Neredesin Çelebi

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
13 gösterim
Bu kitapta, yaratılmışların en azizi olma vasfına yaraşır görkemli bir zarafet medeniyeti inşa eden zarif insanları gündeme taşıyoruz?

Söze şiirle, renge resimle, taşa mimariyle, sese besteyle zarafet kazandırarak insanlığa nice estetik şahikaları armağan eden Nedimleri, Levnileri, Sinanları gündeme taşıyoruz.

Ziyaret ettiği dostunu evinde bulamayınca kapıya: "Bugün ayak öpmeye imkân olmadı. Kapının eşiğini öptüm ve gittim" diye bir beyit bırakan zarif İstanbul beyefendilerini gündeme taşıyoruz.

Hat sanatının şaheseri sayılacak nice Kur’an-ı Kerim’ler yazdıkları halde büyük bir tevazuyla "Allah’ın Kitabı’nda benim adımın ne işi olabilir!" diye eserlerine imza atmayı edebe aykırı gören hakiki sanatkârları gündeme taşıyoruz

Taşıyoruz; çünkü böylesi muhteşem bir edep kültürünün yapıtaşları olan nezaket ve zarafet kokulu bu güzel insanlar, bizim kültür kodlarımız, geleneğimiz ve geleceğimiz...

Yüzyıllar boyunca biz kimliğimizi ve kişiliğimizi gürül gürül akan bu bereketli nehirde besledik.

Birkaç asırlık yitiğimiz olan "erdem"i yeniden keşfedip insan olma mücadelesine girişmek için bu kitap bir davetiyedir.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2006
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789758540679
 • Yayınevi:
  Albatros Yayınları
 • Kitabın Türü:
heysem 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

İbrahim Refik bu kitabında Osmanlı döneminde yaşamış olan halkımızın nezaket ve zarafet timsali yaşayış tarzını örneklerle bizimle buluşturuyor. Şu an kaba saydığımız hareket ve konuşma şeklinin o zamanlar hiç olmadığı gibi şu an normal saydığımız birçok davranışın bile kaba sayıldığı ve ayıplandığı zamanları anlatıyor. Yine okuduğuma memnun olduğum bir İbrahim Refik kitabı oldu bu konularla ilgilenen arkadaşlara tavsiye ederim..