Newton ve Gök Mekaniği

Jean-Pierre Maury

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Hint Astrolojisi
Hint Astrolojisi öğrenmeye giden Le Gentil, Hindistandan bir şey getirmiştir: Avrupa’da bilinmeyen bir çiçek , bunu Hortense Lepaute’a adar ve böylelikle çiçeğe de “hortensia” (ortanca) adı verilir.
Sayfa 103Kitabı okudu
Newton ve Gök Mekaniği
Newton yasasını bulur: Çekim “uzaklığın karesiyle ters orantılıdır.” Güneşin farklı gezegenlere uyguladığı çekimler bu yasayı doğrular mı? Daireler çizdikleri kabul ederse, kabaca evet. Ama Kepler gezegenlerin elips çizdiğini göstermiştir ve bu noktada, varolan matematik bilgisiyle hesap yapmak olanaksızdır.
Reklam
Ve Nihayet, Evrensel Çekim Yasası!
1684 yılının Ağustos ayında, Halley, kendisinin bir türlü çözemediği ve Royal Society’nin diğer üyelerinide şaşkınlığa düşüren bir problemi Newton‘a göstermek üzere Cambridge’e gelir. Newton, bu problemin yıllar önce kaydettiği eksiksiz bir çözümünü gösterir ona. Artık tek bir kuşku yoktur: Güneş sistemindeki tüm devinimler, tek bir yasayla, çekim yasasıyla açıklanabilir. Geriye, Newton’ı bu kuramı yayımlamaya ikna etmek kalmıştır.
Yeni Gezegene Ne Ad Verilecek?
Fransızlar kısaca Herschel demeyi önerirler…. Herschel ise gezegene, kendini saray astronomu yaparak artık kendi zevki haricinde müzik yapmak zorunda olmadığını bildiren Kral George’un adını vermeyi yeğler… Ama sonunda, Alman astronom Bode’nin önerisi kabul edilir. Jüpiter ve Satürn’den sonra, gezegenin adı Uranüs olur (Ouranos eski Yunan mitolojisindeki “gök”tür.) Artık tüm Avrupa’da yalnızca Uranüs’ten söz edilmektedir…. Örneğin, birkaç yıl sonra keşfedilen yeni bir metale, yeni gezegenin onuruna, uranyum adı verilir… Oysa yeni gezegen gerektiği gibi davranmaz…
Sayfa 109Kitabı okudu
Newton ve Gök Mekaniği
Işık beyazdır, ve renkler onun zayıflamasıyla yavaş yavaş ortaya çıkar. Kırmızı ışık ve sarı ışık, alevin renkleri, en zayıf olanlarıdır. Daha sonra, “ siyaha giderek daha çok doymuş” yeşil, mavi ve mor gelir.
Sayfa 13 - AristotalesKitabı okudu
Reklam
100 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.