Niçin Savaş? Einstein İle Freud'un Yazışmaları

8,1/10  (9 Oy) · 
22 okunma  · 
11 beğeni  · 
660 gösterim
1930'ların başında, yaklaşan karanlık günlerin de etkisiyle, insanlığı dünyanın başına musallat olmuş savaş belasından kurtarmanın yollarını arayan önde gelen aydınların çabalarına tanık oluruz. İşte bu uğraşların en kalıcı ürünlerinden biri de Niçin Savaş? adlı bu kitapçık olmuştur. Gerçekleştirdikleri bilimsel devrimlerle kendi alanlarında XX. yüzyılın ilk yarısına damgalarını vuran Albert Einstein ile Sigmund Freud'un, dünyada barışın kalıcı bir biçimde sağlanması için neler yapılması gerektiğine dair yazışmaları, savaş ve barış üstüne düşünmenin tarihinde kendine "küçük" ama "özel" bir yer açmıştır.

İnsanlığın ufkunu sınırsız dehasıyla sürekli zorlayan Einstein ile insan ruhunun en kuytu köşelerine sızmayı başarmış Freud'un "militan bir barışçılık için savaşmak" zorunluluğunu dillendirdikleri bu mektuplar, savaşın yıkımlarından ders almayıp daha beter felaketlere kürek çeken yolunu şaşırmış tüm "homo sapiens"lere akıllarını başlarına devşirmeleri konusunda –ne yazık ki hâlâ geçerliliğini koruyan– bir uyarıdır.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  2880000032649
 • Orijinal Adı:
  Warum Krieg
 • Çeviri:
  Emre Ak
 • Yayınevi:
  Ayraç Yayınları
 • Kitabın Türü:
Y. Yalçın 
 29 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Albert Einstein ve Sigmund Freud'un mektuplaşmalarından oluşan eser çok kısa olmasına rağmen bir o kadar da etkileyici bir eserdir. Bu iki büyük isim ''Dünya barışını sağlama" adına birbirleriyle mektuplaşırken biz okuyucuları da derin düşüncelere sevk ediyorlar. Her şey bir yana bu iki dâhinin yazılarını, mektuplaşmalarını okumak bile kitabı bir an önce alıp okumaya değer kılıyor.

Haydar Çardakkaya 
13 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gelecek hayalleri kurup bunun için uğraşıyoruz, peki ya gelecekte gelecek diye bir şey kalmazsa? Aslında dünyanın hepimize yeteceği fakat ahlaki ve kişisel çıkarların buna nasıl engel olduğuna en az bir tane bakış açısı ekliyor

Yok satan Nihilist 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sadece kendi alanlarında uzmanlaşmak ile yetinmeyip toplumun sorunlarına çözüm arama gayesini güden iki deha. Alanında iki parlak zihnin yazışmaları şiddetle tavsiye ederim.