Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen

8,2/10  (6 Oy) · 
13 okunma  · 
6 beğeni  · 
331 gösterim
İÖ 7. yüzyıl sonlarıyla 6. yüzyıl başlarında yaşadığı sanılan Sappho, bireysel duyarlığın belki de ilk önemli şairidir. Ünlü İtalyan şair Salvatore Quasimodo, Sappho’dan söz ederken, Kendisiyle ilgili her şeyi, hem iç titreşimlerini hem de bitip tükenmeyen aşk uğraşının kahramanlarını bize açıklamıştır, diyor. Quasimodo’ya göre, "bir ten ve ruh öyküsü"nü anlatır onun dizeleri: Hiç uyarmadan // Kasırga nasıl sökerse / meşeleri kökünden / öyle sarsıyor yüreğimi aşk.
Sappho’nun şiirleri zaman içinde, özellikle de tutucu çevrelerce erotik bulundukları için korunamamış, ancak kimi parçalar kalmış geriye. 19. yüzyıl sonunda bulunan papirüs yazmalarla birlikte Sappho şiirleri bugünkü sayısına ulaşmış. En azından 2500 yıl öncesinin bu mücevher dizelerini Cevat Çapan’ın benzersiz Türkçesiyle sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9750709173
 • Çeviri:
  Cevat Çapan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Evreka! Evreka!
Evet resmen bir maden buldum. Aslen bu kitabı okumaya başlamadan önce biraz önyargılı davrandım. Çünkü şair MÖ 7. ve MÖ 4.yüzyıllar arasında yaşamış. Lirik bir şair olduğu anlaşılmıştır,yazdığım alıntılardan. Şairin yazıları döneminde erotik bulunmuş ve çoğu kaybolmuş. Düşünün kurtarılanlar bu kadar mükemmel ise diğerleri kaybolmasa neler olurdu?
Kitabı aslen ; nette gezerken bir şiire denk gelip aldım. Son alıntım oldu zaten.
"Tanrılar korusun seni/iyi yürekli/ bir sevgilinin/kollarında uyu.." Dedim ki kendime sonra Ben Kübra isem bu şairi atlayamam. Açıkçası bu kadar güzel olacağını da düşünmedim. Normalde çok alıntı paylaşmam lâkin bu kadını sizinle tanıştırmak istedim. Okuyun,anlayın ve kıskançlığı,aşkı,yalvarmayı gerçekten nasıl saf ve masum anlatmış görün. Bunun için bu kadar fazla alıntı yaptım. Kusuruma bakmayın. Umarım okursunuz..