Neden Öldürüldüler? - Babam neden öldürüldü? Babam Neden Öldürüldü Anne?

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
408 gösterim
1960'ların sonundan başlayarak 1980'lerin başına değin süren bir dönemi yaşayan çocukların sorusudur bu. Hiç kimsenin yaşam garantisinin olmadığı, insanların sokak ortasında öldürüldüğü, kahvelerin tarandığı, bombalandığı; katillerin haberlerde "kimliği bilinmeyen kişiler" diye anıldığı; kanlı ellerin bulunamadığı, mahkeme önüne çıkarılamadığı bir dönemdir bu. Kapsamlı imha planını adım adım uygulamaktan çekinmeyen bir faşist örgütlenmenin, halkın her kesimini hedef alan, bir ulusu birbirine düşürme tezgâhıydı bu aynı zamanda.. Ülkemizde binlerce kişi bu karanlık planın gerçekleşmesi için acımasızca katledildi. Cinayetlere yıllarca "faili meçhul" dendi. Yakınları, cinayetlerin ardından gelen aşamaları sonu gelmez bir işkence gibi yaşayacak, kimi zaman gerçeğin bir ucuna yaklaştırılıp, sonra da onlara "delil yetersizliğinden.." denecek, araştırmalar, soruşturmalar sırasında türlü zorluklarla, engellemelerle karşılaşacaklardı.

Orhan Tüleylioğlu bu kitabında saldırıya uğramış, en temel insan hakkı olan yaşama hakları elinden alınmışların izini sürüyor. Dava dosyalarını, gazeteleri, dergileri, arşivleri tarayan Tüleylioğlu, yıllardır havada asılı kalan soruların ardındaki hüzünleri ve acı gerçekleri pek çok fotoğraf ve belgeyle günışığına çıkarıyor.

Kitap, yakın tarihimize ışık tutarken ülkemizde işlenen aydın cinayetleri üzerine bir kez daha düşünmeye ve tartışmaya çağırıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789758084937
 • Yayınevi:
  UM:AG Araştımacı Gazetecilik Vakfı
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Onur Özkan 
 23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

10 Ekim 2015 Ankara Katliamı
İnsancıydılar, insanların insanca yaşamasından yanaydılar.
Bağımsız, özgür, onurlu bir ulus
olmanın kıvancındaydılar.
Kardeşliğin yalın barışındaydılar.

Öyleyse neden, neden, neden, öldürüldüler?...

Neden Öldürüldüler? - Babam neden öldürüldü?, Orhan TüleylioğluNeden Öldürüldüler? - Babam neden öldürüldü?, Orhan Tüleylioğlu