Giriş Yap

Nefehatu'l Harameyn- Mekke Ve Medine' den Esintiler

Allah sana şah damarından yakın iken O'nu nerede arıyorsun? Peygamber (aleyhissalatu vesselam) sana bir salavat kadar yakınken sen Peygamber'i nerede arıyorsun?
Büyüklerden birisi hacdan gelen birini ziyarete gitmiş. Ev sahibi biraz da reklamı seven biriymiş, oğluna seslenivermiş: "Oğlum, şu benimle beş sefer hacca gelen ibrik var ya, ona zemzem koy da getir." Şeyh efendi seslenmiş: "Oğlum sen ibriği getir hacı olan o, biz onu ziyaret edelim. Bu köftehorda bir şey yok!"
Amel çokluğuna yoktur itibar, Hâlık'ı kulundan hoşlanmayınca.
Erzurum'un Tortum'a bağlı vıhik Köyü'nde Kadiri meşayıhından Muhammed efendi diye bir zat var. Bir gün kâbe-i muazzama'da hacılar son olarak veda tavafını yaparken: bir ses, nereden geldiğini kimse bilmiyor. Ama kâbe'nin dört bir köşesinden duyuluyor. "Bütün hüccacın haccı, Vıhikli Muhammed efendi hürmetine kabul edildi!"
Tabi işin zahir boyutuna bir şey diyemiyoruz. Hac yapıyorum, namaz kılıyorum, oruç tutuyorum diyor, bir şey diyemiyorsun. Allah kabul etsin. Ötesini belki sorgulamaya kalksan; Anadolu tabiri ile çapanoğlu çıkacak ama yaptım diyor. Yaptık da nasıl yaptık?