Nasreddin Hoca ve Sibernetik

·
Okunma
·
Beğeni
·
19
Gösterim
Adı:
Nasreddin Hoca ve Sibernetik
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Fizikokimyanın bir dalı olan istatistik, mekanik, maddelerin -atomlar vs.- davranışını toplu bir halde ve istatistik açısından inceler. Bu şekilde ele alınan entropi kavramı, Bilim ve Tekniğin 48’inci sayısında çıkan yazımızda çok basit bir şekilde ve kabaca açıklanmıştır. Sibernetik bu bilimin haberleşme mühendisliği alanına uygulanmasından doğmuştur. Statistik mekanikle
uğraşanlar sibernetikle uğraşıyor duygusuna kapılabilir. Oysa tarif açısından bu işin tersi doğrudur. Maxwell, Gibbs, Boltzmann isimleri, istatistik mekaniğin kurucuları oldukları için sibernetiği etkilemiştir.
Bertrand Russell matematiği şöyle tarif etmiştir : "Matematik öyle bir konudur ki hiçbir zaman ne hakkında konuştuğunuzu bilmezsiniz ve ne de söylediğinizin doğru olup olmadığını anlayabilirsiniz." Bu sözler "matematik gerçek" lâfını tekrarlayanların kulaklarına küpe olsun.
Nasrettin Hoca'ya bir mektup yazması rica edilmiş. «Ben Bağdat’a gidemem» diye cevap vermiş. «Bağdat’a gitmeni istiysen kim ?» demişler, «Sadece senden mektup yazman istendi. Bağdat’a gidecek olan mektuptur». «Yazım o kadar çirkindir ki onu benden başkası okuyamaz. Yazarsam, okumak için Bağdat’a gitmeliyim.» diye cevap vermiş Nasrettin Hoca.
Bu gene gürültü ile ilgili bir fıkradır, istemli bir mesaja yandan istenmeyen etkilerin katılması ile o mesajın anlaşılmaması anlamına gelir gürültü. Elindeki titremeler veya başka sebeplerden, Nasrettin Hoca'nın yazısı anlaşılmayacak hale geliyor. Gürültü hallerinde mesaj iletilebilir mi iletilemez mi? Haberleşme teorisi bu soruya olumlu bir cevap vererek, bizi Bağdat’a gitmekten kurtarıyor. Yani olay Ferruh DOĞAN’ın çizdiği şekilde cereyan etmiyor. Biraz ileride bu konuya daha tafsilâtlı olarak değineceğiz. Bu arada Türkçede Noise teriminin karşılığı olan gürültü teriminin yerine «Bulanıklık» teriminin de kullanılmış olduğunu belirtmek lâzım.
H. LABORİT kadının da gittikçe daha çok erkeğe dönüşeceğini yani erkekçe davranacağını ve çocukların da tüplerde veya kavanozlarda yetişeceğini ileri sürüyor.
Bir havuzun su yüzeyinde bulunan bir çiçek her gün iki misli büyüyor. Beş günde havuzun yarısını kapladığına göre bütününü kaç günde doldurur?
Buna «6 günde» diyecek yerde çoğunlukla 10 günde cevabı verilir. Nebat her gün iki misli arttığı halde biz iki tabanına göre logaritmik artıyormuş gibi düşünüyoruz (artış 2, 4, 8. 16 diye giderken bunun iki tabanına göre logaritması 1, 2, 3, 4 diye gider).
Herman Amato
Sayfa 26 - Bilmeden logaritmik düşündüğümüz için birçok olayları anlayamıyoruz. Olmayacak yerde bilinçsizce logaritmayı kullandığımız için çarpacak yerde topluyor bir doğru ile gösterilmemesi gereken olayları doğrusalmış gibi düşünüyoruz. Bu karıştırma yüzünden birç
Bir Fransız yazarının belirttiği gibi, bugünkü dünyada iki tip aydın vardır: Bir şey hakkında her şeyi bilen mütehassıslar ve her şey hakkında hiçbir şey bilmeyen filozoflar.
Sibernetik nedir? Bildiğimiz kadar, Sibernetikle ilgili ilk Türkçe yazı Ali İRTEM tarafından yazılmıştır (Ayhan SONGAR, Sinir sistemi fizyolojisi, cilt III, 1960). İlk zamanlarda beni kızdıran, gün geçtikçe daha çok beğendiğim bir yazı. Eğer «ebedi hayatın sırrına -belki de- sibernetik yolu ile varılacak» gibi bazı cümleler olmasaydı, çok çok beğenmek istediğim bir yazı. Biliyorum, bunda Ali İRTEM'in suçu yok, Sibernetikle ilgili genel havayı aksettirmek istiyor. Aradan yıllar geçmiş, balon sönmüş, o eski ümit, aşırı hayranlıklar törpülenmiş, sibernetikle ilgili fikirler nihayet yer düzeyine inmiş. Ama gene de böyle sözler etmemesini tercih ederdim. Bu sözler beni konudan tamamen soğutmuştu. Başkalarını bağlamış olabilir, o da ayrı mesele.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nasreddin Hoca ve Sibernetik
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • seda

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%100 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0