Adı:
Niçin Uyuruz?
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052996300
Orijinal adı:
Why We Sleep: The New Science of Sleep and Dreams
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
“Matthew Walker gezegenin en etkili isimlerinden biri olabilir.”
EVENING STANDA

“Walker uykuya âşık ve bizim de âşık olmamızı istiyor. Hem de bir an önce.”
- New York Times -

Yakın zamana kadar bilim niçin uyuduğumuzu, uykunun ne işe yaradığını ya da uykusuzluğun neden sağlığa bu kadar zararlı olduğunu açıklayamıyordu. Yeme, içme ve üreme gibi diğer temel ihtiyaçlarla karşılaştırıldığında uykunun amacı belirsiz kalıyordu.

Nörobilimci ve uyku uzmanı Profesör Matthew Walker uykunun hayatımızın en önemli ama en az anlaşılan yönlerinden biri olduğunu söylüyor. Uyumak beynimizin öğrenme, ezberleme ve mantıklı karar verme dâhil pek çok işlevini destekliyor, duygularımızı yeniden düzenliyor, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, metabolizmamızın ince ayarını yapıyor ve iştahımızı dengeliyor. Rüya görmek ise beyne geçmişte ve yakın zamanda edindiğimiz bilgileri harmanlayabileceği görsel bir gerçeklik alanı sunarak yaratıcılığı artırıyor.

Walker bu merak uyandıran kitabında uykuyu devrimsel bir bakış açısıyla ele alarak uykunun fiziksel ve zihinsel sağlığımızı nasıl etkilediğini inceliyor. Çığır açan bilimsel araştırmalar ile kendi klinik tecrübelerini bir araya getirerek öğrenme becerimizi artırmak, ruh halimizi iyileştirmek, enerji seviyemizi yükseltmek, hormonlarımızı düzenlemek, kanseri, Alzheimer hastalığını ve diyabeti önlemek, yaşlanmanın etkilerini geciktirmek, yaşam süremizi uzatmak, çocuklarımızın daha iyi öğrenmelerini sağlamak ve yaptığımız işlerde üretkenliğimizi artırmak için uykudan nasıl faydalanabileceğimizi açıklıyor. Aynı zamanda her gece daha iyi uyumamızı sağlayacak tavsiyelerde bulunuyor.

Niçin Uyuruz? sizi baştan sona büyüleyecek kadar zekice kaleme alınmış, anlaşılır ve aydınlatıcı bir uyku rehberi.

“Bu kitap bir roketten farksız… Şoke edici istatistikleri bir boksörün sendeleyen rakibini yere sermek için indirdiği yumruk misali yüzümüze indiriyor. Uykuyu bir parçamız değilmiş gibi görmeye meyilliyiz. Ama Walker ne kadar yanılıyor olabileceğimizi bize muzaffer bir edayla gösteriyor.”
- James McConnachie, Sunday Times

“İşyerlerimizde, içinde yaşadığımız toplumda, evlerimizde ve ailelerimizde bazı şeyler değişmeli. Herkesi yatağına erken göndermeye yetecek kadar çok kanıt var. Artık bu kesinlikle bir tercih meselesi değil.”
- Rachel Cooke, Observer

“Kendisinin de dediği gibi ‘uykunun ifade ettiği ve yaptığı her şeye âşık’ bir yazarın kaleminden çıktığı bilinciyle okumanız gereken aydınlatıcı ve önemli bir kitap. Ama lütfen yatma saatiniz yaklaştıysa bu kitaba başlamayın.”
- Financial Times

“Bu kitabı mutlaka okumalısınız. Dünyaca ünlü nörobilimci ve uyku uzmanı Matthew Walker bizi uyku biliminin en son bulguları arasında büyüleyici ve elzem bir yolculuğa çıkarıyor. Niçin Uyuruz? uykumuzun kalitesinden ve miktarından ödün vermenin bilişsel, sağlıkla, güvenlikle ve iş performansıyla ilgili sonuçlarını ortaya koyduğu için sadece merakımızı gidermenin çok ötesine geçiyor ve yaşam tarzımızı değiştirebilecek fikirler sunuyor. Bu aşırı hızlı, dikkat dağıtan çağda okunması bundan daha fazla önem taşıyan başka bir kitap yoktur.”
- Adam Gazzaley, Nöroloji, Fizyoloji ve Psikiyatri Profesörü, Neuroscape’in Kurucusu ve Yöneticisi -

“Hayatlarımızın üçte birinde ne yaptığımız konusunda çoğumuzun hiçbir fikri yok. Bu berrak ve merak uyandıran kitabında Matthew Walker binlerce yıllık gizemi hızla çözen yeni bir bilimi açıklıyor. Niçin Uyuruz? sayfaları çevirirken yatma saatinizi kaçırmanıza neden olacak kadar keyifli bir kitap.”
- Daniel Gilbert, Psikoloji Profesörü -

“İnsanı harekete geçiren ve mutlaka okunması gereken önemli bir kitap… Tartışmasız. Bilimsel verilerle dolu. Matthew Walker uyku ve rüya görme esnasında beyinde neler olduğunu harika bir şekilde açıklıyor.”
- Clive Cookson, Financial Times -

“Walker uyku gizemini çözmek için yapılan en son araştırmalardan faydalanıyor, rüyaların vahşi dünyasını köşe bucak keşfediyor ve uyku bozuklukları yumağını çözüyor. Yeni doğmuş bir bebeğin çok aşamalı kısa uykusundan REM uykusunun ‘hiper çağrışımcı problem çözme faydaları’na kadar içine alan araştırması kelimenin tam anlamıyla uykuyu hayatlarımıza davet ediyor.”
- Barbara Kiser, Nature -

“Popüler bilim konulu kitapların müthiş bir örneği; anlaşılır, etkileyici ve aydınlatıcı.”
- David Lodge, Times Literary Supplement, Yılın Kitapları -

“Bu yılki favori kitaplarımdan, aynı zamanda kesinlikle en işe yarar olanı. Şimdi çok daha erken saatte yatıyor ve kendimi bu konuda çok daha iyi hissediyorum.”
- William Leith, Evening Standard, Yılın Kitapları -

“Bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.”
- Richard Joyner, Times Higher Education -

“Hâlâ çok iyi anlaşılmamış olan uyku gerçeğine düşündürücü bir yolculuk. Bu kitabın bir amacı var. Walker uykuya âşık ve bizim de âşık olmamızı istiyor. Hem de bir an önce. Son derece ikna edici bir dille, ‘yirmi birinci yüzyılda insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük sorun’ olarak nitelendirdiği ‘sessiz uykusuzluk salgını’nın ortasında olduğumuzu savunuyor. Niçin Uyuruz? uyku eksikliğimize ve uykunun faydalarına ikna edici, coşkulu bir dille dikkat çekiyor. Bu kitaptan her anlamda faydalanmak için onu baş ucunuzdan ayırmayın.”
- The New York Times Book Review -

“Önde gelen bilim insanlarından biri uykunun sağlığımız açısından beslenme ve egzersizden daha önemli olduğunu iddia ediyor.”
- The Times -

“Uyku hakkındaki GERÇEK bilimsel veriler…”
- Daily Mail -

“Ürkütücü, tokat etkisi yaratıyor, hayati önem taşıyor ve hayat kurtarıyor. Bir nörobilimci iyi uyumanın bizi daha zeki, daha çekici, daha ince, daha mutlu, daha sağlıklı kılabileceğini ve kanserden koruyabileceğini söylüyor… Bu kitabın hayatımı kurtardığını söylemek için çok erken olabilir ama gözümü açtığı kesin.”
- Mark O’Connell, Guardian -

“Matthew Walker bir uzman ama daha da önemlisi, bildiği her şeyi genel okuyucuya nasıl anlaşılır bir şekilde anlatabileceğini iyi biliyor. Niçin Uyuruz? uykuya ve uykunun sağlıklı yaşam açısından taşıdığı role dair iyi bir şekilde düzenlenmiş, son derece anlaşılır ve güncel bir rapor niteliğinde.”
- Kirkus Reviews -

“Çarpıcı. İnanılmaz bir kitap. Kesinlikle bilmemiz gereken şeylerle dolu.”
- Chris Evans -

“Bu kitap tutkuyla yazılmış, çok büyük önem taşıyor… Beni çok etkiledi.”
- Rachel Cooke, Observer -

“UC Berkeley’in Uyku ve Beyin Görüntüleme Laboratuvarı’nın yöneticisi uyumamızın sebebini açıklıyor. ‘Neden’i anlamak, ‘nasıl’ı çözmenize de yardımcı olabilir.”
- People -

“Olağanüstü… Walker uyku alışkanlıklarımızın tarih boyunca nasıl değiştiğine, uyku, kronik hastalıklar ve yaşam süresi arasındaki bağlantıya ve uzun süre daha derin uyuyabilmek için aldığımız uyku haplarının niçin aslında bize daha kötü geceler yaşattığına açıklık getiriyor. Hepsinden önemlisi, bize dinlenmek için hemen bu gece hayata geçirebileceğimiz basit, uygulanabilir tavsiyelerde bulunuyor.”
- Men’s Journal -

“Matthew Walker bir bilim insanı ama karmaşık kavramları anlaşılır örneklerden faydalanarak aydınlatabildiği için herkese hitap ediyor. Niçin Uyuruz? şirket yöneticilerinin, eğitimcilerin, ebeveynlerin, hükümet yetkililerinin ve geceleri iyi uyuyamayan herkesin okuması gereken bir kitap.”
- Library Journal -

“Matthew Walker bu kitapta uykunun bizi nasıl daha sağlıklı, daha güvende, daha zeki ve daha üretken kılacağını açıklayarak geceyi ustaca aydınlatıyor. Uykusuzlukla bağlantılı, yaşamı tehdit eden riskleri ortadan kaldırabilmemiz için bizlere açık ve net bir şekilde bilgisinin yanı sıra stratejiler de sunuyor. Evrensel uyku ihtiyacımız, Doktor Walker’ın derin tavsiyelerinden faydalanamayacak okuyucu olmadığını gösteriyor.”
- Mark R. Rosekind, ABD Eski Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi Müdürü, Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu Üyesi ve NASA’ya Bağlı Bilim İnsanı -

Niçin Uyuruz? TLS, Observer, Sunday Times, Financial Times, Guardian, Daily Mail ve Evening Standard tarafından 2017’nin en iyi kitapları arasında gösterilmiştir.

Matthew Walker’ın uykuya olan ilgisi onu Nottingham’dan Harvard’a, sonra da hem nörobilim ve psikoloji profesörü hem de Uyku ve Beyin Görüntüleme Laboratuvarı yöneticisi olarak görev yapmakta olduğu Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’e götürdü. Niçin Uyuruz? yirmi yıllık kariyeri boyunca 100’den fazla bilimsel araştırma makalesi yayımlayan Walker’ın ilk kitabıdır.
490 syf.
·Beğendi·10/10
Bir çoğumuz uyumanın ne kadar gereksiz ve anlamsız olduğunu düşünmüşüzdür, açıkçası Niçin Uyuruz kitabını okumadan önce uyumanın hala gereksiz ve anlamsız bir şey olduğunu düşünürdüm, meğer öğrenmek için uyumamız gerekiyormuş.
Şuan piyano öğrenmekteyim ve bunu en iyi ve hızlı bir şekilde öğrenmek için uykuma özellikle dikkat ediyorum, uykuyu artık doğanın bize vermiş olduğu en iyi nimet olarak nitelendiriyorum ve kısa zaman içerisinde bunun farkına vardım, kitabı herkese öneririm özellikle uykuyu anlamsız bulanlara.
400 syf.
·10/10
Bir kitap okudum hayatım değişti derler ya.
hah işte tam olarak o kitap bu kitap demek isterdim ama değil :)
çünkü işim gereği uykunun ne kadar önemli olduğunu biliyordum...
Kitabı ilk gördüğümde dedim ki, uykuyla ilgili bu kadar sayfa ne yazılmış acaba?
Fakat kitabı bir solukta bitirdiğimde ikinci cildi neden yok diye düşündüm ve hatta çok hızlı okuduğum için son sayfalarını bitmesin diye yavaş yavaş gittim.
Tek kelimeyle ‘anahtar’ diye nitelen, gün içindeki fiziksel ve zihinsel sorunların anahtarı olabilecek çok çok beğendiğim bir kitap.
İvedilikle herkesin okumasını tavsiye etmeninde de ötesinde çok isterim.
Ne yazık ki insan kendini mantıklı bir getirisi olmadan, bilerek uykusuz bırakan tek canlı türüdür.
Matthew Walker
Sayfa 16 - PEGASUS YAYINLARI
Öte yandan uykusuzluğun sizi doğrudan öldüreceğini söyleyecek kadar ileri gidebilir miyiz? Aslında en az iki şekilde evet. İlk olarak gittikçe ilerleyen uykusuzlukla başlayan ve orta yaşta ortaya çıkan çok nadir bir genetik bozukluk var. Hastalığın başlamaşından birkaç ay sonra hasta uyumayı tamamen bırakıyor. Bu aşamada artık temel beyin ve beden işlevlerinin çoğunu kaybetmiş oluyor. Şu anda var olan hiçbir ilaç hastayı uyutamıyor. Sıfır uykuyla geçen 12 ila 18 ayın sonunda hasta hayatını kaybediyor. Son derece nadir rastlansa da bu bozukluk, uykusuzluğun bir insanım öldürebileceğini ortaya koyuyor.

İkinci olarak, yeterince uyumadan motorlu bir aracın direksiyonuna geçmenin ölümcül tehlikesini ele alabiliriz. Uykulu bir halde araç kullanmak her yıl yüz binlerce trafik kazası ve can kaybına neden oluyor. Üstelik uykusuz bireyler sadece kendi canlarını değil, etraflarındaki insanların canlarını da tehlikeye atıyorlar. ABD'de yorgunluktan kaynaklanan hatalar nedeniyle yaşanan trafik kazalarında her saat başı bir kişi hayatını kaybediyor. Uykusuz araç kullanmanın neden olduğu kazaların alkol ve uyuşturucudan kaynaklanan kazalardan daha fazla olması endişe verici.
Matthew Walker
Sayfa 17 - PEGASUS YAYINLARI
...uyku eksikligi ve kanser arasinda baglanti kuran bilimsel kanitlar artik o kadar kuvvetli ki Dünya Saglik Örgütü gece vardiyalarinda calismayi resmen 'olasi kanserojen faktör' olarak siniflandirdi.
Pek çoğumuz akşamları uykudan önce küveti doldurup bir süre içinde yatma lüksüne sahibiz ve bunun uykuya daha hızlı dalmamıza yardım ettiğini düşünürüz. Ediyor da olabilir ama pek çok insanın sandığının tam aksi bir nedenden. İliklerinize kadar ısındığınız için daha hızlı uyumazsınız. Aksine sıcak banyo kanı cilt yüzeyine çıkmaya davet ederek cildinizin pembeleşmesine neden olur. Banyodan çıktığınızda yüzeydeki genişleyen kan damarları vücut ısısını dışarı yaymaya yardımcı olur ve böylece bir vücut ısınız düşüşe geçer. Sonuç olarak vücut ısınız düştüğü için daha kolay uykuya dalarsınız. Ayrıca uyumadan önce sıcak banyo yapmak sağlıklı yetişkinlerde yüzde 10 ile 15 daha fazla derin NREM uykusuna neden olabilir.
Uykuyu düzene sokarak ve güclendirerek söz konusu hastalari ellerini kollarini baglayacak zihinsel hastaliklarin kiyisindan döndürdü.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Niçin Uyuruz?
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052996300
Orijinal adı:
Why We Sleep: The New Science of Sleep and Dreams
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
“Matthew Walker gezegenin en etkili isimlerinden biri olabilir.”
EVENING STANDA

“Walker uykuya âşık ve bizim de âşık olmamızı istiyor. Hem de bir an önce.”
- New York Times -

Yakın zamana kadar bilim niçin uyuduğumuzu, uykunun ne işe yaradığını ya da uykusuzluğun neden sağlığa bu kadar zararlı olduğunu açıklayamıyordu. Yeme, içme ve üreme gibi diğer temel ihtiyaçlarla karşılaştırıldığında uykunun amacı belirsiz kalıyordu.

Nörobilimci ve uyku uzmanı Profesör Matthew Walker uykunun hayatımızın en önemli ama en az anlaşılan yönlerinden biri olduğunu söylüyor. Uyumak beynimizin öğrenme, ezberleme ve mantıklı karar verme dâhil pek çok işlevini destekliyor, duygularımızı yeniden düzenliyor, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, metabolizmamızın ince ayarını yapıyor ve iştahımızı dengeliyor. Rüya görmek ise beyne geçmişte ve yakın zamanda edindiğimiz bilgileri harmanlayabileceği görsel bir gerçeklik alanı sunarak yaratıcılığı artırıyor.

Walker bu merak uyandıran kitabında uykuyu devrimsel bir bakış açısıyla ele alarak uykunun fiziksel ve zihinsel sağlığımızı nasıl etkilediğini inceliyor. Çığır açan bilimsel araştırmalar ile kendi klinik tecrübelerini bir araya getirerek öğrenme becerimizi artırmak, ruh halimizi iyileştirmek, enerji seviyemizi yükseltmek, hormonlarımızı düzenlemek, kanseri, Alzheimer hastalığını ve diyabeti önlemek, yaşlanmanın etkilerini geciktirmek, yaşam süremizi uzatmak, çocuklarımızın daha iyi öğrenmelerini sağlamak ve yaptığımız işlerde üretkenliğimizi artırmak için uykudan nasıl faydalanabileceğimizi açıklıyor. Aynı zamanda her gece daha iyi uyumamızı sağlayacak tavsiyelerde bulunuyor.

Niçin Uyuruz? sizi baştan sona büyüleyecek kadar zekice kaleme alınmış, anlaşılır ve aydınlatıcı bir uyku rehberi.

“Bu kitap bir roketten farksız… Şoke edici istatistikleri bir boksörün sendeleyen rakibini yere sermek için indirdiği yumruk misali yüzümüze indiriyor. Uykuyu bir parçamız değilmiş gibi görmeye meyilliyiz. Ama Walker ne kadar yanılıyor olabileceğimizi bize muzaffer bir edayla gösteriyor.”
- James McConnachie, Sunday Times

“İşyerlerimizde, içinde yaşadığımız toplumda, evlerimizde ve ailelerimizde bazı şeyler değişmeli. Herkesi yatağına erken göndermeye yetecek kadar çok kanıt var. Artık bu kesinlikle bir tercih meselesi değil.”
- Rachel Cooke, Observer

“Kendisinin de dediği gibi ‘uykunun ifade ettiği ve yaptığı her şeye âşık’ bir yazarın kaleminden çıktığı bilinciyle okumanız gereken aydınlatıcı ve önemli bir kitap. Ama lütfen yatma saatiniz yaklaştıysa bu kitaba başlamayın.”
- Financial Times

“Bu kitabı mutlaka okumalısınız. Dünyaca ünlü nörobilimci ve uyku uzmanı Matthew Walker bizi uyku biliminin en son bulguları arasında büyüleyici ve elzem bir yolculuğa çıkarıyor. Niçin Uyuruz? uykumuzun kalitesinden ve miktarından ödün vermenin bilişsel, sağlıkla, güvenlikle ve iş performansıyla ilgili sonuçlarını ortaya koyduğu için sadece merakımızı gidermenin çok ötesine geçiyor ve yaşam tarzımızı değiştirebilecek fikirler sunuyor. Bu aşırı hızlı, dikkat dağıtan çağda okunması bundan daha fazla önem taşıyan başka bir kitap yoktur.”
- Adam Gazzaley, Nöroloji, Fizyoloji ve Psikiyatri Profesörü, Neuroscape’in Kurucusu ve Yöneticisi -

“Hayatlarımızın üçte birinde ne yaptığımız konusunda çoğumuzun hiçbir fikri yok. Bu berrak ve merak uyandıran kitabında Matthew Walker binlerce yıllık gizemi hızla çözen yeni bir bilimi açıklıyor. Niçin Uyuruz? sayfaları çevirirken yatma saatinizi kaçırmanıza neden olacak kadar keyifli bir kitap.”
- Daniel Gilbert, Psikoloji Profesörü -

“İnsanı harekete geçiren ve mutlaka okunması gereken önemli bir kitap… Tartışmasız. Bilimsel verilerle dolu. Matthew Walker uyku ve rüya görme esnasında beyinde neler olduğunu harika bir şekilde açıklıyor.”
- Clive Cookson, Financial Times -

“Walker uyku gizemini çözmek için yapılan en son araştırmalardan faydalanıyor, rüyaların vahşi dünyasını köşe bucak keşfediyor ve uyku bozuklukları yumağını çözüyor. Yeni doğmuş bir bebeğin çok aşamalı kısa uykusundan REM uykusunun ‘hiper çağrışımcı problem çözme faydaları’na kadar içine alan araştırması kelimenin tam anlamıyla uykuyu hayatlarımıza davet ediyor.”
- Barbara Kiser, Nature -

“Popüler bilim konulu kitapların müthiş bir örneği; anlaşılır, etkileyici ve aydınlatıcı.”
- David Lodge, Times Literary Supplement, Yılın Kitapları -

“Bu yılki favori kitaplarımdan, aynı zamanda kesinlikle en işe yarar olanı. Şimdi çok daha erken saatte yatıyor ve kendimi bu konuda çok daha iyi hissediyorum.”
- William Leith, Evening Standard, Yılın Kitapları -

“Bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.”
- Richard Joyner, Times Higher Education -

“Hâlâ çok iyi anlaşılmamış olan uyku gerçeğine düşündürücü bir yolculuk. Bu kitabın bir amacı var. Walker uykuya âşık ve bizim de âşık olmamızı istiyor. Hem de bir an önce. Son derece ikna edici bir dille, ‘yirmi birinci yüzyılda insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük sorun’ olarak nitelendirdiği ‘sessiz uykusuzluk salgını’nın ortasında olduğumuzu savunuyor. Niçin Uyuruz? uyku eksikliğimize ve uykunun faydalarına ikna edici, coşkulu bir dille dikkat çekiyor. Bu kitaptan her anlamda faydalanmak için onu baş ucunuzdan ayırmayın.”
- The New York Times Book Review -

“Önde gelen bilim insanlarından biri uykunun sağlığımız açısından beslenme ve egzersizden daha önemli olduğunu iddia ediyor.”
- The Times -

“Uyku hakkındaki GERÇEK bilimsel veriler…”
- Daily Mail -

“Ürkütücü, tokat etkisi yaratıyor, hayati önem taşıyor ve hayat kurtarıyor. Bir nörobilimci iyi uyumanın bizi daha zeki, daha çekici, daha ince, daha mutlu, daha sağlıklı kılabileceğini ve kanserden koruyabileceğini söylüyor… Bu kitabın hayatımı kurtardığını söylemek için çok erken olabilir ama gözümü açtığı kesin.”
- Mark O’Connell, Guardian -

“Matthew Walker bir uzman ama daha da önemlisi, bildiği her şeyi genel okuyucuya nasıl anlaşılır bir şekilde anlatabileceğini iyi biliyor. Niçin Uyuruz? uykuya ve uykunun sağlıklı yaşam açısından taşıdığı role dair iyi bir şekilde düzenlenmiş, son derece anlaşılır ve güncel bir rapor niteliğinde.”
- Kirkus Reviews -

“Çarpıcı. İnanılmaz bir kitap. Kesinlikle bilmemiz gereken şeylerle dolu.”
- Chris Evans -

“Bu kitap tutkuyla yazılmış, çok büyük önem taşıyor… Beni çok etkiledi.”
- Rachel Cooke, Observer -

“UC Berkeley’in Uyku ve Beyin Görüntüleme Laboratuvarı’nın yöneticisi uyumamızın sebebini açıklıyor. ‘Neden’i anlamak, ‘nasıl’ı çözmenize de yardımcı olabilir.”
- People -

“Olağanüstü… Walker uyku alışkanlıklarımızın tarih boyunca nasıl değiştiğine, uyku, kronik hastalıklar ve yaşam süresi arasındaki bağlantıya ve uzun süre daha derin uyuyabilmek için aldığımız uyku haplarının niçin aslında bize daha kötü geceler yaşattığına açıklık getiriyor. Hepsinden önemlisi, bize dinlenmek için hemen bu gece hayata geçirebileceğimiz basit, uygulanabilir tavsiyelerde bulunuyor.”
- Men’s Journal -

“Matthew Walker bir bilim insanı ama karmaşık kavramları anlaşılır örneklerden faydalanarak aydınlatabildiği için herkese hitap ediyor. Niçin Uyuruz? şirket yöneticilerinin, eğitimcilerin, ebeveynlerin, hükümet yetkililerinin ve geceleri iyi uyuyamayan herkesin okuması gereken bir kitap.”
- Library Journal -

“Matthew Walker bu kitapta uykunun bizi nasıl daha sağlıklı, daha güvende, daha zeki ve daha üretken kılacağını açıklayarak geceyi ustaca aydınlatıyor. Uykusuzlukla bağlantılı, yaşamı tehdit eden riskleri ortadan kaldırabilmemiz için bizlere açık ve net bir şekilde bilgisinin yanı sıra stratejiler de sunuyor. Evrensel uyku ihtiyacımız, Doktor Walker’ın derin tavsiyelerinden faydalanamayacak okuyucu olmadığını gösteriyor.”
- Mark R. Rosekind, ABD Eski Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi Müdürü, Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu Üyesi ve NASA’ya Bağlı Bilim İnsanı -

Niçin Uyuruz? TLS, Observer, Sunday Times, Financial Times, Guardian, Daily Mail ve Evening Standard tarafından 2017’nin en iyi kitapları arasında gösterilmiştir.

Matthew Walker’ın uykuya olan ilgisi onu Nottingham’dan Harvard’a, sonra da hem nörobilim ve psikoloji profesörü hem de Uyku ve Beyin Görüntüleme Laboratuvarı yöneticisi olarak görev yapmakta olduğu Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’e götürdü. Niçin Uyuruz? yirmi yıllık kariyeri boyunca 100’den fazla bilimsel araştırma makalesi yayımlayan Walker’ın ilk kitabıdır.

Kitabı okuyanlar 8 okur

  • Serhat dal
  • Bathsheba
  • Düş Gezgini
  • Mehmet fatih dağ
  • Zwartan
  • Sebahattin KARAMAN
  • Bahar
  • Deniz Temeller

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (4)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0