Adı:
Neden Yazıyorum
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
109
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755706528
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Why I Write
Çeviri:
Levent Konca
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Neden Yazıyorum
Why I Write
Edebiyat anlayışı hiçbir zaman politik düşüncelerinden ve gözlemlerinden ayrı düşünülemeyecek bir yazar olan George Orwell, Neden Yazıyorum'da bir araya getirilen denemelerinde, hemen her yazarın hayatının bir noktasında kendisine sorduğu ya da başkalarının ona yönelttiği, beylik "Neden Yazıyorum?" sorusuna politik ve insani gözlemlerle yoğurduğu cevaplar veriyor. Politikacıların ipliğini pazara çıkarırken, İngiliz karakterini bir kadavra gibi parçalarına ayırırken, savaşa dair dile getirilmeyenleri dile getirirken iğneyi başkaları kadar kendine de batırmaktan sakınmıyor.

"Tüm yazarlar kibirli, bencil ve tembeldir ve yazma dürtülerinin altında bir gizem yatar. Kitap yazmak, acıdan kıvrandıran bir hastalığın uzun süren nöbetleri gibi insanı yiyip bitiren korkunç bir mücadeledir. İnsan, karşı koyamayacağı ve anlayamayacağı bir iblis tarafından itilmese kesinlikle böyle bir işe kalkışmazdı. Biliyoruz ki bu iblis herkeste vardır ve bir bebeğin ilgi çekmek için ciyak ciyak ağlamasına yol açan içgüdünün aynısıdır. Fakat yine de sürekli kendi kişiliğini gizleme mücadelesi vermediği sürece insanın okunabilir hiçbir şey yazamayacağı da bir o kadar doğru."
(Tanıtım Bülteninden)
109 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
İsminden de anlaşıldığı üzere Orwell'ın "Neden Yazdığı", "Nasıl Yazdığı" üzerine bir otobiyografi okuyacağımı düşünmüştüm daha çok. Tür olarak deneme inceleme yazıyordu evet ama ben bu beklentiyle okumaya başlamış ve 1984 ve Hayvan Çiftliği eserleriyle gönlümde taht kuran George Orwell hakkında eserleri ile sohbet edeceğimiz kanısına varmış ve çok heyecanlanmıştım. Bu noktada hayalkırıklığı yaşadığımı söyleyebilirim.

Kitap 5 ayrı bölümden oluşuyor ve kitaba ismini veren "Neden Yazıyorum" kısmı ilk kısım olmakla beraber sadece 10 sayfa sürüyor. Burada yazar çocukluğundan, neden yazar olması gerektiğinden, eserlerini oluştururken neler hissettiğinden bahsediyor. Bu kısmın daha uzun sürmesini isterdim. Kitapta en beğendiğim kısımlardan biriydi çünkü.

2. Ve 3. Bölümde ise İngiltere tarihi, sosyalizm, faşizm, kapitalizm, demokrasi üzerinde duruyordu. Ve bu terimleri bir de Orwell'dan okumak, onun düşünceleri ışığı altında bu terimlere bakmak güzel bir deneyim oldu benim için. Ancak bir süre sonra inanılmaz sıkılmaya başladım konu İngiltere ve tarihine dönünce. Altyapım yoktu ve zaten siyaset, politika, tarih kitapları beni cidden sıkar. Ancak yine de okunması gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede bilmediğim birkaç terim öğrendiğimi de söyleyeyim. Örneğin: Entelijansiya'nın aydınlar sınıfı, entelektüeller demek olması gibi :)

4. Ve 5. Bölümde Orwell'dan iki kısa hikaye karşılıyor bizi. İşte en çok beğendiğim kısım! Ancak şöyle ki bu hikayelerin mimarı Orwell değil de Zweig gibi geldi bana. O kadar alışmışım ki Zweigdan böyle kendisi kısacık ama etkisi büyük hikayeler okumaya bu hikayeleri okurken de Dejavu ile doldu her yanım.

Yalnızca 7 sayfadan oluşan "Bir İdam" hikayesi ile özellikle etkilemeyi başardı beni. Zaten hassas olduğum, karşı olduğum bir düşünce olan idama Orwell'ın bakış açısıyla bakıp vermek istediği mesajları durdum, düşündüm, yutkundum.. Ve tekrar dedim ki "İdam İnsanlık Suçudur." Hangi vicdan kişiyi idam ettikten, onu bu dünyadan sildikten sonra rahat uyuyabilir, arkasından hemen bu işi gerçekleştirdiği adamlarla sanki az önce bir insan yitip gitmemiş gibi bunun üzerine gülüp, espriler yapabilir ki? Neresinden düşünürsem düşüneyim korkunç bir şey bu.

Son kısımda "Bir Fili Vurmak" adlı öyküde ise bir polisin bakış açısından yine çok güzel bir sistem ve insanlık eleştirisi yapmış Orwell. Derinden etkiledi iki öyküsüyle de.
109 syf.
·Beğendi·8/10
Kitabı Sel Yayıncılık üzerinden okudum. Farklı bir yayın varsa bilmiyorum. Kitabımızda 4 bölüm mevcut. “Neden Yazıyorum, Aslan ile Tekboynuz: Sosyalizm ve İngiliz Dehası, Bir İdam, Bir Fili Vurmak.
Yazarın ilk defa bir kitabını okuyacağım. Arkadaşlarıma sordum ve tahmin edersiniz ki Hayvan Çiftliği ve 1984 üzerinde oldukça büyük bir kapışma oldu ve diğer kitaplarından da bihaber oldukları. Benim gerçek okuyuculara lafım yok alınmasınlar, LÜTFEN. Sadece popülerlik adına kitap okuyanlardan olmak beni korkutuyor. Bu noktada birçok arkadaşın da özellikle site açan insanlara “1K Okuyucusunun Evrimi” ve benzer başlıklarda gördüğümüz Kürk Mantolu Madonna ve Küçük Prens gibi kitaplar da buna dâhil. İnşallah yanlış anlaşılmam.
Yazarın çocukluğunu öğrendiğimiz bu ilk girişte aslında birçok yönden çocukluklarımızın benzer olduğunu düşündüğüm şeyler gördüm. Hayali kahramanlar, öne çıkma planları falan. İyi ki kaldırım taşı fantezisi yokmuş onda. Ben çocukken bizde vardı. 22 yaşına geldim halen bunun dalgasını yapabiliyoruz. Erkek çocuklarının –özellikle- daha iğrenç eğlenceleri vardı ki bundan bahsetmeyeceğim. Ah, feministler alınmasın. Kızların arasında değildim, bilmiyorum onların eğlencelerini.
Yazarların, yazmasını sağlayan dürtüleri 4 başlık altına sıralaması var ki burada aslında öznel dursa da bence nesnele de bir yakınlık görüyorum. Katıksız Egoizm, Estetik Coşku, Tarihsel İtki, Politik Amaçlar(!)
Aslında özellikle İngiltere konulu yazısında ben tam bir Kültür şoku yaşadım desem yeridir. Ne var yani bilmiyordum sonuçta. Matematik dersinde toplamayı öğrendikten sonra Çarpma konusuna geçtiğinde verdiğim tepkiyi bilseniz siz keşke. (Gerçi bilmeseniz daha iyi, yoksa tek bir arkadaşım bile kalmazdı)
Sondada iki Hindistan anısı (ki bunlar pek iç açıcı değil) okuyoruz ve kitabımız nihayete eriyor.
Bu tarz eserleri seviyorum. Zweig eserlerine de tutulmuştum bir ara ama bir yazarın kendi anılarını kendi ağzından aktarması ve döneme değinmesi benim için o kadar güzel ki. Hele ki bu yakın dönem geçmişine ait olunca insan daha da merakla okuyor. Sizlere de mutlaka tavsiye ederim. İyi akşamlar dilerim..
109 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Eğer George Orwell okuyorsanız, okuyacaksanız ya da okuduysanız bu kitabı da mutlaka okuyun derim. Bunun nedenini de yazarın kitaptaki şu cümlesiyle açıklarım: "Geçmişimle ilgili tüm bu bilgileri veriyorum; çünkü bir yazarın dürtülerinin ilk gelişimine dair bir şeyler bilinmeden değerlendirilebileceğine inanmıyorum.Yazarın meselesi yaşadığı çağ tarafından belirlenecektir." yani okuduğumuz bir kitabı doğru değerlendirebilmek için yazarının geçmişini ve kitabı yazdığı dönemin şartlarını iyi bilmek gerekiyor. Tabii elimizde ki kitap gerçekten edebi değeri olan iyi bir kitapsa..
109 syf.
·5 günde·6/10
Keskin dili, ideolojisi ve muazzam cümleleri ile tabiri caizse “derdini” ortaya dökmüş bir George Orwell. Bir bildiri gibi; ne istedi ve ne istiyor bir bir açıklamış, diğer eserlerinde edebiyatla harmanladığı fikirlerini ortaya dökmüş ve kendince bir politika yaratmış.
Fikirlerimizin mutlak suretle kesişmediğini de belirterek, büyük yazarın 1946’da insanlığa sunduğu eserini hayranlıkla okuduğumu belirtiyor ve herkese iyi okumalar diliyorum.
107 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Edebiyat anlayışı hiçbir zaman politik düşüncelerinden ve gözlemlerinden ayrı düşünülemeyecek bir yazar olan George Orwell, Neden Yazıyorum'da yazmasının yanında hayata bakışını da dile getiren denemelerde özellikle İngiltere'ye bakışı, Kapitalizm ve Komünizm karşılaştırması ile Hindistan yaşantısını anlatmış.
109 syf.
·6/10
Bu kitabı ve diğer iki kitabı aldığımda ( #BalinanınKarnında / #KitaplarveSigaralar ) deneme olduklarını bilmiyordum, #NedenYazıyorum 'u ise, bir miktar otobiyografi olacak diye düşünerek almıştım ancak üçü de denemeydi, kitaptaki ilk yazı gerçek anlamda Orwell'in neden yazdığını anlatıyor, sevdiğim üç başlık var kitap içeriğinde zaten, "Neden yazıyorum", "Bir idam" ve "Bir fili vurmak" onun dışında kalan kısımdaki başlıkta yani "Sosyalizm ve İngiliz Dehası"nda anlattıkları gerçekten ilgimi çekmedi, çünkü bir İngiliz'in nasıl yaşadığını, olaylara nasıl tepkiler verdiğini öğrenmek isteseydim bu kitabı seçmezdim, bu beğenmediğim deneme dışında kalan üç başlığa da ayrı ayrı bayıldım.
Özellikle de sonuncusuna.

İlk yazıda geçen siyasetin sanattan ayrılamayacağını öngören düşüncesini çok sevdim, çünkü ne kadar tarafsız görünürsek görünelim, kalemin ucundan kağıda akan biziz ve biz ne düşünüyorsak kağıda akan o, siyasi bir şeyler içermediğini düşündüğünüz bir şiir bile siyasi anlamlar taşıyor olabilir kısacası, bu yüzden eskiden yazarların ve ressamların eserleriyle o dönem hakkında bilgi edinebiliyorduk, çünkü o dönemin kişi üzerindeki etkileri bir şekilde eserlere aktarılıyordu. İşte böyle, beni düşündüren, yeni fikirler katan kitapları alelade geçen, kapağını kapattığımda unutacağım kitaplara her zaman tercih ederim. Keyifli okumalar.

#books #book #bookstagram #bookish #booking #nedenyazıyorum #georgeorwell #deneme #selyayıncılık #kitap #read #okudumbitti #neokudum
109 syf.
·8/10
George Orwell, her yazara yöneltilen "Neden Yazıyorsunuz?" sorusuna bilhassa Hayvan Çiftliği ve 1984 isimli romanlarında yaptığı gibi politik cevaplar vermekten ve bazı gerçekleri yüzlere vurmaktan hiç ama hiç sakınmıyor. Okunması gereken, kısa, fakat hoş bir Orwell klasiği.
109 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yazarlık hakkında bir kitaptan ziyade bir tür deneme yazarın kendi içini döktüğü bir kitap olarak bakmalı. Yazarlığa ilgim olduğundan almıştım. Anıları ve fikirleri öğretici oldu.
109 syf.
·Beğendi·9/10
NEDEN YAZIYOR / GEORGE ORWELL

Geçimini sağlama gereksinimini bir kenara bıraktığımızda yazmayı sağlayan dört temek dürtü vardır.
Bu dürtüler ,har yazarın içinde farklı derecelerde bulunur ve ölçüleri her yazarda zamana içinde bulunduğu ortama gör değişir .
Bunları şöyle sıralayabiliriz:
Katıksız egoizm
Estetik coşku
Tarihsel itki
Politik amaçlar

Dört hikayeden oluşan bu kitap da 1984 ve Hayvan Çiftliği gibi muhteşem hikayeleri yazan George Orwell'in neden yazdığını , çok ilginç tespitlerle İngiliz halkının özelliklerini anlattığı , Hindistan'da polislik yaparken şahit olduğu bir idamı ve son olarakta vurmak zorunda kaldığı bir fil hikayesini anlatıyor .
Kesinlikle tavsiye ederim.
109 syf.
·6/10
Sel Yayınları'nın neden bu kitap başlığını seçtiğini çok merak ettim doğrusu. Kitapta neden yazdığıyla ilgili sadece 2 sayfa bulunuyor. İngiliz egemenlik alanları, orta sınıfın genişlemesi ve tarihi bilgiler oluşturmuş kitabın içeriğini. Yararlı bilgiler edinebilirsiniz ama yazarın yazma motivasyonu hakkında bilgi edinmekse istediğiniz bu kitaba hiç başlamayın derim. Başlığı seçen neye göre ve nasıl bu kararı vermiş dememiştim hiç.
109 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kitapta yazarın
*Neden Yazıyorum
*Aslan ile Tekboynuz: Sosyalizm ve İngiliz Dehası
*Bir İdam
*Bir Fili Vurmak adlı denemeleri yer alıyor.

Sel Yayıncılık’ın kitaba “Neden Yazıyorum” ismini vererek hata yaptığını ve okuyucuyu yanılttığını düşünüyorum. Bu isim bana Orwell’ın kitaplarını nasıl yazdığını, yazma alışkanlıklarını, nelerden ilham aldığını ve kitaplarını yazma süreçlerini anlatacağını düşündürdü ama kitapta bu konularla ilgili bir bilgi yok. “Neden Yazıyorum” on sayfalık kısa bir yazı. Merak ettiğim, okuyacağımı düşündüğüm sorulara cevap verme konusunda yetersiz. İkinci yazı, kitabın en uzun ve, bana göre, en sıkıcı yazısı. Son iki yazıyı yazarın anısı olarak düşünebiliriz.

Yayınevi kitaba “Yazılar” gibi genel bir başlık atsa hem kitabın içeriğine daha uygun olurdu hem de insanları yanlış beklentilere sokmazdı diye düşünüyorum. Maalesef şimdiye kadar okuduğum bütün Orwell kitapları içinde en beğenmediğim kitap bu oldu.
İnsanların büyük çoğunluğu aşırı bencil değildir. Otuz yaşından sonra, birey olma hissini neredeyse tamamıyla terk eder ve genellikle başkaları için yaşar, veya sadece ağır işlerin altında ezilirler.
Kitap yazmak, acı verici bir hastalığın uzun süren nöbetleri gibi insanı bitiren korkunç bir mücadeledir.
Rüşvetçiliğe, cehalete ve züppeliğe karşı mücadele etmek zorunda kalacağız. Bankerler ve büyük iş adamları, toprak sahipleri ve hissedarlar, kıçı koltuğa yapışan memurlar güçlerinin yettiği her şeyi zorlaştıracaklar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Neden Yazıyorum
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
109
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755706528
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Why I Write
Çeviri:
Levent Konca
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Neden Yazıyorum
Why I Write
Edebiyat anlayışı hiçbir zaman politik düşüncelerinden ve gözlemlerinden ayrı düşünülemeyecek bir yazar olan George Orwell, Neden Yazıyorum'da bir araya getirilen denemelerinde, hemen her yazarın hayatının bir noktasında kendisine sorduğu ya da başkalarının ona yönelttiği, beylik "Neden Yazıyorum?" sorusuna politik ve insani gözlemlerle yoğurduğu cevaplar veriyor. Politikacıların ipliğini pazara çıkarırken, İngiliz karakterini bir kadavra gibi parçalarına ayırırken, savaşa dair dile getirilmeyenleri dile getirirken iğneyi başkaları kadar kendine de batırmaktan sakınmıyor.

"Tüm yazarlar kibirli, bencil ve tembeldir ve yazma dürtülerinin altında bir gizem yatar. Kitap yazmak, acıdan kıvrandıran bir hastalığın uzun süren nöbetleri gibi insanı yiyip bitiren korkunç bir mücadeledir. İnsan, karşı koyamayacağı ve anlayamayacağı bir iblis tarafından itilmese kesinlikle böyle bir işe kalkışmazdı. Biliyoruz ki bu iblis herkeste vardır ve bir bebeğin ilgi çekmek için ciyak ciyak ağlamasına yol açan içgüdünün aynısıdır. Fakat yine de sürekli kendi kişiliğini gizleme mücadelesi vermediği sürece insanın okunabilir hiçbir şey yazamayacağı da bir o kadar doğru."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 188 okur

 • Çağla Yabasun
 • Çisem akar
 • Greydate
 • Raif Gibi Biri
 • Mehmet DOĞAN
 • erva
 • Sedat Kaya
 • Gülru şatır
 • Hikmet Dokuzuncu
 • Kaan Kavcar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.3
14-17 Yaş
%2.3
18-24 Yaş
%34.1
25-34 Yaş
%36.4
35-44 Yaş
%15.9
45-54 Yaş
%6.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.2
Erkek
%55.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.3 (8)
9
%13.3 (8)
8
%25 (15)
7
%25 (15)
6
%13.3 (8)
5
%8.3 (5)
4
%0
3
%1.7 (1)
2
%0
1
%0