Nerde O Eski Usturalar

7,4/10  (10 Oy) · 
40 okunma  · 
6 beğeni  · 
648 gösterim
7 Mayıs 1911, Rıfat Ilgaz'ın doğum günü. 7 Mayıs 2011'de tam 100 yaşında olacak babam. Okurları ona "Koca Çınar" diyor. Kolay değil tam 100 yıldır yaşıyor olmak... Rıfat Ilgaz, eğitimsiz bir toplumda yaşayan bireylerin şiddet ve baskı kullanarak hedeflerine varmak isteyeceklerini vurgulardı her zaman. Sanata, kültüre ve eğitime önem veren toplumların çağdaş olabileceğine inanırdı. Sanatçı onun için toplumun yol göstericisiydi. Bu yüzden, kendi deyimiyle, "gözü toplumda, kulağı halkta"ydı. O, benim için bir baba olmaktan öte, bilge bir kişiydi. Bugün bile bu yönünün az bilindiği düşüncesindeyim. Edebiyatın her türünde ürün vermiş olan Rıfat Ilgaz'ın 70'e yakın yapıtı var. Şiir, roman, öykü, tiyatro oyunu, çocuk kitapları, anı, makale... Yazarlığının yanı sıra dergici, basın şeref kartı sahibi bir gazeteci ve dizgiciydi de... Bugüne kadar milyonlarca kitabını okurlara ulaştırdığımız Rıfat Ilgaz'ın 100. doğum yılında onun tüm yapıtlarını yeniden ele almak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak için Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile el ele verdik. Onun sıcaklığını sizlere birlikte taşıyacak ve son sözünü yerine getirmeye devam edeceğiz... 
-Aydın Ilgaz- 

 
Zagor 
 02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Merhabalar...
Nerde O Eski Usturalar, "Edebiyatın Koca Çınarı" Rıfat Ilgaz'ın Çınar Yayınları'ndan çıkan, içinde 24 kısa ama dolu dolu öykülerinden oluşuyor kitap.
Günlük hayatta yaşadığımız olaylar, tanıdığımız karakterler Koca Çınar'ın, o ustalıkla işlediği mizah unsuruyla bütünleşince, şiir gibi bu güzel güldürücü ve düşündürücü öyküler meydana gelmiş.
Öykülerin içinde en sevdiklerim, kitaba da adını veren "Nerde O Eski Usturalar", "Pullar Yavaş Vurdu", "Kazak Değil Apartman". Bu öykülerden ayrı bir lezzet aldım.Yazarımız, "Oldu Bir Yanlışlık" öyküsünde de Orhan Veli'ye bir nazire yapmış. Kitabın dili dediğim gibi, şiir tadında. Benzetmeler, deyimler, sokak renkliliği içinde. Mesela, "Ünlü Bir Fabrikatör" öyküsünde geçen "Sakağıya tutulmuş beygir gibi öksürmek" benzetmesi beni çok güldürmüştü.
Usta'nın bir nakış gibi işlediği bu öyküleri okumalısınız. Ahhh nerde o eski yazarlar...
Keyifli okumalar...

Yasin YALÇIN 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öykü yazmak öyle her babayiğidin harcı değildir. Elinizde sıradan konular, az sayıda karakter ve yazmak için sınırlı sayıda sayfanız vardır. Rıfat Ilgaz Hababam Sınıfı'yla tanınıyor olsa da aynı zamanda kaliteli bir öykü yazarıdır. Bu kitabı okuyan biri bunu net olarak görebilir.
Günlük yaşantılar, sıradan hayatlar var hikayelerde. Hikayeleri eğlenceli ve ilgi çekici hale getiren tek şey ise Rıfat Ilgaz'ın usta kalemi.

Kitaptan 19 Alıntı

Zagor 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kedi Toraman
"Ne aptal şey, şu insan denilen yaratık!"

Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 18 - Çınar Yayınları)Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 18 - Çınar Yayınları)
Zagor 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"İnsan para sahibi olmakla, zevk sahibi de olur mu sanıyorsun sen!"

Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 102 - Çınar Yayınları)Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 102 - Çınar Yayınları)
Zagor 
 02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Küçük apartmanları yıkıp, büyük, çok büyük apartmanlar dikmeli! Yeni apartmanları devirip, daha yenilerini yapmalı! Güzel apartmanları kökünden kazıyıp daha güzellerini kurmalı! Böyle yapmalı ki önce idealist mühendislerimiz kazanmalı, peşlerinden de eğer yetişebilirse, memleket!"

Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 110 - Çınar Yayınları)Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 110 - Çınar Yayınları)
Zagor 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Boş musun bugün?" dedi.
Güldüm:
"Delikanlının birine sormuşlar", dedim. "Ne iş yaparsın", diye. Babama yardım ederim", demiş. "Baban ne iş yapar?" diye sormuşlar. "Babam mı demiş, boşta gezer." Dostum, ben de öyleyim. Ömür boyu babama yardım ettim."
"Gel!" dedi, "Bugün de bana yardım et."

Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 114 - Çınar Yayınları)Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 114 - Çınar Yayınları)
Zagor 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Havalar kötü gidiyor! Zaten iyi giden ne var ki!"

Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 73 - Çınar Yayınları)Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 73 - Çınar Yayınları)
Zagor 
 01 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Bizim parti, iman partisi, kalkınma, yükselme partisidir. Bak benim üç yıl önce bir dikili çöpüm bile yoktu. Bugüne bugün bir fabrikatörüm ben!"

Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 48 - Çınar Yayınları)Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 48 - Çınar Yayınları)
Zagor 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Saygı Diye Bir Şey Vardır
"Siz kim, medeniyet kim! Nerde bizim zamanımızdaki terbiye! Nerde o eski olgunluk!"

Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 46 - Çınar Yayınları)Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 46 - Çınar Yayınları)
Zagor 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Ah Bey'im," dedi, "Nerde o eski çıraklar. Buluyorum mahalleden bir çocuk, bir gün duruyor, pırrr! Gözleri oyunda. Meslek ölüyor Bey'im. Geriden çırak yetişmezse, kalfa yetişmezse, usta nasıl yetişir!"

Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 11 - Çınar Yayınları)Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 11 - Çınar Yayınları)
Zagor 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Pulları Yavaş Vur
"Bu emeklilerden illallah! Masaya Gülcemal vapuru gibi bir demirlediler mi sökebilirsen sök onları yerinden."

Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 29 - Çınar Yayınları)Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 29 - Çınar Yayınları)
Zagor 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Volter Ne Demiş?
"Vereceksin! Bizde hüküm süren hâlâ bu anlayış! Bu padişahlık, bu derebeylik, bu ağalık anlayışı! Memlekete bir şey getirmek mi istiyorsun, önce bunu yıkacaksın. Demokrasi, demokrasi! Biz hâlâ verecek adam arıyoruz, hâlâ başımızda culusiye dağıtacak bir padişah, hediyeler verecek bir derebeyi, sofrasında kuzu ikram edecek bir ağa arıyoruz."

Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 34 - Çınar Yayınları)Nerde O Eski Usturalar, Rıfat Ilgaz (Sayfa 34 - Çınar Yayınları)
2 /