Nazım'ın Çilesi

9,0/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
583 gösterim
Bu kitap, Nâzım Hikmet'in hayatı, sanatı ve kişiliği üzerine yazılmış ilk toplu eserdir. Maksim Gorki tarafından kurulan ve içinde Shakespeare, Goethe, Balsac, Tolstoy gibi dahi sanatçıların sıralandığı "Büyük Adamların Hayatları" adlı dizide, Kasım 1968'de Moskova'da yayınlanmış ve 150.000 adedi bulan ilk baskısı 2 ay içinde tükenmiş olan kitabın, Ocak 1969'da hemen 2. baskısına geçilmiştir.

Bu kitabın yazarı Radi Fiş, en ünlü Sovyet gazetecilerinden biridir. Aynı zamanda mükemmel Türkçe bilen Radi Fiş, "Büyük insan Nâzım Hikmet'e olan saygı ve vefa borcumu böylece ödüyorum" diye tanıttığı bu kitabını yazmadan önce, iki defa Türkiye'ye gelerek, şairin hemen bütün dost ve yakınlarıyla ilişkiye geçmiş, belge toplamış, araştırma yapmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786055452650
 • Yayınevi:
  İleri Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Aslı 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın yazarı Radi Fiş Sovyet asıllı. Dolayısıyla Nazım Hikmet'in hayatını okurken dönemin Turkiye'sini yabancı bir gözden seyretmis oluyorsunuz. Kitap kronolojik bir sıra izlemiyor ve Nazım i başka eserlerden tanımıyorsaniz biraz kafanız karışabilir. Önce hayatı okunmali daha sonra bu kitaba gecilmeli.

Kitaptan 2 Alıntı

İrem Kaynak 
 20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

biyografi
"Acaba beni herkes neden bir nevi kahraman olarak görmek istiyor?Ben kusurlarımla,meziyetlerimle normal bir insanım.Siz insanların bana olan sevgisinden bahsediyorsunuz ve diyorsunuz ki bu sevgi,ağırbaşlı olmamı icap ettirir; bence böyle bir sevgi insanların bana değil,bende görmek istedikleri kimseye,yani kendi hayallerine duyduklari sevgidir."

Nazım'ın Çilesi, Radi Fiş (Sayfa 44 - İleri Yayınları)Nazım'ın Çilesi, Radi Fiş (Sayfa 44 - İleri Yayınları)
İrem Kaynak 
 20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

biyografi
Bir Tanrı olmak kolay,hayvan da olmak kolay.İnsan olmak zordur.

Nazım'ın Çilesi, Radi Fiş (Sayfa 45 - İleri Yayınları)Nazım'ın Çilesi, Radi Fiş (Sayfa 45 - İleri Yayınları)