1000Kitap Logosu
Nietzsche'nin Kadınları
Nietzsche'nin Kadınları
Nietzsche'nin Kadınları

Nietzsche'nin Kadınları

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.8
11 Kişi
22
Okunma
9
Beğeni
697
Gösterim
144 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 5 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Gendaş Kültür · Kasım 2005 · Karton kapak · 9789753086837
Orijinal adı
Frauen um Nietzsche
Mario Leis, Nietzsche'nin yaşamındaki en önemli kadınları okuyucuyla tanıştırıyor. Sadece Nietzsche'nin yaşamında değil, eserlerinde ve kişiliğinde de önemli bir etkiye sahip olan kız kardeşi Elisabeth. Oğlunu kimseyle paylaşmak istemeyen kıskanç anne Franziska ve hayatındaki diğer kadınlar; Cosima Wagner, Lou Andreas-Salome ve Malwida von Meysenbug. Mario Leis, kitabında adı geçen kadınların Nietzsche'nin kişisel ve felsefi gelişimini ne şekilde etkilediği ve biçimlendirdiği sorusundan yola çıkıyor. Babasının erken ölümüyle birlikte ailede egemen olan kadınlar tarafından yetiştirilen Nietzsche, bu dönemin izlerini sadece çocukluğunda taşımakla kalmıyor, sonraki dönemlerde kadınlara karşı anlayışsız ve asabi bir erkek olarak davranmaktan kaçınmazken aynı zamanda pasif ve zayıf bir erkek de olabiliyor. Bu yüzden kadınlara karşı davranışlarında hiçbir zaman yakınlık ve mesafe arasındaki hassas teraziyi dengeleyemiyor, sıkça kadın düşmanlığı ile kadını tanrısallaştırmanın arasında gidip geliyor. Mario Leis kitabında Nietzsche'nin kadınlara karşı davranışlarının ayrıntılı bir resmini çizerken aynı zamanda okuyucu olarak bizim, insan ve filozof Nietzsche hakkında daha keskin ve açık bir fikre sahip olmamızı ve belki de filozofun hiç bilmediğimiz özellikleriyle karşılaşmamızı sağlıyor. "Kadınlara mı gidiyorsun? Kırbacını unutma!" Friedrich Nietzsche gerçekten bir kadın düşmanı mıydı? Yoksa aslında kadınlara nasıl yaklaşacağını bir türlü bilemeyen utangaç bir adam mı? En büyük aşkından annesine kadar yaşamında dönüm noktası olmuş tüm kadınlar: Lou-Andreas Salome, Cosima Wagner, Marie Baumgartner, Fransizka Nietzsche ve diğerleri... Nietzsche'nin kişisel mektuplarıyla özel hayatına açılan bu pencere, filozofun kadınlara olan bakış açısını, onların karşısındaki duruşunu ve çektiği aşk acılarını açığa çıkarıyor.
7.8
10 üzerinden
11 Puan · 5 İnceleme
Uğur De Molinari
Nietzsche'nin Kadınları'ı inceledi.
144 syf.
·
10/10 puan
Nietzsche, ''kadınlar'' denilince malesef ki adı kötüler listesinde yer alan bir isim. özellikle, ''Kadınlara mı gidiyorsun? Kırbacını unutma!'' sözüyle eşdeğer hale geldi diyebilirim konusu her açıldığında... Ancak ben nietzsche'nin ne ideolojik anlamda feminizme ne de cins olarak kadınlara karşı bir antipati beslediğini düşünmüyorum. nietzsche dediğimizde erken yaşta kaybettiği babası sonrası hayatında sadece kadınların kaldığı bir kişilikten bahsediyoruz. ister annesi ister kız kardeşi isterse en büyük aşkı olsun nietzsche'nin tüm eleştirilerinin tamamen öznel eleştiriler olduğunu görüyoruz. keza kadınları tanrılaştırdığı metinleri ve sözleri de mevcut. Nietzsche'yi öznel bir değerlendirmeyle, aile ve aşık olduğu kadın üzerinden tartışıyor kitap. fikirden ziyade tecrübe edilenle ilgilenmek istemiş. ve gerçek nietzsche'nin kadınlar hakkında ne düşündüğünü irdelemiştir. evet bu konuda nietzsche'nin çok ciddi bir zik zaklı grafiğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. ancak nietzsche'yi anlayabilmek için şahsen arthur schopenhauer'u anlamak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bir çok konuda olduğu gibi kadın konusunda da nietzsche'de schopenhauer etkisi gördüğümü söylemeliyim. ne diyordu aşkın metafiziği adlı kitabında schopenhauer: - ''İnsan, tutkulu bir aşk ile sevdiği kimseye aynı zamanda nefretin en koyusunu da duyabilir.'' - ''Her ne kadar yüksek ve ulvi görünürse görünsün, her türlü aşkın kaynağı cinsel güdüdür.'' Bu noktada schopenhauer, aşkın sadece cinsel çekimden ibaret bir his olduğu tespitiyle kadın olgusunu oldukça tartışmalı bir noktaya koyarak aşkı öyle ele almıştır. nietzsche ise cinsellik olgusuna biraz daha farklı yaklaşarak aslında kadına bakış açısındaki o alt metni ortaya çıkarıyor. nietzsche, cinselliği ve alınan bu hazzı insanın gelişimine ne gibi bir katkısı ve faydası olduğunu sorguluyor. buna toplumsal yönelimin dışına çıkıldığı taktirde insanın gerçekten ihtiyacı kalır mı? diye sorgulamakta ve kadın-cinsellik dengesinden sanat-ruh dengesine kaçmaktadır her defasında. nietzsche kadınlarla sanat ve tin konusu başta olmak üzere herhangi bir entelektüel konuşma yapılamadığından hareketle kadın olgusunu schopenhauer'dan farklı olarak da olsa schopenhauer gibi tartışmalı bir noktaya çekmiş bulunuyor. teorik anlamda büyük bir açmaz olan bu konuyu yazarımız, nietzsche'nin pratikte ne yaptığıyla ilgilenerek daha anlaşılır bir noktaya çekmiştir. kitap bu açıdan okunabilecek en ideal kitaplardan.
Nietzsche'nin Kadınları
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
Fama
Nietzsche'nin Kadınları'ı inceledi.
144 syf.
·
3 günde
Nietzsche, erken yaşta, babasını kaybettikten sonra, beş kadınla (annesi, kız kardeşi, anneannesi ve iki teyzesi) birlikte aynı evde , baskıyla içe kapanık olarak büyümüştür. Kadına karşı ilk tepkileri bu dönemde başlamıştır. Gençlik döneminde bir çok kadınla birlikte olmuş, hayâl kırıklığı yaşamış , aşk acısı çekmiştir. En büyük aşkı Lou Salome tarafından reddedildikten sonra kadınlar hakkında söylemleri sertleşir ama öfkesi hiç "ilkesel" ve " yönelmiş " değildir. Toplum tarafından kadın yapılmış kadınları hep eleştirmiştir. Nietzsche kadınlara nasıl yaklaşacağını bilmeyen yalnız bir adamdır. Mario Leis, ünlü filozofun yazdığı mektup örnekleriyle aşk acısını analiz ederek, kadınlar hakkında ki düşüncesini ortaya çıkarmıştır.
Nietzsche'nin Kadınları
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
44