0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
173 gösterim
Dışarıdan bakıldığında bir bez parçasını andıran bir hediye vardı Nesrin'in elinde. Herkes pür dikkat kendisine bakıyordu. Murat'a hediyesini verirken kısa da olsa bir konuşma yaptı: "Hayatımda ilk defa bir hediye alıyorum. Yani, anlayın işte, sevdiğim biri için ilk defa. Çok düşündüm ona sevgimi nasıl ifade edebilirim diye. Sonra bizim oralarda bir kız için en önemli şeyin çeyizi olduğunu hatırladım. Ben de el emeği bir şey yapmak istedim. Çeyizimden çıkaramadım ama kendi ellerimle senin için bunu ördüm. Ayrıca içinin boş olmasını istemedim. Ne zaman canım sıkılsa ondan okuduğum cümleyle kendime geldim. Hayatım anlam kazandı. Umarım beğenirsin." (Arka Kapak Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  174
 • ISBN:
  9786055194147
 • Yayınevi:
  Billur yayınları
 • Kitabın Türü:

Bir yazarın en samimi kitabı, ilk kitabıdır; çünkü kaybedecek bir şeyi yoktur, derler. Nesrin de değerli dostum Abdulaziz Altekin'in 2013 yılında temelleri atılıp 2017 de basılan ilk eseridir.

Rojhat ile Rojbin, Murat ile Nesrin adlı kişilerin aşkları üzerinden çeşitli konulara ve bazı toplumsal sorunlara ayna tutulmuştur eserde. Toplumun kadına bakış açısı, kız çocuklarının okutulması-okutulamaması, çürümüş bir eğitim sistemi, köy ile kent insanının karşılaştığı sorunlar... ve tüm bunlar karşısında insanların vicdanlarının yozlaşması, kişisel çıkarların ön plana alınması, toplumsal bazı moral değerlerinin ölmeye yüz tutması, bu sorunlardan bazılarıdır. Bundan dolayı kitap için, bir toplum panoramasıdır diyebiliriz.
Yazarın dili son derece akıcı ve yalın; kurgu ise metinlerarası geçişlerin kullanıldığı, zamanda geri dönüşlerin olduğu ve bu yüzden de okurun dikkatini sürekli canlı tutabilen bir şekilde oluşturulmuş. Metinlerarası geçişler tek bir kitapta iki ayrı hikâye anlatılıyormuş hissi veriyor ama sonlara doğru bu metinler ortak bir noktada buluşunca olaylar daha açıklayıcı bir hal almaya başlıyor. Olay, durum ve karakter betimlemelerini oldukça başarılı buldum.

İkinci baskısını yapan Nesrin üçüncü baskısıyla ve yazarın "Mühürlü Kalpler Tufanı" adlı ikinci eseri de yakın bir zamanda farklı bir yayınevi ile okuyucunun karşısına çıkacak. Başarılarından dolayı değerli dostum Abdulaziz Altekin'i tebrik eder, nice güzel başarı kapılarının ona sonuna kadar açılmasını gönülden diliyorum.

Kitaptan 9 Alıntı

Güneşin doğuşu hiç mi etki etmez bize. Zifiri karanlık onun ilk ışıklarıyla tuzla buz olurken, yüreğimiz neden bu kadar katı?

Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 153 - Billur Yayınları)Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 153 - Billur Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
04 Şub 11:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gerçek güzellik kalptedir. Her kadın birer hazine gibidir. Bu hazine gömülü olmalı ki onu sadece hak eden alsın. Aksi taktirde ortalığa serilirse sadece zevkine düşkün olanların seyrinden geçer. Burada sevgi ön planda olmadığı için istenilen elde edildikten sonra arzular tatmin olur, ömür heba olur, geriye talan olmuş harabeler kalır."

Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 93 - Billur Yayınevi)Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 93 - Billur Yayınevi)

Gökyüzünde anılar vardı. Özlem kokuyordu hava. Geçmişle gelecek, iç içe girmişti sanki. Hayata dair gördüğün ne varsa, hepsi karmakarışıktı.

Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 23 - Billur Yayınları)Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 23 - Billur Yayınları)

Biz farkında olmadan geçen her salise, hayatımızın bembeyaz sayfalarına birer çizgi atıyordu. Bu çizgileri biz atmadığımız gibi onu silecek ne bir silgimiz vardı ne de ona etki edecek irademiz. Belki hayatın normal akışında ona etki eden şeyler yapıyorduk. Lakin bu da atılan çizginin üzerine bir çizgi daha çizilmesinden başka bir şey getirmezdi. Sonuçta yaptıklarımız ve yapamadıklarımızdan dolayı bembeyaz bir defterden geriye bize kalan tek şey, sadece kapak oluyordu.

Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 38 - Billur Yayınları)Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 38 - Billur Yayınları)

Burada evlilikler ailelerin garantisi altına alınarak yapılırdı, yani bir çiftin evliliğine aileler yaşlarının ve gördükleri dünya hayatının kendilerine kazandırdıkları sayesinde, hem oğlan tarafı kız tarafını iyice araştırır hem de kız tarafı oğlan tarafını iyice araştırıp, herhangi bir engel yoksa evlenmelerine öyle karar verirlerdi.

Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 32 - Billur Yayınları)Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 32 - Billur Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
04 Şub 11:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Namuslarınıza değer biçmeyin. Onlara sahip çıkın ki eşi olacak adam onu itip kakmasın.

Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 53 - Billur Yayınevi)Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 53 - Billur Yayınevi)
Galip Dağ 
09 Oca 08:04 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yalnizlik, insanı gerçeğe ulaştıran en mükemmel yol; zira o zaman insan, gizli tutulanın yanında bir hiç olduğunu anlar.

Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 24 - Billur yayınları)Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 24 - Billur yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
04 Şub 11:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her evde iki, üç tane kuma var. Kadınlar, alıp satılan mal değildir. Onlarda bizim gibi insanlar.

Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 52 - Billur Yayınevi)Nesrin, Abdulaziz Altekin (Sayfa 52 - Billur Yayınevi)