Giriş Yap

National Geographic Türkiye - Sayı 254 (Haziran 2022)

Plastik Atık Gerçekleri Her yıl 360 milyon tonun üzerinde plastik ham madde üretiliyor. (Statista, 2021) Her yıl okyanuslara en az 8 milyon ton plastik atılıyor. ( Ellen MacArthur Foundation, 2016) Gezegendeki her insan çevreye 500 kg'dan fazla plastik atık bırakıyor. ( Geyer et al., 2017) Balinalar, balıklar ve deniz kuşları da dahil olmak üzere yaklaşık 700 türün vücudunda plastik bulunmuştur. (Gall et al., 2015; Smithdonian Ocean, 2018)
Reklam
Okyanus Gerçekleri Her geçen dakikada 1 çöp kamyonu değerindeki plastik okyanuslarımıza atılıyor. (Ellen MacArthur Foundation, 2016) 3 yıl içerisinde, okyanuslarda balıklardan daha çok atılmış plastik olacak. (Ellen MacArthur Vakfı, 2016) Her 10 plastik ürününden 9’u geri dönüştürülmüyor. (National Geographic, 2018) Terk edilmiş balıkçılık malzemeleri, tüm deniz çöplerinin yaklaşık %10’unu oluşturuyor. (Macfadyen et al., 2009)
Günlük yaşamsal aktivitelerimizde ürettiğimiz karbonun emilmesini, iklim değişikliğiyle mücadeleyi, güneş enerjisinin yeryüzünde doğru olarak dağıtılmasını sağlayan gezegenimizin olmazsa olmazları okyanuslar. Uçsuz bucaksız bu mavilikler aynı zamanda insanın yaşayabilmesi için soluduğu oksijenin %50-70’ini üretiyor, diğer taraftan da bir lavabo görevi gören önemli bir karbon yutağı. O kadar ki dünya üzerinde üretilen antropojenik karbonun yaklaşık %26’sını soğurarak, sera gazı dengesini koruyor ve aşırı ısının %93’nü emerek insan başta olmak üzere bilinen yaklaşık 250 bin türün ve keşfedilmeyi bekleyen daha nice canlının en az üçte ikisine bir yaşam alanı oluşturuyor.
160 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Haziran ayı aslında her anlamda “el ele” verdiğimiz zaman daha yaşanabilir bir dünya yaratabileceğimize ilişkin bir derleme. Keşfettiğimiz, ufkumuzu genişlettiğimiz, dünya için küçük de olsa bireysel ve kolektif adımlar attığımız bir ay olması dileğiyle… Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren hissettiğimiz duyumların en güçlüsü… Bizi sakinleştiren, sevgi dolu ve huzurlu hissettiren… Sarılmanın bedenimizde yarattığı etki hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımız açısından çok önemli. Birine sarıldığınız zaman vücudumuzda oksitosin hormonu yükselmeye başlıyor ve bu sayede stres seviyesi düşüyor, kan dola- şımı düzenleniyor ve duygu durumu dengeleniyor. Belki de günlük yaşamda bizim için sıradan hale gelen bu eylem, pandemi sırasında yaşamlarımızda ne kadar büyük rol oynadığını kanıtlamış oldu. Dokunuşun Gücü Mutluluk ve sağlık için hepimiz ona gereksi- nim duyuyoruz. Peki dokunuşu bu kadar önemli kılan ne? Bilim- ciler, mühendisler, doktorlar ve araştırma gönüllüleri duyuların en gizemlisini anlamak —ve onu kaybedenlere geri kazandırmak için sınırları zorluyor. Sualtının Harikaları Stres Altında Capcanlı renkleri ve zengin biyoçeşitlili- ğiyle Filipinler’in resif- leri, iklim değişikliğinin yanı sıra kaçak avlanma ve kirlilik tarafından da tehdit ediliyor. Hızla yok olan mercanları kurtarma şansımız hâlâ var mı? Kedilerin Dönüşü Bir zamanlar kritik tehlike altındaki İber vaşakları geri dönüyor.
Reklam
Bütün Alıntılar
Atığı protesto sanatına dönüştüren bu sosyal bilinçli sanatçılar “sınırları zorluyor,” diyor, Kinşasa’daki Galerie Malabo’nun kurucusu Yvon Edoumou. “Bu her zaman gördüğümüz bir şey değil.” 12 Her geçen dakikada 1 çöp kamyonu değe- rindeki plastik okyanuslarımıza atılıyor. (Ellen MacArthur Foundation, 2016) 31 3 yıl içerisinde, okyanuslarda balıklardan daha çok atılmış plastik olacak. 31 Bazı şeylere el atarak –ve bazı şeylere dokunmayarak– yabanıl hayvanlar ve yavrularının yaşamasına yardımcı olun 94
27 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42