Neden Yazıyorum

7,8/10  (14 Oy) · 
48 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.096 gösterim
Edebiyat anlayışı hiçbir zaman politik düşüncelerinden ve gözlemlerinden ayrı düşünülemeyecek bir yazar olan George Orwell, Neden Yazıyorum'da bir araya getirilen denemelerinde, hemen her yazarın hayatının bir noktasında kendisine sorduğu ya da başkalarının ona yönelttiği, beylik "Neden Yazıyorum?" sorusuna politik ve insani gözlemlerle yoğurduğu cevaplar veriyor. Politikacıların ipliğini pazara çıkarırken, İngiliz karakterini bir kadavra gibi parçalarına ayırırken, savaşa dair dile getirilmeyenleri dile getirirken iğneyi başkaları kadar kendine de batırmaktan sakınmıyor.

"Tüm yazarlar kibirli, bencil ve tembeldir ve yazma dürtülerinin altında bir gizem yatar. Kitap yazmak, acıdan kıvrandıran bir hastalığın uzun süren nöbetleri gibi insanı yiyip bitiren korkunç bir mücadeledir. İnsan, karşı koyamayacağı ve anlayamayacağı bir iblis tarafından itilmese kesinlikle böyle bir işe kalkışmazdı. Biliyoruz ki bu iblis herkeste vardır ve bir bebeğin ilgi çekmek için ciyak ciyak ağlamasına yol açan içgüdünün aynısıdır. Fakat yine de sürekli kendi kişiliğini gizleme mücadelesi vermediği sürece insanın okunabilir hiçbir şey yazamayacağı da bir o kadar doğru."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  109
 • ISBN:
  9789755706528
 • Orijinal Adı:
  Why I Write
 • Çeviri:
  Levent Konca
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
instgrmkahvecisi 
 12 Nis 02:54 · Kitabı okudu · 2 günde

"Yanilsama yari hakikate dönüşebilir, maske yuz ifadesini degistirebilir." Ilk on sayfada sizi etkileyen bir kitap olacagina eminim. Yazari 1984 ve hayvan ciftligi kitaplariyla da taniyoruz. Bu kitap neden yazmaya basladiginin oykusunu konu alirken aslinda yazarin mini bir otobiyografisi gibi de duruyor.

Hüseyin Düver 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarlık hakkında bir kitaptan ziyade bir tür deneme yazarın kendi içini döktüğü bir kitap olarak bakmalı. Yazarlığa ilgim olduğundan almıştım. Anıları ve fikirleri öğretici oldu.

Kitaptan 8 Alıntı

Kitap yazmak, acı verici bir hastalığın uzun süren nöbetleri gibi insanı bitiren korkunç bir mücadeledir.

Neden Yazıyorum, George Orwell (Sayfa 15)Neden Yazıyorum, George Orwell (Sayfa 15)
Burak Akgün 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sanatın politikayla hiçbir ilgisinin olmaması gerektiği fikrinin kendisi de politik bir tutumdur."

Neden Yazıyorum, George OrwellNeden Yazıyorum, George Orwell
fidd07 
28 Haz 13:25 · Kitabı okuyor

Askeri gösteriler yalnızca halkın orduya gülmeye cesaret edemeyeceği ülkelerde mümkündür.

Neden Yazıyorum, George Orwell (Sayfa 25)Neden Yazıyorum, George Orwell (Sayfa 25)
Sevda k. 
06 Haz 00:14 · Kitabı okuyor · 7/10 puan

Kendisini şerden azat etme iktidarına sahip olan ülkesine hizmet ediyor.

Neden Yazıyorum, George Orwell (Sayfa 17 - Sel)Neden Yazıyorum, George Orwell (Sayfa 17 - Sel)
fidd07 
28 Haz 13:40 · Kitabı okuyor

Evet, İngiliz medeniyetinde özgün ve fark edilebilir bir şey gerçekten de var. Bu, Ispanya'nınki kadar kendine özgü bir kültür. Bir şekilde sağlam kahvaltılar ve kasvetli pazar gün leriyle, dumanlı şehirler ve dolambaçlı yollarla, yeşil kırlar ve kırmızı posta kutularıyla ilişkili. Kendine ait bir tadı var. Dahası, sürekliliği var; geçmişe ve geleceğe uzanıyor, tıpkı canlı bir varlık gibi, içinde bir şeyler var olmayı sürdürüyor. 1940 İngiltere'sinin 1840 İngiltere'si ile ortak özelliği ne olabilir ki? Peki ya sizi annenizin şöminenin üstüne fotoğrafin koyduğu beş yaşındaki çocukla ortak özelliğiniz nedir? Aynı insan olmanız haricinde hiçbir şey.

Ve her şeyden önce, o sizin medeniyetiniz; o sizsiniz. Ne kadar nefret ederseniz edin, ne kadar dalga geçerseniz geçin, uzun süre ondan uzak kaldığınızda asla mutlu olamayacaksınız. içyağı pudingi ve kırmızı posta kutuları ruhunuza işlemiş. İyi ya da kötü, o size ait, siz de ona. Ve sizde bırakmış olduğu izlerden mezara girene dek kurtulamayacaksınız.

Neden Yazıyorum, George Orwell (Sayfa 19)Neden Yazıyorum, George Orwell (Sayfa 19)
Onur Polat 
31 Tem 18:18 · Kitabı okudu · 5/10 puan

George Orwell - Neden Yazıyorum?
Otuz yaşından sonra çoğu insan, birey olma hissini neredeyse tamamıyla terk eder ve genellikle başkaları için yaşar veya sadece ağır işlerin altında ezilirler. Ancak bir de, sonuna dek kendi hayatlarını yaşamakta kararlı olan iradeli ve yetenekli insanlardan oluşan bir azınlık vardır ve yazarlar bu sınıfa dahildir.

Neden Yazıyorum, George OrwellNeden Yazıyorum, George Orwell