Neyi Kaybettiğini Hatırla

·
Okunma
·
Beğeni
·
4348
Gösterim
Adı:
Neyi Kaybettiğini Hatırla
Baskı tarihi:
6 Ağustos 2011
Sayfa sayısı:
163
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799757796427
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Baskılar:
Neyi Kaybettiğini Hatırla
Neyi Kaybettiğini Hatırla
İnsanoğlu yeryüzündeki uyanışına yaratılmış olduğunu farkederek varır. Ama iş burada bitmez, burada başlar.
163 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Yine Özel, yine beni karman çorman etmiş bir kitap...
Yine İsmet Özel'in kendine has tarzında muazzam bir kitap. Evet, yorucu, evet, anlaması zor, ama bizi en çok geliştiren kitaplar bizi yoran kitaplar değil midir?

Yine Müslümanlar ile siyaset arasında nasıl bir ilişki olması gerektiğini açıklamaya gayret etmiş Özel. Çünkü ne demişti Erbakan Hoca?
Siyasetle ilgilenmeyen Müslümanları, Müslümanlıkla ilgilenmeyen siyasetçiler yönetir. Buna mukabil, İsmet amcamız da bu görüşe katılıyor olsa gerek ki, siyaset ve Müslüman siyaseti ile bu kadar ilgileniyor.

Her kitabında muhakkak vurguladığı bir şey var: Şahsiyetli Müslüman.
Bu konunun üzerinde defaatle durur ve Türkiye'nin kalkınmasının İslam'la olacağını savunur. Başka hiç bir sistemin Türkiye'yi kalkındırmayacağına dair inancı tamdır.

Senelerdir İsmet Özel okuyan bir okur olarak bir kaç cümle de ben etmek isterim Müslüman siyaseti hakkında...

Müslüman! Sen kendini değerli gör. Sen kendini yetiştir. İşlerin adamı ol.
Biz Müslümanlar, yerküre üzerinde insan oluşun tek gerekçesiyiz. İnsanlığın bir parçası değiliz. İnsanlığın mihveriyiz. Kendini o pespaye halden çıkar, her şeyi yapacak güç, damarlarındaki kanda mevcuttur!

Öğren... Düşün... Çalış... Gerçekleştir...
Batı devletlerine öykünerek yaşama, kendi sanayiin olsun, kendi tarlanda üret, Dünya'ya sen ürün sat. Müslüman olarak kendini ezik görme, senin hastalığın budur.
Tanzimat'tan beri seni ezdiler, gavura gavur deme dediler, seni ılımlı İslam'cı yapmaya gayret ettiler. Olma!

Silkin, kendine gel! Neyi kaybettiğini hatırla!
Özgürlüğümüz alınmış elimizden, düşünce gücümüze zincir vurulmuş, inançlarımız şekillendirilmiş. “Siz ancak bizim inandığımız şeye inanabilirsiniz” denmiş. Baş kaldırmak mı? Haşa! Ya ekonomik krizlerle ülkemiz 20 yıl geri gönderilmiş, ya da askeri darbelerle nice insanların canları yakılmış. İnsanlar arasında her dönem bir bölünme yaratılmış. Sen alevisin, sen sünnî. Sen Türksün, sen kürt. Sen doğulusun, sen batılı. Müslümanlara hep bir takım damgalar vurulmuş. Namaz kılıyorsan, önceden Fethullahçısındır, şimdi Tayyipçi. Her daim müslümanların uzerine oynanmış oyunlar. Çünkü, Batı medeniyetinin en çok korktuğu kültür İslam kültürüdür. İslam kültürü asla ayağa kalkmamalıdır onlara göre. Ve dünyaya hükmeden İslam neden şu anda parça parça olmuştur? Neden hep zulüm gören tarafta yer almaktadır?

İsmet Özel buna benzer bir çok tespiti ortaya çıkarmış bu eserinde. Ülke olarak hatta müslümanlar olarak, düzlüğe çıkmanın çarelerini de sunmuş ustalıkla. Bilinçli olmayı öğretmiş aslında bize. Düşünce dağarcığımızı genişletmiş. Sorgulama gücümüzü fark etmemizi sağlamış. Bir toplumu değiştirmek için bireyin öncelikle kendini değiştirmesi gerektiğini öğretmiş.

Bu ülkenin evladıyım diyen herkesin (taraflı/tarafsız) okumasi gereken ders niteliğinde bir eser olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla...
165 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Neyi kaybettiğini hatırla!
Evet sen,bu hitabın muhatabı,bu topraklarda geçmişini reddetsen de,bilinemezlerle çevrili olduğun hissine kapılsan da,yahut bildiğini zannettiğin şeyi yaşamaktan uzak olsan dahi neyi kaybettiğini hatırlamadan bulamayacaksın o kaybettiğin şeyi...
Buna ruh diyorum ben,edep diyor anadolunun bozkırında her gün soğuk bir tas su ve birkaç parça soğan ekmeğe alın terini katık yapan adam.Üniversitede İlahiyat okuyan da felsefenin dehlizlerinde arama uğraşında,bir de koca akademisyenler var ben hakikat arayıcısıyım diye bir takım fikirlerle öğrencilerini çevreleyen.Medresede okuduğu nahiv kitabının mütaalasını düzgün yapmayan talebe de Nietzsche okumakla kaybettiğini bulma düşüncesinde,yanı başındaki 20 bin ciltlik kütüphanedeki Kurtubi tefsirinin sayfalarında aramamış hiç bir zaman hakikati.
Bilmem hangi denizin kıyısında melankolikleşmiş ve aklı talan edilmiş genç adam da hakikatin izini sürdüğü iddiasında.
İsmet Özel'in tanıdığımız şairlik sıfatına aykırı bir deneme kitabı olan ve bir takım politik,sosyolojik meselelerle çevrili,siyaseti de elen alan bu kitabına böyle bir inceleme yapmamın altında aynı anda kendi sesinden 'karlı bir gece vakti bir dostu uyandırmak' şiirini dinlediğim hakikati yatıyor aslında.
Kitabı incelemiş sayılmasam da anlaşılması için bir iki cümle ile bitireyim incelemeyi:
İsmet Özel'in kendisine verilmiş köşesinde günlük olarak kaleme aldığı gazetede yayınlanan  yazılarından oluşan kitap çok mühim siyasi tespitleri ve tabi teklifleri de barındırıyor içerisinde.
Türkiye'de Allah sıhhat versin sağlıklı düşünebilen ve taviz vermeden Müslümanca görüşünü koruyan nadir adamlardan İsmet Özel.
Anlaşılmayan yahut yanlış anlaşılan söylemleri içerisinde yanlış anlaşılmaya müsait birçok ifadesi olsa da bu görüşlerinde hatadan hali olduğu manasına da gelmez elbette.
Ben onun Müslüman ve taviz vermez Şairliğine gıpta ediyorum.
Şiirin yaşayan mihenk taşı Allah sana sıhhat versin.
163 syf.
·9/10
Daha önce İsmet Özel okumamış birisi olarak, yazarın üslubunu anlamak, ideoloji ve fikrini tanımak için sanırım güzel bir kitap seçimi yapmışım.

Sade bir dili ve etkileyici bir anlatım gücü var bence İsmet Özel'in. Bölümlere seçtiği başlıklar, içeriğe olan ilgiyi fazlaca artırıyor. Dili ne kadar sade de olsa, anlama hususunda yorucu bir kitaptı.

Türkiye'nin yakın tarihine, bu kitapla yüzeysel bir bakış açısı daha yakaladım.
Kitapta özellikle üzerinde durulan husus Müslümanlık tutumu ve siyaset olmuş. Türkiye'de bulunan Müslümanların siyasete bakışı, dahil oluşu eleştirilmiş, önerilerde bulunulmuş.

Türkiye'nin bu günlere nerelerden geldiğini, hala oturtamadığımız şeyler olduğunu, Müslüman bireylerin düştüğü yanılgıları, neleri kaybettiğimizi ve neleri kazanmamız gerektiğini kısaca anlatmış yazar.

İsmet Özel ile tanışma kitabım böyleydi. Kendisinin diğer kitaplarını da merakla okumak isterim. Sevenlerine de bu kitap tavsiyemdir.

İncelemeye kitaptan bir parçayla son vereyim:

"Biz bu oyunu bozmak
üzere varız. Zorla bozacağız oyunu. Bizim zorumuz şiddet yoluna
başvurmakla belirginleşmeyecek. Oyuna katılmadığı halde Müslüman kalma
niteliğini gösteren herkes bir zor unsuru olacak dünya sisteminin karşısında."
163 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
İsmet Özel okumanın keyfini "Neyi Kaybettiğini Hatırla" ile tekrar yaşadım diyebilirim.Sorgulayıcı, sorgulatıcı, düşündürücü anlatım tarzıyla biraz yorsa da kitap bittiğinde bu yorgunluk tatlı bir yorgunluğa dönüşüyor.Son asırda ve daha çok 1945-95 arası dönemde yaşanmış siyasi gelişmeler hakkında sahip olacağınız yüzeysel bilgi kitap boyunca sıkılmanıza mani olacaktır.1995 yılında basılmış olması istifade açısından hiç bir kayba sebebiyet vermemekte,yapılan açıklamaların, izahatların bir çoğu ise günümüz sorunlarını aydınlatacak, onlara çözüm noktasında ışık olacak mahiyettedir. Özellikle İsmet Özel severlerin okuması gereken bu kitabı herkese tavsiye ediyorum.Keyifli okumalar...
163 syf.
·8 günde·Puan vermedi
İsmet Özel'in ilk okuduğudum kitabı oldu. Kitabı iki yönden incelemek istiyorum. Birincisi düşünce yönü, ikincisi tarz yönü.

Öncelikle düşüncelerin herkes tarafından berrakça anlaşılacağını sanmıyorum, buna rağmen yine de birçok okuyucu rahatlıkla net anlayabilir. Beşte bir diyelim. Bahsettiği konulardaki düşünceleri bazen keskin nişancı hassasiyetinde hedefini vuruyor, saygı duymamak imkansız. Bazen ise hatalı olduğunu düşünmenizin ötesinde emin olabiliyorsunuz. Zira 1995 yılında yazılmasından dolayı da düşüncelerin doğruluğu 23 yılda kısmen sınanmış vaziyette.

Tarzına gelecek olursak düşünceleri kadar olumlu eleştiremeyeceğim. Marangoz gibi çalışıyor desek yanlış olmaz. Öncelikle gerekli kavramları tezgahına alıyor. Bu kavramlara kendi dünyasındaki şekilleri veriyor, daha sonra şekillendirilmiş kavramları birleştirerek bir eser çıkarıyor. Haz etmediğim nokta ise şekil verildikten sonra realitesini yani gerçek dünya ile olan bağını kısmen koparıyor kavramların. Fakat kendisi gerçek dünyadakileri çok iyi yansıttığını düşünüyordur. Bu kavramları birleştirirken güzel mantık ilişkileri kuruyor. Burada da hakkını yememek lazım. Bu bağlantıları kurarken ise uzun ve biraz da karmaşık cümlelerle kuruyor. Bundan dolayı cümle sonlarında bir nefeslik düşünme payı bırakmanız gerek kendinize. Bunlardan dolayı da okurken acele etmedim.

Sonuç olarak İsmet Özel İslami açıdan kendine özgü düşünüyor. Bundan dolayı fikir dünyamıza artı değer katan bir yazar diyebiliriz.
Eğer katıksız Türkçe konuşacağım diye tutturursanız hiçbir şey diyemezsiniz. Çünkü "hiç" Farsça "şey" Arapçadır.
“Ne okumamı tavsiye edersiniz?"

Bu tatsız soru da karşıma çıkıyor. Tatsız diyorum, zira okumayı ciddiye alan kimse böyle bir soru sormaya gerek duymaz. Okumayı ciddiye almamış birinin bu türden bir soruyla kendini ve başkalarını meşgul etmesi hem bezginlik verici, hem de abestir. Ona doktorların hayatından ümit kestikleri hastaya uyguladıkları dieti vermek gerek. Okumayı ciddiye alan kişiler neden "Ne okumamı tavsiye edersiniz" sorusunu sormazlar? Çünkü kitaplar insanı kitaplara götürür. Kitapların kendileri zenginliklerini ve yetersizliklerini ele verirler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Neyi Kaybettiğini Hatırla
Baskı tarihi:
6 Ağustos 2011
Sayfa sayısı:
163
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799757796427
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Baskılar:
Neyi Kaybettiğini Hatırla
Neyi Kaybettiğini Hatırla
İnsanoğlu yeryüzündeki uyanışına yaratılmış olduğunu farkederek varır. Ama iş burada bitmez, burada başlar.

Kitabı okuyanlar 182 okur

  • Fehim paşa
  • Şaban KURTOĞLU
  • sema
  • Bahattin Öztürk
  • Ayşegül..
  • Osman Baltacı
  • Handan
  • Leyla A.
  • Feyza Yalman
  • SlhTrhl

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%26.3
25-34 Yaş
%31.6
35-44 Yaş
%21.1
45-54 Yaş
%10.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.1
Erkek
%38.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.5 (14)
9
%12.7 (7)
8
%10.9 (6)
7
%5.5 (3)
6
%3.6 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0