Nietzsche ve Babaannem

8,2/10  (39 Oy) · 
131 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.241 gösterim
Nietzsche felsefeciydi. Babaannemse yalnızca bu gezegende yaşayan biri. İlla ki bir etiket vermek gerekirse, ev hanımı.

Nietzsche, üniversitede ders verirdi. Babaannem, okuma yazma bilmezdi. Hayatında hiç okul yüzü görmemişti.

Çok tanınmış biriydi Nietzsche; bütün Avrupa ondan hayranlıkla bahsederdi. Babaannemse yalnızca kendi köyünde tanındı.
Nietzsche ve babaannem, aynı gezegenin misafiri oldular. İkisi de, bir anne ve babadan dünyaya geldiler. Aynı donanımlara sahiptiler. Ne Nietzsche’nin fazlası vardı, ne babaannemin eksiği.

İkisinin de bir karar vermesi gerekiyordu. Tercih etmedikleri bir dünyada, yaşamlarını sonsuza dek etkileyecek bir ′tercih’te bulunmalıydılar. İşte o karar aşamasında yolları birbirinden ayrıldı. Aynı gezegenin iki yolcusu, iki ayrı yöne gitti.
Nietzsche kolay olanı seçti, babaannemse zor yolu.

Herkes, kendini çok iyi tanıdığını sanır ama en az tanıdığımız kendi ruhumuzdur. Mustafa Ulusoy “Nietzsche ve Babaannem”de bu en insani ama aynı zamanda en çetin meseleyi irdeliyor. Hayatın anlamı, ölüm, hiçlik, sonsuzluk arzusu, hayata ve kendine yabancılaşma, mutsuzluk, anlaşılamama gibi bütün çağların ortak meselelerini her dönemin insanına cevap verecek bir saflıkla ele alıyor. Ve herkesin payına kendi iç dünyasındaki düğümleri çözmeye yardımcı olacak ipuçları düşüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  978-975-263-960-7
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Mustafa ULUSOY ve mesleki deneyimlerinden edindiklerini günlük yaşamla harmanlayarak anlattığı bir deneme kitabı daha.. Ben yazarın dilini , yanlışını gördüğünde kendini eleştirme yeteneğini ve her bir seansından yani aslında her bir hastasından bir şeyler öğrenebilmesini ve bunu mütavazilikle kabul etmesini seviyorum .. Psikiyatriyi dinimizle ölçülü bir şekilde yorumlaması da örnek alınası..

Sümeyye Ev 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Ne kadar da geç kalmışım bu kitabı okumakla.. Her insanın kendini bulacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Eksikliklerimi tamamlayabilmem için harika yöntemler ve düşünceler edindim. Kesinlikle tavsiye ederim.

Yağmur 
20 Mar 13:53 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Felsefe,din ve psikoloji iç içe bir kitap.Farklı açıdan bakmayı sağlayan bir kitap.Birçok örnek ve alıntılarla dolu bir kitap.Birçok konuda düşündürücü ve soruları ile de farkındalık sağlayan bir kitap.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Merve Yüce 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Benim şu günlerde okuyarak huzur bulduğum her kelimesini kafama kazımaya çalıştığım bir kitap oldu okunması gerekenlerden... Kitaba ismi veren deneme türü yazı beni o kadar etkiledi ki dönüp dönüp okuyacağım kitaplar arasına girdi.

Zeynep Öylek 
02 Haz 00:45 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ne okusam diye kitaplığı karıştırırken denk geldim. Daha önce duymadığım ve bilmediğim bir kitaptı, bi an ilgimi çekti isminden dolayı. Merak ettim hemen arka kapağına göz attım kitabın. Böyle oldu Mustafa Ulusoy ile tanışmam. Güzel de oldu açıkçası.
Yazar kitapta mutsuzluk, ölüm, sonsuzluk arzusu, anlaşılamama, hayatın anlamı gibi insana dair tüm konuları geniş bir çerçevede ele alıp, psikiyatrist olarak da hem kendi iç dünyasında yaşadığı hem de gerçek hayatında yaşadığı olayları dini bir şekilde harmanlaştırarak ele almış. Yazarın kendi yaşantısndaki yanlıslarının farkında olup dile getirmekten cekinmemesi ve mütevazi oluşu ayrı bir samimiyet katmış bana göre.
Basit ve anlasılır dili ile kendini okutan ve üzerine düşündüren bir kitap oldu benim için.

Son NefeS 
16 Oca 10:40 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eşi benzeri az bulunacak bir esere imza atan yazar dünyaca tanınmış bir yazar ile sadece kendisi ve aile efradı tarafından tanınan babannesi arasında muhteşem bir karşılaştırma yapıyor . Kesinlikle okunması gereken bir kitap :)

Leblebi tozu 
13 May 11:28 · Kitabı okumadı · 10/10 puan

"Bazı cümleler,bazı kitaplar vardır." Niye ben yazmadım diye hayıflanırım.İşte bu kitap bu kitaplardan.Grupla okuduğumuz insana insanı ifşa eden bir yazım harikası.

Halit Şehid 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mustafa Ulusoy'a güzel bir başlangıç yapmak isteyenlere...

Süha Murat Kahraman 
22 Haz 15:10 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Zor olan inanmaktır, inanabilmektir.İnsan inanmanın kapısından içeriye adım attığı andan itibaren kendisine malik olmadığını, nefsinden ibaret olmadığını da kabul etmiş olur.

Bir “şey” sizin hayatınızda yoksa ve siz o “şey”in yokluğuna alışmışsanız, artık o “şey” için sizi herhangi bir endişeye, kaybetme korkusuna da sevk edecek sebep veya unsurlar da yoktur,olmayacaktır. Bu o “şey” açısından size bir serbestiyet verebilir.Bu sorumsuzca yaşanabilecek bir hayat dahi olabilir.

Varlık, sahiplenmeyi, önemsenmeyi, ciddiye alınmayı da beraberinde getirir. Hayatımıza dahil ettiğimiz her “şey” bir bakıma hayatımızın bir parçasıdır, bizim için hayatidir.Eğer hayatımızı inançlı olarak geçirmeyi irade ettiysek, imanlı olmayı kabul ettiysek, bütün mevcudatı da hiçlikten varlık alanına taşıma sorumluluğunu da üstlenmiş oluruz.Bu taahhütnamenin altına atmış olduğumuz imza bize böyle bir görev yükler ve varoluş mücadelemiz buradan başlamış olur.İnsan karşılaşabileceği en zor görevle karşı karşıyadır ve elbette zorlukla beraber kolaylık vardır. “Nietzsche ve Babaannem” de zoru kolaylaştıranlardandır diyebiliriz.

Mustafa Ulusoy bu güzel kitabıyla bize sorumluluklarımızı hatırlatıyor, bizi kendimize getiriyor, Nietzsche’yi dahi dize getiriyor, Babaannesi’nin ellerinden öptürüyor.Çok keyif alarak okuduğum bu kitabı herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.İyi okumalar...

ali hamza 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Günümüz insanının kafasındaki ve ruhundaki bunalımlara bir nebze çözüm bulacak harika bir kitap..

Kitaptan 103 Alıntı

Empati yoksunluğu insanı ne kadar katılaştırırsa, aşırı empati de o kadar duyarlı hâle getirerek kırılganlığını artırır.

Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 150)Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 150)
Yağmur 
19 Mar 12:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her insan bir kutu gibiydi;insanlar bu kutunun içine sıkışmış kalmışlardı.

Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 22 - Kapı Yayınları)Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 22 - Kapı Yayınları)

"Bilinmesi gerekir ki, en kolay şeymiş gibi görünen şey, aslında en zor şeydir: Kendini bilmek."

Edgar Morin

Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 93)Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 93)

İnsan kendisi olmak istiyorsa kusursuzluk kibirinden sıyrılabilmelidir.Yaratıcı , insandan mükemmel olmasını değil , mükemmel olmadığını itiraf etmesini bekler.

Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 124)Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 124)

Sevgiler, bir insana harcanamayacak kadar sonsuz ve büyük. Sonsuz ve sınırsız. Bizi yaratıcı dışında kim sonsuz sevebilir? Biz yaratıcı dışında kimi sonsuz sevebiliriz? Yaratıcı adına sevmek dışında gerçek bir sevgiden bahsetmek mümkün mü? Kim yaratıcı dışında her şeyimiz olabilir, her istediğimiz verebilir? O’nun dışında kim bize sonsuz merhamet edebilir? Onun dışında kim bizi gerçekten tanıyabilir, anlayabilir?

...

Sevmeler, ancak O’na yönelirse masumdur.

Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 180)Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 180)
özge üğdül 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bahar,insanın Rabbi tarafından ne kadar sevildiğini anlama mevsimidir.

Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 207)Nietzsche ve Babaannem, Mustafa Ulusoy (Sayfa 207)