Nerde Kalmıştık

10,0/10  (1 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
415 gösterim
"Kastamonu'da çıkan Çalçene, İstanbul'da çıkan Marko Paşa'lardan, Akbaba'lardan, Dolmuş'lardan beri yazdığım yüzlerce, binlerce yazıdan seçtiğim gazete, dergi yazıları bunlar. Üç büyük kentimizde yayımlanan güncel yazılardan seçmeler... Güncel oluşları, eskiliklerinin, bayatlıklarının açıklanması sayılmasın. Yazı gerçekten güncelse o gün olduğu gibi, bugün de günceldir. Geleceğe kalması düşünülmeyen bir yazı niçin yazılmış, dizilmiş, basılmış olsun. Kalıcılık tüm sanat ürünleri gibi güncel yazının da amaçlarından biri ve en önemlisidir. Bizden sonrakilere akıp giden günlerimizden selintiler bırakamayacaksak niçin kara kara yazıp sıra sıra dizme zahmetine katlanalım. Yazarın, işlevini başarmaya çalışırken tek şanssızlığı kendisine tanınan yazma süresinin kısalığı... Her işin yirmi dört saat içinde başlayıp bu süre içinde bitmesi... Tek sığındığımız da okurlarımızın bunu bilmeleri... Hoşgörüye bu tür yazılar için çok daha gereksinmesi olacak yazarın. Aydınlık günler dileyerek..."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  153
 • ISBN:
  9786053602361
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zagor 
 20 Şub 23:48 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitap ile ilgili bilgiler olabilir!

Nerde Kalmıştık, dönemin güncel konularıyla ilgili Rıfat Ilgaz'ın mizah dergilerinde, gazetelerde yazmış olduğu yazılardan oluşan seçki bir kitap.

Kitapta her ne kadar güncel konularla (ekonomi, siyaset, eğitim) ilgili yazılar mevcutsa da pek çok konu ile ilgili bilgiler edindim, duymadığım şahsiyetler hakkında notlar aldım daha sonra kapsamlı araştırmak için. Örneğin "Mustafa Necati" gibi https://tr.wikipedia.org/...a_Necati_U%C4%9Fural

Sinema ile ilgili ne öğrendim? "Siyah Orfe" adlı filmin varlığından haber edindim. Bu filmi unutamamış yazarımız. Merak uyandırdı film bende de. Var mı izleyen? Nasıldır?

Müzikle ile ilgili "Aman Acılı Olmasın" adlı bölüm de yemekte de, müzikte de acı karşıtı bir tavır almış Ilgaz. Özellikle Arabesk müziğe veryansın etmiş: Buyrun o pasaj aynen şöyle: "Bu şarkıcılar neden böyle Arap bozması, Hint azmanı tımbırtılarla, söylediklerini daha da karamsarlaştırarak dinleyenleri yaşamaktan, insandan, sevgiden nefrete zorlarlar? Onlara bakarsan insanlar, vefasız, kalleş, düzenbazdır. Kader de felek de hep oyun eder insanlara. En iyisi genç yaşında ölmek! İçmek, içmek, ayılmamak! Öf be!" Arabeske karşı alternatifleri de kendi edebiyat anlayışı gibi yine halktan. Karacaoğlan, Ruhi Su, Mahsuni Şerif.

Edebiyatla ilgili neler öğrendim? Rıfat Ilgaz ve Metin Eloğlu, şarap şişelerini kaptıkları gibi Can Yücel'in Beyoğlu'ndaki pansiyonuna giderlermiş. Bunu da Ilgaz, atasözümüzde kahveye nazire yaparcasına belirtiyor. "Gönül ne şarap ister ne şaraphane, gönül ahbap ister şarap bahane" Kahvenin kulakları çınlasın...
Yine Can Yücel'in Adana Cezaevi'nde üzümden şarap yaptığı iddiasıyla 15 gün hücre cezası aldığını, Memet Fuat ve Yaşar Kemal'in ilk şiirlerinin Rıfat Ilgaz tarafından Gün dergisinde yayımlandığını, Kemal Tahir'in edebiyata şiirle başladığını, 1933'te Rıfat Ilgaz ve Kemal Tahir'in Geçit dergisinde şiir yayımladıkları, diğer öğrendiğim bilgiler.

Bir de Cideli Rahime Kaptan'la ilgili bir bilgi var. Rıfat Ilgaz "Halime Kaptan" adlı bir çocuk romanı yazmış. Kurtuluş Savaşı'nda erkek kılığına girerek mühimmat taşıyan Rahime Kaptan'ı Ilgaz romanında "Halime Kaptan" olarak ismini değiştirmiş. Haklı olarak Rahime Kaptan'ın torunları da ninelerinin neden ismini değiştirme gereği duyması ile ilgili Ilgaz'a mektuplar yazmışlar. Ilgaz'da eleştirileri haklı bulmuş, daha kapsamlı bir roman yazacağını söylemiş kitapta. Ama netten edindiğim bilgilere göre öyle bir girişim yok. Kitabın ismi yine Halime Kaptan Varsa bir bilgisi olan, öğrenmek isterim.

24 Temmuz Basın Bayramı ile ilgili görüşleri de pek değişen bir şey olmadığını gösterir nitelikte: "Basın Bayramı öyle mi? İçerdeki yazar çıkacağı günü bilmezken, dışardaki yazar bugün mü, yarın mı, ne zaman içeri gireceğini kestiremezken Bayram haaa!"

Bitirirken bir de soy isim ile ilgili bir bilgi mevcut. Rıfat Ilgaz'ın bir ağabeyi var Posta Telgraf Müdürlüğü'nden emekli Faruk Öztekin. Soruyorlar Ilgaz'a neden soy isimleriniz farklı. Şöyle cevaplıyor: "İkimizde memuruz. Birimiz Kastamonu'da, birimiz Akçakoca'da. Aybaşına birkaç gün var. Sıkıştırıyorlar bizi. Soyadı kanunu çıkmış, herkes bir soyadı bulacak. Aylık bordrosuna geçecek. Karşılıklı birer soyadı buluyor, birbirimize bildiriyoruz. Cevaplar gecikince yeni soyadlarına göre çakıyoruz imzaları. Bir daha da değiştirmiyoruz."

Son olarak Ruhi Su'dan "Geçti Dost Kervanı" der okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim...
https://www.youtube.com/watch?v=E-ZAvTqvJeQ

Kitaptan 4 Alıntı

Zagor 
20 Şub 10:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tevfik Fikret
Vatan için ölmek de var
Fakat hakkın yaşamaktır.

Nerde Kalmıştık, Rıfat Ilgaz (Sayfa 78 - Çınar Yayınları 3.Baskı 1997)Nerde Kalmıştık, Rıfat Ilgaz (Sayfa 78 - Çınar Yayınları 3.Baskı 1997)
Zagor 
19 Şub 23:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Nazım Hikmet
En yumuşak, en sert
En tutumlu, en cömert
En büyük, en güzel kadın:
Toprak.

Nerde Kalmıştık, Rıfat Ilgaz (Sayfa 79 - Çınar Yayınları 3.Baskı 1997)Nerde Kalmıştık, Rıfat Ilgaz (Sayfa 79 - Çınar Yayınları 3.Baskı 1997)
Zagor 
19 Şub 21:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sıyırtmaç Kayası
Siz Sıyırtmaç Kayası'nı gördünüz mü? Çoğunuz görmediniz değil mi? Ben de görmedim. Bu kaya, bizim gazetedeki bir yazı dizisinden öğrendiğime göre Hacıbektaş'taymış. Halk bu kayadan kayarmış, cümle ağrılardan, sızılardan "halas olmak" için! Başka kaya mı yokmuş oralarda kaymak için, demeyin 700 yıl önce Hacı Bektaş Veli erken kalkar, kayanın üstündeki çilehane tepesinden güneşin doğuşuna dalarmış!

Nerde Kalmıştık, Rıfat Ilgaz (Sayfa 25 - Çınar Yayınları 3.Baskı 1997)Nerde Kalmıştık, Rıfat Ilgaz (Sayfa 25 - Çınar Yayınları 3.Baskı 1997)
Zagor 
19 Şub 16:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Söyle ne üstünlüğü var, bu para babası olmak için, değil seni, memleketi bile satmaya kalkan kerestelerin? Söz sahibi, itibar sahibi olmak için para sahibi olmaktan başka bir şey düşünmeyen bu hıyar ağalarının nesine güvendin, nesine değer verdin de takıldın peşine? Konuşmalarına bakarsan, konuşma değil, partilerine bakarsan parti değil, suratlarına, kafalarına bakarsan surat değil, kafa değil! Nesine tutuldun bu salakların?"

Nerde Kalmıştık, Rıfat Ilgaz (Sayfa 19 - Çınar Yayınları 3.Baskı 1997 (Demek Böyle Şekerim))Nerde Kalmıştık, Rıfat Ilgaz (Sayfa 19 - Çınar Yayınları 3.Baskı 1997 (Demek Böyle Şekerim))