Nevrozlar ve İnsan Gelişimi

8,0/10  (3 Oy) · 
15 okunma  · 
2 beğeni  · 
1.056 gösterim
Psikanaliz açısından, Freud sonrası kuşakta, özgün çalışmalarıyla ilgi çeken isimlerden biri Karen Horney. Freud'un teorisiyle ilişkisi, Marx'ın Hegel felsefesiyle ilişkisine benzer: Freud'un kuramını temel alırken, onu eleştirmekten de geri durmaz. Freud'un görüşlerine daha insani bir yön kazandıran, kültürel ve sosyal farklılıkların etkilerini gözeten bir yaklaşım geliştirir. Kadın psikolojisi üzerine çalışmalarından başlayarak onun için "asıl hedef, insanı kendini gerçekleştirmesine götüren güçlerin özgürleştirlmesidir." Bu konudaki asıl katkısı elinizdeki yapıtında kapsamlı bir biçimde derlediği nevrozlar üzerine çalışmalarıdır.

İnsanın enerjisini kısıtlayan nevroz durumlarını, durumun tezahüründeki nevrotik iddiaları, görkem arzusunu, ideal benliğin baskısını, içsel buyrukların zorbalığını ortaya koyar. Kendimizi gerçekleştirmek yerine bizi zorlantılı davranışlarla pek istemediğimiz bir hayata mahkum kılan modelleri tanımlar: Etrafına baskı kuran genişlemeci tip, içe kapanarak ortamdan kendini silen tip; başkalarına bağlanan tip ve insan ilişkilerinden kendini çeken kopuk tip...

Nevrozlar ve İnsan Gelişimi sadece uzmanlara değil, ruhsal sıkıntılarının kökenlerini araştıran okurlara da yönelik, yetkin bir çalışma.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  1991
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9789755704975
 • Orijinal Adı:
  Neurosis And Human Growth- The Struggle Towards Self-Realization
 • Çeviri:
  Selçuk Budak
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mesih 
12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap 15 bölümden oluşuyor. Genel olarak çağımızdaki nevroz vakalarının sebepleri olarak düşündüğü aşırılıklar ve yalnış davranış kalıpları üzerine yoğunlaşıyor. Bölümler çok uzun olmaması ve konuyu teoriye boğmamasından dolayı oldukça anlaşılır bir kitap. Ufkunuzu bir nebze olsa da açıp, özeleştirinizi daha geliştirecektir.

Kitaptan 8 Alıntı

Görkem Arayışı
Bir meşe palamuduna büyüyüp meşe ağacı olmayı öğretme ihtiyacı duymazsınız, aslında bunu öğretemezsiniz de, ama fırsat verilirse özünde bulunan meşe palamudu olma potansiyeli gelişir. Aynı şekilde, insan da fırsat verilirse kendisine özgü insan olma potansiyelini geliştirmeye yatkındır.

Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 25 - Sel Yayıncılık (Çev. Emre Erbatur))Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 25 - Sel Yayıncılık (Çev. Emre Erbatur))
Deniz 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İster totaliter bir ülkede yaşayın, ister özel nevrozunuzla yaşayın pek fark etmez. Her ikisinde de bütün meselenin benliğin mümkün olduğu kadar acı verici bir biçimde yok edilmesi olduğu toplama kampında bulursunuz kendinizi.

Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 137)Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 137)
Deniz 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sonsuz ve Mutlak olana ulaşmaya çabalayan insan aynı zamanda kendini yok etmeye de başlıyor. Ona görkem vaadinde bulunan Şeytan 'a ruhunu satınca cehenneme gitmek zorunda kalıyor - kendi içindeki cehenneme.

Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 178)Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 178)

Nevrotik Gurur
Açıkçası, özgüvenin gelişebilmesi için çocuğun dışardan yardıma ihtiyacı vardır. Sıcaklığa, istendiğini hissetmeye, ilgiye, korunmaya, güven ortamına, etkinliklerinde desteklenmeye, yapıcı disipline ihtiyacı vardır. Bu etkenler sağlandığı takdirde, çocuk Marie Rasey'nin yerinde terimini kullanacak olursak, hem kişinin başkalarına hem de kendine olan güvenini içeren "temel güveni" geliştirecektir.

Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 101 - Sel Yayıncılık (Çev. Emre Erbatur))Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 101 - Sel Yayıncılık (Çev. Emre Erbatur))
Deniz 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kişinin kendisiyle ve çevresindeki dünyayla ilgili olan görüşü hayal gücüyle belirlendikçe kendisi ve hayatı genellikle görmeye ihtiyacı olduğu şekilde biçimleniyor.

Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 63)Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 63)
Deniz 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kişiyi sevilmeye layık kılan nitelikleri kişiliğiyle ilgilidir ve nevrotik kişi kendinden uzak olduğu sürece kişiliği, onun ilgisini çekmeyecek denli belirsiz kalacaktır.

Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 161)Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 161)
Deniz 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Nevrotik kişinin ayrım gözetmeksizin üstün olmaya duyduğu ihtiyaç onu ister kendisiyle, ister ötekilerle ya da genel geçer doğrularla ilgili olsun gerçeğe ilgisiz kılar.

Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 39)Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 39)
Deniz 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Nevrotik son derece yetenekli olabilir ama yine de temelde herkes gibidir - üstesinden gelmek zorunda olduğu genel insani sınırlandırmaları ve önemli oranda kişisel güçlükleri vardır. Gerçek varoluşuyla tanrısal imgesi uyuşmaz. Kendisi dışındaki gerçeklik de ona tanrıymışçasına davranmaz.

Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 51)Nevrozlar ve İnsan Gelişimi, Karen Horney (Sayfa 51)