptallıktır."

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 128)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 128)

Onlar kadına tapıyorlardı,ama kendilerine eşit saymıyorlardı kadını. Onlar kadına yalnız şehvet kaynağı diye tapıyorlardı. Onlar insanlık onurunu kadınlara tanımak istemiyorlardı. Kadının insan sayılmadığı yerlerde yokum ben!

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 487)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 487)
özlem er 
 30 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ben sevinçliyim, mutluyum demek, bütün insanlar sevinç içinde olsunlar, mutlu olsunlar demektir.”
Çernişevski

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç ÇernişevskiyNasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy

Ah Veroçka ah, kitaplarınızda hangi düzenden söz edildiğini bilmez miyim? Bilirim, kitaplarınız güzel şeyler anlatıyor. Ama ne sen, ne de ben o günleri göremeyceğiz. Ulusumuz pek aptal ve de cahil. O yeni düzen nerede biz nerede. Bu ulusla gel de yeni bir düzen kurmaya kalkış. O zaman ne yapalım, eski düzene göre yaşamayı sürdürelim. Sen de böyle yaşa. Eski düzen nasılmış? Nasıl mı? Kitaplarınız bunu anlatıyor ; soygun, üçkağıt, rüşvet, hırsızlık, kandırma... Evet Veroçka, yalan da değil hani. O zaman yeni düzen yoksa eski düzene göre yaşayalım. Birbirimizi kandıralım, çalalım çırpalım...

Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 34)Nasıl Yapmalı 1. Cilt, Nikolay Gavriloviç Çernişevskiy (Sayfa 34)