Ne İdik Ne Olduk

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
375 gösterim
Elli altı makalenin yer aldığı bu eserde, yazarın çocukluk çaağından îtibâren karsılaştığı hâdiseler, şahıslar ve bunlarla ilgili hâtıralar didaktik bir tarzda anlatılmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  978-975-6444-37-5
 • Yayınevi:
  Kubbealtı Neşriyatı
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

TURGUT KARABACAK 
17 Ara 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Batı dünyasında zebün olup diz çöküşümüz, sari hastalık gibi, ne de çabuk iliğimize kemiğimize işlemiş bulunuyor. Bahusus, bu illet milli kültür zırhı giymemiş zümreler arasında kendine zemin bulup nasıl da kolaylık ve şuursuzca bir sür'atle yayılabiliyor.

Bir millet, tarihi, medeniyeti, dini, irfani, an'nesi ile bir bütün olduğuna göre, bu kal'adan taş düşürmek demek, o kal'anın burcunu barusunu ören diğer taşların da gevşeyip birer birer yerlerinden oynaması ve akıbet koca kal'anın yıkılması demektir.

Bir kere çözülmeye imkan verilmeye görsün... arkasından dil gider, tarih gider, örf gider ve bir milleti millet yapan binlerce yıllık o medeniyet ordusunun bütünü gider.

Bu çözülüşü önlemek için onlara güç, onlara hız, onlara şevk ve onlara Türk'ün Kızılelma'sını yeniden bulup gösterirsek, bu iman orduları gene uçar, gene taşar, gene coşar... Ama daha evvel, Türk insanının idrâkine ve ruhuna giren hırsızı bulmak, onu, gizlendiği köşe bucaktan söküp atmak gerek. Tâ ki kayıplar geri alınsın….”

Ne İdik Ne Olduk, Samiha AyverdiNe İdik Ne Olduk, Samiha Ayverdi