Neden Evans'a Sormadılar?

Agatha Christie

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
304 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
Roman kahramanı Mr. Poirot ve Miss Marple olmayan bu Agatha Christie kitabı 1934 yılında yazılmış. Bir papazın dördüncü oğlu Bobby Jones ve çocukluk arkadaşı Leydi Frances Derwent'in yaşadıklarını anlatan bir hikaye. Roman, Galler ve Hampshire'da geçiyor . Bobby Jones, golf sahasında duyduğu cığlık üzerine uçurumdan düşmüş ölmekte olan bir adam bulur. Golf partneri yardım çağırmaya giderken Bobby adamın yanına iner. Adam ölmeden hemen önce meşhur "Neden Evans'a sormadılar?" sözünü söyler. Bobby, adamın yüzünü örtmek amacıyla ceketindeki mendilini çıkarırken güzel bir kadının fotoğrafını bulur. Yardım gelmesini beklerken bir yabancı Roger Bassington-ffrench, yardıma gelir ve Bobby'nin babasının kilisesinde org çalabilmesi için cesetle kalmayı teklif eder. Ancak soruşturmada ölen adamın kız kardeşi olan kadının fotoğraftaki kadın olmadığını ve fotoğrafın değiştirildiğini anlayan Bobby arkadaşı Leydi Frances "Frankie" Derwent ile birlikte esrarı çözmeye kalkışır. Ama hesaba katmadıkları bir şey vardır; ölümcül bir tehlike onları beklemektedir. Öykü her zamanki gibi harika bir şekilde yazılmış, ki bu kesinlikle şaşırtıcı değil, Agatha Christie'nin bir başka keyifli romanı. Okunması tavsiye edilir.
Neden Evans'a Sormadılar?
Neden Evans'a Sormadılar?Agatha Christie · Altın Kitaplar · 2011514 okunma
Reklam
304 syf.
·
Puan vermedi
·
5 saatte okudu
Neden Evans'a sormadılar? Başından son sayfalarına dek bu soruyu soracak herhangi bir ipucuna bile rastlamadığım bir Agatha Christie romanı. İnsanın psikolojisi üzerinde algı oyunları oynadığına şahit olduğum bir kitaptı. Agatha Christie'nin kitaplarında katil son ana kadar mukavemet gösteriyordu. Yine öyle oldu. Ki zaten bu tür romanları büyük bir tecessüsle okuduğumdan elimden bırakamam. Polisiye romanlarının çekiciliği burda. Tabi inceleme yazarken bu konuda daha ihtiyatlı davranmam gerekiyor, spoi vermekten kaçındığım bir türdür cinayet romanları. Fakat şunu anlıyorum ki kitabı okurken kendi aklımla düşünmüyorum. Anlatıcının aklı benim aklım oluyor ve anlatıcı bir ayrıntıyı gözden kaçırdığında ben de gözden kaçırıyorum. Bir noktayı telakki ettiğinde ben de aydınlanıyorum. Kitabın sonunda bu kanıya vardığımdan bunu buraya not etmek istedim. Ufkumu gelişleten, bana yeni yollar açan bu tarz romanları çok seviyorum.
Neden Evans'a Sormadılar?
Neden Evans'a Sormadılar?Agatha Christie · Altın Kitaplar · 2011514 okunma
304 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Bobby Jones golf oynarken topu yamaçtan yuvarlanır topunu almak için aşağı indiğinde kayalıkların arasında ölmek üzere olan bi adamı görür. Adamın son sözleri "Neden Evans'a sormadılar?" olur. Bobby adamın kim olduğunu öğrenmek için cebine bakar. Adamın cebinde çok güzel bir kadının fotoğrafı vardır. Olay her ne kadar intihar denilip kapatılsa da Bobby ve arkadaşı Frankie buna inanmaz çünkü adam hem intihar edecek birine benzemiyordur hem de gazetede adamın cebinden çıkarılan fotoğraf diye yayınlanan fotoğrafın Bobby'nin gördüğü fotoğraf ile alakası yoktur.Bobby ve Frankie esrarı çözmek kendi canları pahasına bir plan yapıp uygulamaya başlarlar. Konu Agatha Christie olduğu zaman hep Hercule Poirot romanları aklıma gelir. Ama bu kitapta Poirot yoktu. Hatta Miss Marple da yoktu. Bir dedektife gerek duymadan, sıradan iki kişinin uçurumdan düşen bir insanın ölümünü şüpheli bulup araştırmaları ile başlıyordu her şey. İki amatörün kendi çaplarındaki dedektiflik maceraları oldukça eğlenceli, heyecanlı, gerilimli ilerliyor ve beklenmedik diyemeyeceğim bir sona doğru ilerliyor. Kitabın sonunu tahmin etmek gerçekten zor değildi aslında ama okuması yine de keyifliydi. Evans kimdi, ona neyi niye sormadılar ve benzeri soruların cevabını benden değil kitaptan almanız gerekir. O yüzden yoruma burada son veriyorum. Çok sürükleyici ve mükemmel kurgusu ile en sevdiğim ilk 5 Agatha listesine girer kesinlikle okunmalı.
Neden Evans'a Sormadılar?
Neden Evans'a Sormadılar?Agatha Christie · Altın Kitaplar · 2011514 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.