1000Kitap Logosu
Nazım'ın Çilesi
Nazım'ın Çilesi
Nazım'ın Çilesi

Nazım'ın Çilesi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
18 Kişi
57
Okunma
24
Beğeni
1.129
Gösterim
464 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 13 sa. 9 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İleri Yayıncılık · Kasım 2013 · Karton kapak · 9786055452650
Diğer baskılar
Nazım'ın Çilesi
Nazımın Çilesi
Nazım'ın Çilesi
Bu kitap, Nâzım Hikmet'in hayatı, sanatı ve kişiliği üzerine yazılmış ilk toplu eserdir. Maksim Gorki tarafından kurulan ve içinde Shakespeare, Goethe, Balsac, Tolstoy gibi dahi sanatçıların sıralandığı "Büyük Adamların Hayatları" adlı dizide, Kasım 1968'de Moskova'da yayınlanmış ve 150.000 adedi bulan ilk baskısı 2 ay içinde tükenmiş olan kitabın, Ocak 1969'da hemen 2. baskısına geçilmiştir. Bu kitabın yazarı Radi Fiş, en ünlü Sovyet gazetecilerinden biridir. Aynı zamanda mükemmel Türkçe bilen Radi Fiş, "Büyük insan Nâzım Hikmet'e olan saygı ve vefa borcumu böylece ödüyorum" diye tanıttığı bu kitabını yazmadan önce, iki defa Türkiye'ye gelerek, şairin hemen bütün dost ve yakınlarıyla ilişkiye geçmiş, belge toplamış, araştırma yapmıştır.
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺26,7
8.3
10 üzerinden
18 Puan · 4 İnceleme
Nihat Çelik
Nazım'ın Çilesi'ni inceledi.
464 syf.
·
1 günde
·
7/10 puan
Nazım Hikmet Memleket; Memleket Nazım Hikmet
Nazım Usta yaşadığı yıllarda dünyada elliden fazla dilde çevrilmiş tüm dünyada okunuyor. Acıdır ki kendi ülkesinde Türkçede yasak bir şair.. Rady Fish Rus bir yazar, Moskova'ya inen Nazım Hikmet'in sürekli yanında bulunan bir kaç kişiden birisi. Kitapta Nazım usta ile ilgili bir çok güzel anekdot bulunmaktadır. Yazar, Nazım ustadan duyduğu veya kendi gözlemi olan olayları eserde anlatmış. Kitabı okumayı zorlaştıran tek şey ise yazarın çok gereksiz şekilde zaman geçişleri yapmasıdır. Aynı sayfada Nazım'ın çocukluğu, lise ve hapishane yıllarını anlatmaya çalışmaktadır. Bu durum okumayı zorlaştırıyor. Kitapta Nazım'ın 12 yıl hapisliğinin bitmesi için yaptığı açlık grevi dışarıda ise dostları Orhan Veli, Oktay Rıfat ve Melih Cevdet destek amaçlı üç günlük açlık grevi yapar, kamuoyu sesini çıkartırken susmayı seçen (!) aydınların olması ilginçtir. Nazım Ustanın serbest kalması için Sartre, Picasso, Neruda ve tüm dünyada insanların sessiz kalmaması güzel bir dayanışma olmuştur. Neruda ölünce şöyle seslenir: Neden öldün Nâzım? Senin türkülerinden yoksun ne yapacağız şimdi? .... Kardeşim benim, adanmış asker, dünyada nasıl da yalnızım sensiz. Nasıl dövüşülür senden örnek almaksızın, Senin halksal bilgeliğinden ve yüce şair onurundan yoksun? Teşekkürler, böyle olduğun için! Teşekkürler o ateş için Türkülerinle tutuşturduğun, sonsuzca. Diyorlar ki; büyük şairlerin hakiki hayatı ölümlerinden sonra başlar. Bu üzücüdür fakat ne yazık ki doğrudur..
Nazım'ın Çilesi
8.3/10
· 57 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
19
Aslı
Nazım'ın Çilesi'ni inceledi.
464 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitabın yazarı Radi Fiş Sovyet asıllı. Dolayısıyla Nazım Hikmet'in hayatını okurken dönemin Turkiye'sini yabancı bir gözden seyretmis oluyorsunuz. Kitap kronolojik bir sıra izlemiyor ve Nazım i başka eserlerden tanımıyorsaniz biraz kafanız karışabilir. Önce hayatı okunmali daha sonra bu kitaba gecilmeli.
Nazım'ın Çilesi
8.3/10
· 57 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Nlf3r ✔
Nazım'ın Çilesi'ni inceledi.
464 syf.
Nazım'a göre mutluluk; "Oysa mutlu olmak ne kadar kolay! dedi. Başkaları için bir şeyler yaparken kârşılık beklememek yeter: Ne takdir ne adalet ne mükafat ne de herhangi bir fikir açıklaması... Ne yazık ki bu dini şuur kalıntısı yani yapılan iyiliğin nasılsa günün birinde nazarı itibara alınacaktır düşüncesi hepimizde derin kök salmış. Bu yüzden insanlar bedbaht oluyorlar. İçlerindeki terazide durmadan kar-zarar bilançosunu yaptıkları için." Mutluluğu böyle tarif etmiş olsa bile bir zaman gelecek kendiside kar-zarar bilançosu yapıp -kendisi için değil başkları için bile olsa- açlık grevi yapacaktı. O da bir insan ne de olsa. İnsani duyguları tesiri altına girebiliyor. Kitap yazarı hemen hemen son 10 yılını birlikte geçirdiği can dostu. Yaşanılan bir çok olayın ilk tanığı sayılabilir nazarımda. Ama Nazım deyince o döneme ait bir çok tanık olduğunu kimilerinin can yoldaşı iken arkasından vurmuş olduklarını kitabın sayfalarında gezerken denk gelebiliyorsunuz. 11 gün gibi uzun sürede bitmesini sinema örneği ile net açıklayabilirim sanıyorum. Bir sinema gösterimi düşünün. İki bölümden oluşmaktadır. Bazen öyle olur ki ilk bölüm o kadar çok sıkarki sizi ikinci bölümü izlemek istemesiniz ve izlemezsiniz.-asıl olan ikinci bölümdür- İşte bana da böyle oldu. Kronolojik bir sıralama olmaması benim aklımı karıştırdı okumakta zorlandım. Hatta "özgürlük" arkadaşıma bu konuda hayıflandım. Kitabın adı Nazım'ın çilesi benim çilem oldu dedim. :) Neyse aynı sinema gibi oldu ikinci bölüm aktı gitti. İyiki bırakmadım diyorum. Kronolojik bir sıralama olmaması hatıralardan yola çıkarak yazılması okuyucuyu zorladığı doğrudur. Nazım ile ilgili hiç bilgisi olmayan kimseleri zorlayacaktır. Hapishane günleri, nedenleri, niçinleri kişilerin yorumlarını, aşklarını kitapta bulabilirsiniz. Piraye yi herkesin bildiğini düşünmekteyim. Ama Piraye den önce dayısının kızı Münevver ( Münevver 17 yaşında iken) olduğunu çokların bildiğini sanmıyorum. En azından ben bilmiyordum. Piraye yi de sevmiş ama sanki Münevver ile olan bağları çok farklıymış. Yıllar sonra yine bir şekilde yolları kesiimesi ve yaşamlarına dair notlar beni çok etkilediği doğrudur. Münevver ayrıca araştıracağım doğrudur. Karmaşık anlatımdan kaynaklı olarak farklı kaynaklardan öncelikle hayatıma dair bilgilerin okunması akabinde bu kitabın tercih edilmesi gerektiği kanaatindeyim. Hayatına dahil olan kadınlar arasında Piraye Nazım için hep özel kadın olarak kalmış olsada Münevver hayatındaki yeri sahiptir. İlk tanıştıklarında neden Münevver'i bırakıp Piraye ile evlendiği konusunda yıllar sonra hayıflanacaktır. İyi okumalar
Nazım'ın Çilesi
8.3/10
· 57 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Gürbüz Deniz
Nazımın Çilesi'ni inceledi.
455 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Radi Fiş Nazım'ın çilesi Radi Fiş'ten Nazım'in Çilesi Nazım hakkında yazılan en detaylı ve en objektif kitap. Onun hayatını, kimi zaman çocukluğuna, kimi zaman geleceğe giderek, geçmiş ve gelecek arasındaki bağları güçlü bir şekilde kurarak anlatıyor. Bir çok şiirinin nasıl bir dönemde ve hangi duygularla yazıldığını da görme olanağı sağlıyor. Mesela 19 yaşında vatan sevgisi ile dolu coşkun bir süreci yaşarken, kendisini geriye çekmeye çalışan sevgilisi "mavi gözlü dev" şiirinin yazılmasını sağlamış. Kitap diğer taraftan her bir dönemin siyasi atmosferini de oldukça iyi anlatıyor. Kurtuluş savaşının gerçekte nasıl olduğunu, Sovyetler'de bir yabancı öğrenci olmayı, 2. Dünya savaşı sırasında hapiste olmayı, TKP'nin iç sorunlarını... Gerçekten çok güçlü bir kitap. Nazım ustayı sevenlere tavsiye ederim. Keyifli okumalar Gürbüz Deniz
Nazımın Çilesi
8.3/10
· 57 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7