Nazım Hikmet Masalı

·
Okunma
·
Beğeni
·
18
Gösterim
Adı:
Nazım Hikmet Masalı
Baskı tarihi:
1975
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Afşin Yayınları
Nazim Hikmet her şeyden önce şairdi. Ama ona Türk şairi demek pek doğru olmaz. Bu eserde de zaten Nazım’ın yaptıkları, söyledikleri kaynaklarla anlatılmıştır. Nazım Hikmet bir tarafı Polonyalı olduğunu söylemiş hatta kankası Vâlâ Nurettin’in dediğine göre sadece Polonya değil Fransa, Almayan ve Çerkes kanıda olduğunu ifade etmiş. Sırf biri Türkiye’de doğdu Türkçe şiirler yazdı diye Türk demek ahmakça değil mi? Ahmakça evet :) ama bunu biz değil kendisi savaş zamanı Kankası Vâlâ Nurettin’le Sovyet Rusya’ya kaçarak orada “Ben Sovyet Birliğinin çocuğuyum 24 yıl sonra bu büyük şehre gelirken asıl ve büyük vatanıma dönmüş bulunuyorum” sözleri ile daha 1950’ler de anlaşılmış değil miydi? :)

Nazım Hikmet Vatan hainliğine devam ediyor hala!
Nazim Hikmet Türk müdür?
Türkçe şiirler yazmış olması, Nazım Hikmeti Türk saymak için yeterli sebep değildir.
Nâzım Hikmet'in, Türkiye'den kaçtıktan sonraki yıllarında, Rus toprakları ile Moskof pençesindeki öteki yurtlarda fink atarken vatan hasreti duyması veya duyabilmesi, imkânsızdır. Çünkü o, bir komünisttir. Komünizmde «vatan» diye bir mesele, bir kavram yoktur. Varlığı kabul edilmeyen bir şeyin hasreti, nasıl duyulabilir?
Esasen, Nâzım Hikmet'in, Türkçe'yi «en güzel!» lik bir yana, çok güzel kullanabilecek bir şair olabilmesi bile imkânsızdır. Çünkü bir dili çok güzel kullanabilmek, sadece bir kaabiliyet meselesi değildir. Dilin derinliklerine inmek, kendinden önceki büyük sanatçıların eserlerini okumak, böylece belirli bir seviyeye erişmek gerekir. Nâzım Hikmet, güzelce şiirler yazdığı delikanlilık çağlarinda, henüz, eskileri okuyacak, inceleyebilecek bir yaşta ve seviyede değildi. Mili Mücadele yıllarında Rusya'ya gidip ko- münizm öğrenimi (!) yaparak Türkiye'ye döndükten sonra ise, artık, öğrenme vazifesi bitmiş, propaganda görevi başlamıştı. Bir propaganda kalemi içinse dil, sanat gibi meseleler gaye değil, sadece vasıtadır.
Türk edebiyatının gerçek şairleri, kendilerinden öncekileri okuyup inceledikleri ve bu yolla milletlerinin şiir hayatıni, havasını ve ruhunu öğrendikleri içindir ki, adlarını, nazim tarihimizin sayfalarına değerler olarak geçirebildiler. Nâzım Hikmet ise, Divan Edebiyatı, Halk Edebiyatı ve hattâ Tanzimat Edebiyatı bir yana, Tevfik Fikret'i ve ondan sonrakileri dahi okumuş değildi. Bunu, en yakın arkadaşı ve ülküdaşı Vâlâ Nurettin, kendisini göklere çıkarmaya çalıştığı malûm eserindeki şu tek cümle ile itiraf ediyor: “Nâzım, zaten Osmanlı Edebiyati'ni, Divan Şiirini, Edebiyat-ı, Cedide’yi, Fecriati’yi, ‘ha’lı, ‘hı’lı imlayı bilmezdi.”
1908 sonrasindan günümüze kadar şiir yazmış Türk milliyetçisi sanatçılar da, eserlerinde, Türkçülük fikri üzerinde çok durmuşlardir. Fakat Türkçü sanat adamlari ile Nâzim Hikmet (ve bütün kızıl kalemler) arasinda fikre inanış ve onu işleyiş bakimlarindan büyük fark vardır. Birinin Türk'ü yükseltici, ötekinin batırıcı oluşlarını bir yana biraksak dahi; Türkçü sanatçilarin konusu, kendi istek ve iradeleri lle gönül verip bağlandıkları bir fikirdir. Kızıl kalemlerin konusu ise, o kalemleri satin alanların istedikleri fikirdir. Bunun içindir ki, Ziya Gökalp'lerden, Mehmet Emin Yurdakul'lardan günümüzün en genç kalemlerine kadar Türk milliyetçisi sanatcilarin eserleri, samimi duyguların işlendikleri şiirler olmuşlardır. istediklerini değil, istenileni yazan kızıl kalemlerin şiirleri ise, haliyle, bu vasiftan yoksun kalmışlardır. Komünist şairlerin şiirlerinin, büyük çoğunluğu ile kuru tekerlemeler ve tekrarlar olmasinin sebebi budur.

Ziya Gökalp;

Deme bana Kayı,Oğuz,İlhanlı;
Türküm, bu ad her unvandan üstündür!
Yoktur Azer,Kırgız,Özbek,Kazanlı;
Türk milleti bir bölünmez bütündür.
Kalem maşa haline getirilirse sanatta kömürleşir. Nazım Hikmet’in sanat kaderini bir seviyede donduran, kızıl renkli kara talihi olmuştur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nazım Hikmet Masalı
Baskı tarihi:
1975
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Afşin Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Atsız

Kitap istatistikleri