Nazi Imparatorluğu 1. Cilt

9,6/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
5 beğeni  · 
583 gösterim
Bu kitapta Hitler Almanyasının doğuşu, yükselişi ve çöküşü anlatılıyor. William Shirer İkinci Dünya Savaşından sonra müttefiklerin eline geçen orijinal Alman belgeleri üzerinde uzun yıllar çalıştıktan sonra bu kitabı yazdı. Almanya'da 1930-45 yılları arasında ne olup bittiğini merak edenler Shirer'in anlattıklarında bütün öğrenmek istediklerini bulacaklar ve bu önemli yılların niçin hiç bir zaman akıllardan çıkmaması gerektiğini görecekler.

Naziler, iktidar için nasıl savaştılar? İktidarı -kimlerle ittifak kurarak- nasıl ele geçirdiler? Sonradan neler yaptılar? Kendi aralarındaki kanlı mücadeleler oldu? Hitler ve arkadaşlarının özel hayatları nasıldı? İkinci Dünya Savaşı nasıl başladı? Almanlar neden yenildiler?

Üç ciltten oluşan "Nazi İmparatorluğu"nda bu soruların hepsi en ufak ayrıntılarına kadar inceleniyor ve aydınlığa kavuşuyor...
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789751003447
 • Orijinal Adı:
  A History of Nazi Germany
 • Çeviri:
  Rasih Güran
 • Yayınevi:
  İnkılap yayınevi
 • Kitabın Türü:
Peter Bornemann 
06 Kas 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu öyle bir kitap ki bir süre sonra Hitler Röehm Goebbels ya da Keitel en mahrem sırlarını bildiğiniz kırk yıldır tanıdığınız insanlara dönüşüyor. Bir insan hakkında olumsuz içerikli de olsa bu denli 'yatak odası' bilgisine sahip olmak ister istemez bir yakınlık yaratabilir. Bunu belirtmeliyim.

Kitabın yazarı dönemin Almanyasında görevli bir gazeteci. Bunun sonucu birçok tarihi olay hakkında kendi izlenimleri de mevcut. Bu da kitabı zenginleştiriyor bence. Kimisi bu durumu objektifliğe aykırı bulmuş. Katılmıyorum.

Kitabın Hitler'in ortaya çıkışından 1938 yılına kadar olan tarihsel dönemin anlatıldığı bu ilk cildinde sürekli tekrarlanan temel bir tez var: Hitler en başından beri buydu. Dönemsel stratejik yalanlar söylemiş bile temel amacını hiç gizlemedi. Dolayısıyla Hitler tek suçlu değildi. Alman toplumu da dönemin Büyük Devletleri de belli ölçekte suçlu. Çünkü Hitler kader değildi. Yaşanması engellenebilirdi. Kitap bunu iddia ediyor. Ve bu yazıklanmayı size de sürekli aksettiriyor. Elbette tartışmalı. Hitler'in, dönemin Almanyası için kaçınılmaz bir durak olduğunu söyleyenler de var. Her ikisi de belli doğrular içeriyor.

Detaylar dedim en başta. Bunun sebebi de savaş sonu ele geçirilen belgeler. Bu denli hacimli olmasını da buna borçlu zaten. Kitabın yazarı bu belgelere ulaşmış ve dönemi de bizzat yaşamış biri olarak bu kitabı yazmaya karar veriyor. Ama aşırı detay okuyucu için yorucu olabiliyor. Nitekim diğer ciltlere geçmeden önce ara verdim. Çünkü biraz sıkıldım Goebbels Hitler ve diğerlerinden. Ama er geç döneceğim.