Neden Yazıyorum

7,9/10  (9 Oy) · 
40 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.043 gösterim
Edebiyat anlayışı hiçbir zaman politik düşüncelerinden ve gözlemlerinden ayrı düşünülemeyecek bir yazar olan George Orwell, Neden Yazıyorum'da bir araya getirilen denemelerinde, hemen her yazarın hayatının bir noktasında kendisine sorduğu ya da başkalarının ona yönelttiği, beylik "Neden Yazıyorum?" sorusuna politik ve insani gözlemlerle yoğurduğu cevaplar veriyor. Politikacıların ipliğini pazara çıkarırken, İngiliz karakterini bir kadavra gibi parçalarına ayırırken, savaşa dair dile getirilmeyenleri dile getirirken iğneyi başkaları kadar kendine de batırmaktan sakınmıyor.

"Tüm yazarlar kibirli, bencil ve tembeldir ve yazma dürtülerinin altında bir gizem yatar. Kitap yazmak, acıdan kıvrandıran bir hastalığın uzun süren nöbetleri gibi insanı yiyip bitiren korkunç bir mücadeledir. İnsan, karşı koyamayacağı ve anlayamayacağı bir iblis tarafından itilmese kesinlikle böyle bir işe kalkışmazdı. Biliyoruz ki bu iblis herkeste vardır ve bir bebeğin ilgi çekmek için ciyak ciyak ağlamasına yol açan içgüdünün aynısıdır. Fakat yine de sürekli kendi kişiliğini gizleme mücadelesi vermediği sürece insanın okunabilir hiçbir şey yazamayacağı da bir o kadar doğru."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  109
 • ISBN:
  9789755706528
 • Orijinal Adı:
  Why I Write
 • Çeviri:
  Levent Konca
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
instgrmkahvecisi 
 12 Nis 02:54 · Kitabı okudu · 2 günde

"Yanilsama yari hakikate dönüşebilir, maske yuz ifadesini degistirebilir." Ilk on sayfada sizi etkileyen bir kitap olacagina eminim. Yazari 1984 ve hayvan ciftligi kitaplariyla da taniyoruz. Bu kitap neden yazmaya basladiginin oykusunu konu alirken aslinda yazarin mini bir otobiyografisi gibi de duruyor.

Hüseyin Düver 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarlık hakkında bir kitaptan ziyade bir tür deneme yazarın kendi içini döktüğü bir kitap olarak bakmalı. Yazarlığa ilgim olduğundan almıştım. Anıları ve fikirleri öğretici oldu.

Kitaptan 3 Alıntı