Neden Aşık Oluyoruz?

8,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
343 gösterim
"Aşkın sırrı nihayet çözüldü!

Yaşayanlar bilir: Hayatımız olağan seyrinde sürüp giderken, bir gün her şey alt üst oluverir. Artık ne eskisi gibi düşünebiliyoruz, ne de dünyaya eskisi gibi bakabiliyoruzdur... İşte o en muhteşem sihir gerçekleşmiş, insanın başına gelebilecek en güzel, en esrarengiz şey bizim de başımıza gelmiştir: Âşık olmuşuzdur.

Peki aşk denen sihirli olayın nasıl ve neden gerçekleştiğini merak ettiniz mi hiç? Örneğin neden belli kişilere daha fazla yakınlık duyarız? Âşık olduğumuzda neden yeniden doğmuş gibi hissederiz? Aşk denen bu benzersiz olay nasıl gerçekleşiyor? İnsanın zihninde ve bedeninde ne tür dönüşümler oluyor?

Bütün bu soruların cevabı ve daha fazlası elinizdeki kitapta... Neden Âşık Oluyoruz?'da Lucy Vincent bilimsel araştırmalardaki en son gelişmeleri de göz önüne alarak adeta aşkın içyüzünü gözler önüne seriyor. Hem aşkın pek farkında olmadığımız yönlerini, tuzaklarını, "işleyişi"ni, hem de hiç tükenmeyen büyüsünü, nükteli yanlarını son derece akıcı bir dille ortaya koyuyor.

Neden Âşık Oluyoruz?'da herkes için bir şeyler var: Hem aşkı tatmış olanlar için, hem de aşk henüz kapısını çalmamış olanlar için.

Kimbilir, belki de bu kitabı bitirdiğinizde..."

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786055691691
 • Orijinal Adı:
  Comment Devient On Amoureux
 • Çeviri:
  Kenan Zaimoğlu
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:
Serkan 
 27 May 23:34 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Ebeveyn-çocuk ilişkisi eş ilişkisini destekler. Oksitosin aşkı bulmamıza hizmet eder. Dopamin-endorfin ikilisi bunun destekleyici parçalarıdır. Aşkın başlangıcındaki yaklaşık 3 yıl evrimsel bir alt yapıya dayanırken devamı insanın hayatını daha anlamlı/keyifli yaşama isteğine hizmet eder. Kitap bu cümlenin bilimsel olarak açıklamaya çalışıyor. Devamında da aşk ile ilgili daha toplumsal bilgiler var. "Uslu ve şehveti aşk ikisi de insana dairdir. Belirli karakter tipleriyle belirli aşk kalıplarını kıyaslar."

Kitaptan 4 Alıntı

Sana Aittim...
"Belki de seni görmeden önce aittim sana.
Hayatım daha biçimlenirken sözlenmişti seninkiyle;
Beklenmeyen bir karmaşada haberdar olmuştum adından
Ruhun orada saklanmıştı benimkini uyandırmak için."

Neden Aşık Oluyoruz?, Lucy Vincent (Sayfa 72)Neden Aşık Oluyoruz?, Lucy Vincent (Sayfa 72)

Hayatının geri kalanı, bazen tatmin edici (Mutlu aşklar vardır!), fakat genellikle tam tersi trajik bir sonla bitecek uzun bir aşk arayışından ibaret olacaktır.

Neden Aşık Oluyoruz?, Lucy VincentNeden Aşık Oluyoruz?, Lucy Vincent