Neuromancer (Sprawl Serisi #1)

6,0/10  (14 Oy) · 
22 okunma  · 
4 beğeni  · 
808 gösterim
Cyber-punk'ın popüler kültürde yer edinmesinin ve gündelik hayata girmesinin öncüsü William Gibson'ın ilk romanı 1984'de yayınlanan Neuromancer'dir... Cyber-punk çevreyi sınırlayan gerçekliğin sorgulanması bakımından virtual reality destekçisidir... Teknolojinin akıllara zarar bir biçimde ve hızda ilerlemesinin ürkütücülüğünü kabul etmekle beraber, teknolojiye de kurtarıcıymış gözüyle bakar... Yüksek teknolojiyle donatılmış aynı zamanda çökmekte olan bakımsız kent panaromaları, cyborglar, androidler, uyuşturucu, hackerlar... Kısaca Tekno Anarşizm...
-from ekşi-

William Gibson yazdığı bilim kurgu romanları ile tanınır. Siber punk akımının babası olarak bilinen Gibson'ın ilk romanı Neuromancer, yayınlandığı 1984 yılından bu yana, tüm dünyada 6.5 milyonun üzerinde satmıştır.

Gibson Güney Carolina'nın Conway şehrinde dünyaya geldi. 1968 yılında Vietnam Savaşı'na katılmayı reddederek bir süreliğine Kanada'ya yerleşti. 1972 yılından bu yana, bilim kurgu kitaplarını yazmaya başladığı Vancouver şehrinde yaşamaktadır. İlk çalışmaları sibernetik ve siber uzay teknolojilerinin gelecekte insan ırkı üzerindeki muhtemel etkilerini konu almıştır. 80?li yıllarda kaleme aldığı kurguları daha çok soğuk ve kasvetli bir etki bırakmaktadır. İlk romanı Neuromancer üç büyük bilim kurgu ödülüne layık görülmüştür.
-Nebula, Hugo ve Phillip K. Dick-

Yıllar geçtikçe Gibson kendisini meşhur eden kötümser kurgularından gittikçe uzaklaşmış, romanlarını olaydan olaya atlayan bir şekilde yazmak yerine, realist bir tutum benimseyerek, süreklilik gösteren ve daha hikâyesel bir tarzda yazmıştır. Bununla birlikte romanlarında, değişen teknolojinin, özellikle olumsuz sosyal etkilerini vurgulamaya devam etmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786055532666
 • Çeviri:
  Gonca Gülbey
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
M Aysar Öngel 
 24 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gonca Gülbey'in hatalı çevirilieri ile 6:45 yayıncılığın özensiz basımını okumanızı tavsiye etmiyorum. Eğer bulabiliyorsanız piyasa'da eski basımları veya orijinalini okumanızı öneririm.

Kitabı ve yazarı kendi içinde değerlendirmem gerekirse siber-punk kültürünün ilk temsilcisi. Matrix, Dark City gibi pek çok siber-punk akıma ilham kaynağı olan ve yazar William Gibson'ın karmaşık bir bilgisayar ağını tanımlamak için 'matrix' kelimesini ilk kez kullandığı başarılı bir kitap.

sprawl serisinin ilk kitabı. diğer ikisi için;
count zero
mona lisa overdrive

Kitaptan 1 Alıntı

Kendinize depresyon ya da itibar kaybı teşhisi koymadan önce, çevrenizdekilerin aşağılık insanlar olmadıklarından emin olun.

Neuromancer (Sprawl Serisi #1), William Gibson (Sayfa 23 - William Gibson)Neuromancer (Sprawl Serisi #1), William Gibson (Sayfa 23 - William Gibson)

Kitapla ilgili 1 Haber

Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor?
Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor? Fantastik ve bilimkurgu edebiyatının en saygın ödüllerinden biri olan Hugo Ödülleri bu yıl politik savaşların gölgesinde kaldı. Sağcılar ve solcular arasındaki ezeli rekabet ödüllere de sıçradı ve ortaya belki de bir daha asla tamir edilemeyecek derecede hasarlı bir sonuç çıktı.