Nefesi Tutku Olan Kadın: Afife Jale

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.796
Gösterim
Adı:
Nefesi Tutku Olan Kadın: Afife Jale
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
488
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053114673
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Osmanlı’nın ilk Müslüman kadın oyuncusuydu Afife Jale. Babasından Şeyhülislam’a, Dahiliye Nazırı’ndan Şehremini’ne kadar kimler uğraşmadı ki onunla, yılmadı.

Teyzesinin oğlu çok âşıktı güzel kıza. O da seviyordu dünya yakışıklısı delikanlıyı. Aralarına önce sahne, sonra Afife’nin “beyninde taşıdığı hançer” girdi.

“Bir Bahar Akşamı” ikinci aşkı Selahattin’e (Pınar) rastladı Afife. Büyük bir aşkla sarıldı ünlü sanatçı güzel Afife’ye.

Paşa dedesinin de tutkusu olan tiyatroya beşikten mezara ve ölümüne bağlı kaldı Afife. Son nefesini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde verirken, “gözlere yıldız tozu serpmeyi” sürdürüyordu kuşkusuz.

Osman Balcıgil, satış rekorları kıran CELİLE, YEŞİL MÜREKKEP ve İPEK SABAHLIK’ta olduğu gibi, NEFESİ TUTKU OLAN KADIN AFİFE JALE’de de yaşadığımız coğrafyanın tarihsel ve toplumsal derinliklerine büyük bir ustalıkla iniyor.
488 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Yazan Osman Balcigil olunca ortaya elbette muhtesem bir eser cikar. Bitmesin diye sindire sindire agirdan alarak okudum. En nihayetinde goz yaslariyla ahh Afife jale cok erken gitmissin diyerek bitirdim ...
"Bir bahar aksami rastladim size
Sevincli bir telas icindeydiniz
Derinden bakinca gozlerinize
Neden basinizi one egdiniz?

Icimde uyanan eski bir arzu
Dediki yillardir aradigim bu
Simdi soruyorum bukup boynumu
Daha onceleri neredeydiniz?..."
488 syf.
Biyografi denilince ilk aklıma gelen iki isimden biri Ayşe Kulin ve bir diğeri Osman Balcıgil'dir.
Osman Balcigil; Bana biyografiyi sevdiren iki isimden biri olarak yine şaşırtmadı ve bir biyografi ancak bu kadar güzel anlatılabilir ve anlaşılabilir yazılabilirdi dedirtti.

Sayfalar öylece akıp gitti ve kitap bir buçuk günde bitti.
Osman Balcigil'in kalemine sağlık

Afife Jale'ye gelecek olursak yani,
Nefesi Tutku Olan Kadın....

Yol boyu,sevilmenin ve dilediği gibi bir hayat yaşamanın onun da hakkı olduğunu düşünmüş bir kadın.

Ne çok keşke diyerek okudum romanı.  Dönemin koşullarından dolayı ne çok mücadeleler vermek zorunda kalmış her şey için.
Baş ağrılarıyla kıvranıp morfinman olduğun da bile vazgeçmemiş büyük aşkı tiyatrodan.
Kitabı okuduğum sürece bazen üzüldüm,bazen kızdım,bazen sevdim,bazen takdir ettim ve en çok da düşündüm.

Çünkü ne demişti Afife Jale "Beni acıyarak değil,düşünerek,severek,kucaklayarak hatırlayın. Tiyatro varsa ben varım!.)

Seni acıyarak değil sevgi,saygı,düşünerek,anlayarak,kucaklayarak hatırlayacağım...

Nefesi Tutku Olan Kadın...
Tavsiyemdir...  

 
 • İpek Sabahlık
  9.0/10 (132 Oy)145 beğeni315 okunma133 alıntı4.886 gösterim
 • Celile
  8.6/10 (441 Oy)459 beğeni1.207 okunma325 alıntı5.952 gösterim
 • Yeşil Mürekkep
  9.0/10 (452 Oy)445 beğeni1.104 okunma628 alıntı8.595 gösterim
 • Son
  7.7/10 (200 Oy)190 beğeni569 okunma120 alıntı5.660 gösterim
 • Yağmurun Gelini
  8.6/10 (181 Oy)172 beğeni642 okunma81 alıntı4.663 gösterim
 • Karanlık Oda
  8.4/10 (86 Oy)74 beğeni177 okunma106 alıntı1.642 gösterim
 • Camdaki Kız
  8.6/10 (179 Oy)179 beğeni397 okunma254 alıntı8.392 gösterim
 • Yaşar Kemal
  8.8/10 (166 Oy)169 beğeni427 okunma302 alıntı3.513 gösterim
 • Paris'ten Çiçeklerle
  8.7/10 (219 Oy)231 beğeni580 okunma220 alıntı5.359 gösterim
 • Toprak
  8.2/10 (227 Oy)208 beğeni617 okunma384 alıntı6.204 gösterim
488 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
2016 kpss'ye girenler duymuştur ilk müslüman kadın tiyatrocu olduğunu.fakat ben hayatı çok güzel giden sürekli başarı elde eden bir oyuncu olduğunu düşünmüştüm. Maalesef cefasını Afife''nin çektiği sefasını başkalarının sürdüğü bir tiyatro varmış o zamanlar. Hayatı derinden etkileyen bir kadın oldu benim için. Ruhu şad olsun.
488 syf.
Osmanlının ilk müslüman kadın oyuncusu, sahne için yaratılmış.tiyatro diyince herşeyini vermiş, herşeyi göze almış ama tiyatrodan hiç bir şey alamamış bir kadın.Her Türk kadınının mutluka okuması gereken bir roman.Anlatımı ve olay örgüsü bakımından gayet başarılı ve sürükleyici bir roman.
488 syf.
·10/10
Severek okuduğum bir Osman Balcıgil kitabi daha oldu benim için...
Her zamanki akıcı dili kitabi bir film izliyormuş gibi okumamı sagladı.
Hikayeye gelince...
Kitabi okumadan önce Afife Jale ile ilgili çok bilgim yoktu, bu kadar trajik bir hayat hikayesi olduğunu da aklımdan geçirmemiştim doğrusu.
Okurken düşünmeden edemediğim,ben olsam böyle yapmazdım dediğim çok şey oldu.Ama yaşadığı dönemin olumsuzlukları da gözardı edilecek gibi değil.Tiyatroya böylesine tutkun bir kadının istediği başarıyı elde edememesi,içinden geldiği gibi sanatını icra edememesi,istismara maruz kalması içimi çok acıttı.
Özetle,çekinmeden okuyacağınız güzel bir roman.Okuyacaklara şimdiden iyi okumalar diliyorum.
488 syf.
·3 günde·4/10
Afife Jale’nin son yıllarındaki yaşantısı çok etkiledi,üzdü.Ayrıca ders kitaplarında ya da edebi eserlerde anlatılan Milli Mücadele günleri,Milli mücadele günlerinde İstanbul’daki günlük hayat ile ilgili başka bir bakış açısı getirdi.
488 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
#afifejale #osmanbalcıgil #487syf #okurken #tavsiyekitap #tavsiye

Sanırım bir yazarın hayranı olmak, çıkaracağı kitabı adını bile bilmeden heyecanla beklemek ve adını ilk okuduğunda hissettiklerini tarif edememek olsa gerek.
İlk Müslüman kadın tiyatrocu olarak bildiğimiz ve bildiklerimiz çoğunlukla bundan öteye gitmeyen Afife Jale'nin gerçekten nefesi tutku olan bir kadın olduğunu okudum. Tutkusunun peşinde gitmek uğruna hayatını nasıl mahvettiğini, kısacık yaşamına süren 2 aşkını neden doyasıya yaşayamadığını, tiyatro aşkı uğruna dinini, milliyetini nasıl hiçe saydığını okudum. Birçoğunu dillerimizde olan şahane Türk sanat müziği bestelerinin eski eşi tarafından kendisi için yazıldığını öğrendim. Unutulduğunu düşündüğü zamanlarda ilk Müslüman kadın tiyatro oyuncusu olmakla avunduğunu, ve onu avutan unutulmanın ötesinde unutmak için hayatını karartan başka bir şeyin daha olduğunu hüzünle öğrendim..Evet hüzünlü, bedbaht, talihsiz bir kadının hayatının sona erişini gözyaşları içinde okudum. Etkisinden kurtulamayacağım, unutulmaz bir roman olmuş. Lütfen okuyun..Hem de hemen..
488 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Bir solukta okuyup bitirmek isteğiyle elimden bırakamadığım ve okurken zaman zaman gözyaşlarıma hakim olamadığım son sayfalarında artık kendime hakim olmayı bırakıp serbestçe ağladığım afife ... yine kendi adıma çok geç kalmışım bu kadar önemli bir değerin hayatını ve hayata kattıklarını öğrenmek için diye kendime kızdım...tıpkı suat derviş in romanını okuduktan sonra hissettiğim duygularla biz bugünleri rahatça yaşıyorsak cumhuriyetin ilk yıllarını yaşamış aydın kadınlarının yüzü suyu hürmetinedir bir kere daha anladım ... nur içinde yatsınlar iyi ki var olmuş iyi ki bu topraklarda yaşamışlar ... osman balcıgil kitapları hayatıma romanlarıyla iz bırakan yazar olarak kütüphanemde hep baş köşede olacak...
488 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Afife Jale Osmanlının ilk Müslüman kadın oyuncusu.Birçok zorluğa rağmen bunu başarmıştı.Afife'nin tiyatro sevgisi ve başına gelen talihsiz olaylar akıcı bir şekilde anlatmış Osman Balcıgil.
488 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Yalın bir dille yazılmış olan kitabın ne yazık ki anlatımı da dili kadar basit olmuş anlatmaya çalıştığı dönem ve Afife jale'nin Türkiye tarihi açısından önemini ne yazık ki son derece yüzeysel ve ilgi çekmeyecek şekilde cümlelerle anlatmış
Dönemi baktığı pencere ne olursa olsun tarihi bir romanın çok daha bilimsel ve dönemin özelliklerini net bir şekilde anlatan bir dile sahip olmasını isterdim özellikle afifenin aile yapısı tiyatroya olan tutkusu ve morfine olan bağımlılığı gözümüzde canlandıracak bir dille bana göre anlatılmamış
488 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Istırap, mahrumiyet, arzular..
Afife Jale..
Afife Jale devrimci bir kadın. Çokca karşı gelen olmasına rağmen sahneye çıkmayı göze alan İlk Müslüman Kadın Tiyatro oyuncusu. Hayatını hiç böyle tahmin etmemiştim. Kısacık ömrüne mücadele ve mutsuzluktan başka bir şey sığmamış. Etrafındakiler de onunla birlikte çok mutsuz olmuş. Karşısına iyiden çok kötü ve fırsatçı insan çıkmış. Hayatının daha ikinci baharına gelmeden göçüp gitmiş dünyadan ne yazık..
Osman Balcigilin kitabı yine anlatım ve sayfa tasarımı bakımından yormuyor.
Ama yaşanan hayat gerçekten üzücü.
Nur içinde yat Afife Jale...
Daha küçücük bir çocukken benliğini tutuşturan ve adı tiyatro olan o muazzam sanata hayatını adamıştı Afife Jale .
Tiyatro meşalesinden sıçrayan kıvılcımların ruhunu ateşlediği ilk andan itibaren bu sanatla hem var olmuştu hem yok olmuştu
Babanizin ölmüş oldugu, annenizin ölüm döşeğinde yattigi, hatta zat-i âlinizin bilmem kaç derece ateşle sahnede oldugunuz oyunun konusu degildir. Bunlar kendinizi ama sadece kendinizi ilgilendirir...
Kendi olmuştu Afife .
Yıllar geçtikten sonra anlıyordu kendi olmanın ne demek olduğunu .
Bir bedeli vardı "kendin olmanın".
"Yanlış zamanda yanlış yerde olmak " diye söylendi .
Sonra vazgeçti bu düşüncesinden .Hatta kızdı kendine
"Sadece bana nasip oldu , sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını olmak" diye düşündü
Kırık kalbine bu iyi geliyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nefesi Tutku Olan Kadın: Afife Jale
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
488
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053114673
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Osmanlı’nın ilk Müslüman kadın oyuncusuydu Afife Jale. Babasından Şeyhülislam’a, Dahiliye Nazırı’ndan Şehremini’ne kadar kimler uğraşmadı ki onunla, yılmadı.

Teyzesinin oğlu çok âşıktı güzel kıza. O da seviyordu dünya yakışıklısı delikanlıyı. Aralarına önce sahne, sonra Afife’nin “beyninde taşıdığı hançer” girdi.

“Bir Bahar Akşamı” ikinci aşkı Selahattin’e (Pınar) rastladı Afife. Büyük bir aşkla sarıldı ünlü sanatçı güzel Afife’ye.

Paşa dedesinin de tutkusu olan tiyatroya beşikten mezara ve ölümüne bağlı kaldı Afife. Son nefesini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde verirken, “gözlere yıldız tozu serpmeyi” sürdürüyordu kuşkusuz.

Osman Balcıgil, satış rekorları kıran CELİLE, YEŞİL MÜREKKEP ve İPEK SABAHLIK’ta olduğu gibi, NEFESİ TUTKU OLAN KADIN AFİFE JALE’de de yaşadığımız coğrafyanın tarihsel ve toplumsal derinliklerine büyük bir ustalıkla iniyor.

Kitabı okuyanlar 365 okur

 • Buğçe Çalışkan
 • Glbn Eskl
 • Pınar Kocabağ
 • Ceylannn
 • Beyaz papatya
 • Kübra Ebru Alioğlu
 • Özlem korkmaz
 • Vaveyla
 • SİMGE YAVUZ
 • Aleyna Öztürk

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.1 (69)
9
%21.5 (29)
8
%19.3 (26)
7
%5.2 (7)
6
%2.2 (3)
5
%0
4
%0.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları