Ne Yapmalı?

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.711
Gösterim
Adı:
Ne Yapmalı?
Baskı tarihi:
Ocak 2005
Sayfa sayısı:
373
Format:
Karton kapak
ISBN:
: 9789752977624
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Ne Yapmalı?
Ne Yapmalı?
Ne Yapmalı?
328 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Büyük sorunlar küçük adımlarla çözülür !..

Durup dinlenmeden çalışacağız ; aldatılmışları aydınlatacak ,gafiller uykusundakileri uyandırmaya devam edeceğiz . Allah'a şükürler olsun ki yıllardır süren ,sahte ayrımcılıkların sahteliğini yıllar önce görüp milletimizin her kesimini ,sağcısı ,solcusu ,dindarı demeden iki temel dava uğrunda tek vücut olmaya davetimizin boşa gitmediğini gördük .Bu çiğ büyüyecek; iki temel dava uğrunda herkes birleşecek :Birincisi ,"Bu vatan Türk'ün vatanıdır .Bir karış toprağı bile kimseye verilemez "; eşdeğerde ikincisi ise :"Bu ülkenin dili, çoğunluğunun anadili olan büyük ve birleştirici resmi dil,eğitim dili Türkçe'dir." Vatanımıza ve manevi vatanımız Türkçe'ye sımsıkı sarılacağız. Halkımızın maddi ve manevi refahı da o yoldan geçecek . Atatürk'ün sesini duyar gibi oluyoruz :

"Dağ başını duman almış ,yürüyelim arkadaşlar !"
Kitabı henüz okumadım ama sanmayın ki haksızlık yapacağım yazara. Bye bye Türkçe'yi okumuştum. Bu kitabın amacı da benzer. Ancak ismi daha çok ilgimi çektiği için buraya yazacağım.

Kitabın adını "ne yapmalı" diye koymuş Sinanoğlu. Peki ben de ona soruyorum: Oktay Sinanoğlu Türkçe için, Türkiye bilimi için ne yaptı? Ben kimya mühendisiyim. Yani hocayla meslektaşım. 100% İngilizce eğitim veren bir okuldan mezun oldum. Aklıma şu takılıyor: Hoca gibi Türkçe eğitime bu denli önem veren bir akademisyen, neden bir kimya mühendisliği öğrencisinin okuyabileceği Türkçe akademik bir kitap yazmadı? İngilizce kitapları var ama Türkçe yok. Türkçe yazdığı kitaplar da üniversitede mühendislik fakültelerinde okutulacak türden değil. Bunu bir türlü anlamıyorum. Üniversite kelimesi yerine "evrenkent" demekle ilerleme gösteremeyiz. Örneğin ısı ve kütle transferi üzerine bir kitap yazsaydı fena mı olurdu? Bunu yapmadığı sürece bizi yabancı dildeki kitaplara muhtaç bırakmıyor mu?

Kitabı okursanız bu gerçeklerin de bilincinde olarak okumanızı dilerim. Sevgiler...
374 syf.
·37 günde·10/10 puan
Oktay Sinanoğlu ve eserleri bu ülkeye verilmiş en güzel hediyedir. Kitapta 2002'ye ait söyleyişler, röportajlar yer almakta ve 2002'den günümüze söylediği her şey harfiyen çıkmakta keşke bu kitabı her Türk genci okusa ve kılavuz olarak kullansa
374 syf.
Türkçe, 10 bin yıllık tarihi, 1 milyon kök kelime ile dünyanın en eski ve köklü iki dilinden biridir. Hala daha kütüphanelerimizde bulunan Şemsettin Sami'nin Türkçe sözlüğü 1 milyon kelime içermektedir.
360 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10 puan
Büyük Türk düşünürü rahmetli Oktay hocamızdan yine güzel bir eser.Yaptığı gözlemler,tahminler ve önermeler aslında hepimizin malumu.Son bölümde okurlardan gelen mektuplara bence biraz fazla yer verilmiş olsada okuyup bilinç kazanılması gereken bir kitap.
360 syf.
·9 günde·Puan vermedi
OKTAY SİNANOĞLU...

Hakiki vatanperver olan bu değerimizi okuyun, okutturun, çokça istifade edeceksinizdir.

Ülkemizin yetiştirmiş olduğu bu büyük insan, gerek yazmış olduğu makaleler, gerekse vermiş olduğu demetler ile bu vatana büyük hizmet etmiştir. Kitapları ile kendi tarihine, milletine, diline, kültürüne karşı gaflet gözüyle bakan insanımızın uyanması için büyük çabalar vermiştir.

Allah rahmet eylesin.
374 syf.
·9/10 puan
her Türk ün okuması gereken bir eser olarak görmekteyim. tespit ve tahlillerle beraber sorunlara karşı ne yapmalıyız sorusuna cevap veren bir kitap. Hocamıza Allah'tan rahmet diliyorum.
360 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Büyük sorunlar küçük adımlar ile çözülür. Bilim konusunda kendimizi geliştirip bağımsız bir ülke olmalıyız. Gönül işinide unutmamalıyız. Oktay SİNANOĞLUnun dediği gibi bilim + gönül. Bu ülkenin geleceği bilimi ve gönülü gelişmiş eğitimli vatanperver gençlerin elinde.
374 syf.
·3 günde
Ülkemiz,dilimiz için yapmamız gerekenler O.Sinanoğlu bakışıyla anlatılmış.Kitabın büyük bir kısmında da okuyuculardan gelen mektuplara yer verilmiş.güzel,doyurucu bir kitap."Eğitimde 60 Amerikalı danışman ne arıyor" özellikle bu başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.
Eğitimi sıfırladılar. Kasıtlı olarak. Çünkü bir ülkeyi yok edeceksen önce eğitimini yok edeceksin. Eğitim vasıtasıyla dilini, kültürünü yok edeceksin, kimliğini, kişiliğini yok edeceksin.
Atatürk'e 'Allah rahmet eylesin' demeliyiz; biz diyoruz. Atatürkçülük ile 'rahmet okumak' arasında bir çelişki yoktur arkadaşlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ne Yapmalı?
Baskı tarihi:
Ocak 2005
Sayfa sayısı:
373
Format:
Karton kapak
ISBN:
: 9789752977624
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Ne Yapmalı?
Ne Yapmalı?
Ne Yapmalı?

Kitabı okuyanlar 274 okur

  • Kemal A.
  • İsmail Yazıcı
  • Davut Öztürk
  • Hayriye Musaoğlu
  • Baybars
  • İlayda Kızılkulak
  • ✍Fatih Karatekin
  • Ali Dede
  • Özlem Akgünlü
  • Ahmet Emir Türer

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.1 (3)
9
%5.5 (4)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0