Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı

8,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
86 gösterim
Martin Heidegger, bu kitapta iki yazısı ile karşımıza çıkıyor: Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı. Başka birçok şeyin yanı sıra, bu iki yazı, özünde, Batı metafiziğinin tarihini, bununla ilintisine, Batı'nın tarihini, bununla ilintisine, Batı'nın tarihini Varlık bakımından aydınlatma girişimidir.
Nietzsche ile Batı metafiziği, yeni bir döneme girdi. O, varolanın Varlığını güç istemi, hakikati ise adalet olarak anladı. Heidegger'in kelimelerinde bu durum yansımasını şöyle bulur: "Varlığın başına hiç gelmektedir." Güç isteminin kendini koruma-arttırma perspektifinden koyduğu değerlerle Varlık, Hiç olmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2001
 • Sayfa Sayısı:
  102
 • ISBN:
  9789758149223
 • Çeviri:
  Levent Özşar
 • Yayınevi:
  Asa Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Erim Asya 
10 Oca 01:45 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hegel ve bolca Kant'a maruz kaldığım bir aylık kitap serüveninden sonra M. Heidegger ile buna bir son veriyorum. Çünkü Hristiyan kulübü üyeleri olan bu adamlar tarafından bolca metafizik safsatası ile dolduruldum. Yine de onlara dindar oldukları için saldıracak değilim nitekim Kant'ın ilk galaksiler içeren evren düşüncesi gibi çığır açan veyahut Hegel gibi evrenin başlangıcına dair devrimsel görüşler ortaya atan kişileri affedebilirim. Gel gelelim kitabın konusuna. Aslında kitap Nietzsche'nin sözünü anlatmanın dışında çok göze batan bir şey yapıyor. Onu çok sert bir şekilde eleştiriyor. Nitekim onu bu konuda yadırgamamız gerekir çünkü Nietzsche'yi bir katil olarak görüyor. Nietzsche'nin Tanrıyı öldürmesi bir başkaldırı cinayetidir. Ve bu cinayeti Nietzsche üstün insan ile birlikte işlemiştir.

Kitap bütün genel hatları ile böyledir kendi yazısı ile daha net bir özet geçmek gerekirse Heidegger der ki ; "Nietzsche düşüncesini ortaya attığında Batı metafiziğini son evresine soktu. Bu evrede metafizik bir anlamda kendini öz olanaklarından yoksun bıraktığından, onun öteki olanakları da görülmez olur. Nietzcshe'nin altüst etmesinden sonra metafiziğe kendi özsüzlüğüne, düzensizliğine saplanmaktan başka bir yol kalmadı."

Kitabı yazarken arasına bir öz eleştiri niteliğinde ufak bir bölüm yerleştirmiştir ki benim Hristiyanlar Kulübü diye nitelendirdiğim filozofların genel durumunu özetler niteliktedir. "Bir kez daha uyaralım; Nietzsche'nin sözü, Batı tarihinin iki bin yıldır süregelen yazgısını dile getirir. Biz bütün hazırlıksız toplananlar, Nietszche'nin bu sözü üzerine bir konuşmayla bu yazgıyı değiştirmeyi ya da onun hakkında yeterli bilgi edinmeyi düşünemeyiz. "

Friedrich nietzche 
 30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 7/10 puan

Zamaninda anlaşılamayan su anda da tanrı tanımaz diye burun kıvrılan büyük filozof nietzschenin meşhur sözü tanrı oldu sözünden ne anladigimizi,nietzschenin ne anlatmak istedigini;amor fati,nihilizm,üstinsan kavramlarını yine bir filozof olan Martin heideggerden okudum oldukça faydali ama biraz beyni yoran kısa bir felsefe kitabı,iyi okumalar...

Kitaptan 6 Alıntı

Erim Asya 
 08 Oca 03:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tanrıyı öldürerek hiçliğin aşılması
Nietzsche "İnsan Tanrıyı öldürerek, insan olmanın başka bir boyutuna yükselmiştir der ve ekler ;
Daha büyük bir eylem yok, bizden sonra doğacak olan kim olursa olsun, sırf bu eylem uğruna, şimdiye kadarki tarihten daha yüksek bir tarih içinde olacak! Tanrının öldüğü'nün bilinciyle birlikte, şimdiye kadarki en yüce değerleri köktenci bir biçimde değerlendirme bilinci baş­ladı. İnsan bu bilinçle, daha yüksek, başka bir tarihe geçer, çünkü bu bilinçte, bütün değer koymaların ilkesi, güç istemi, gerçekliğin gerçeği, bütün var olanların Varlığı olarak anlaşılıp benimsenir."

Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı, Martin Heidegger (Sayfa 47)Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı, Martin Heidegger (Sayfa 47)
Erim Asya 
08 Oca 19:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kaçık adam; "Durmaksızın bağırarak: Tanrıyı arıyorum! Tanrıyı arıyorum!"

Bu oynatmış adam, şimdiye kadarki insandan öteye taşınmıştır. Kaçık adamın bu biçimde pazar yerinde dikilen “Tanrıya inanmayanlarla” hiç bir ortak yanı yoktur. Çünkü bunlar Tanrının Tanrı olarak inandırıcılığını yitirmesinden ötürü inançsız değillerdir, tersine, Tanrıyı arayamadıkları sürece inanma olanağından el çektikleri için, onlar artık arayamazlar, çünkü artık düşünmezler. Ayak takımı, düşünmeye yol verdi, onun yerine de aylaklığın gevezeliğini koydu, kendi kanılarının tehlikeye girdiği her yerde Hiççilik kokusu aldı.

Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı, Martin Heidegger (Sayfa 61)Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı, Martin Heidegger (Sayfa 61)
Erim Asya 
09 Oca 03:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Varlık kendi özünün ışığına ulaşmamıştır. Var olan olarak var olanın görüngülerinde Varlığın kendisi bulunmamaktadır. Varlığın hakikati unutuldu, unutulmuş olarak kaldı.

Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı, Martin Heidegger (Sayfa 59)Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı, Martin Heidegger (Sayfa 59)
Erim Asya 
08 Oca 07:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Üstün insan, güç istemi ile belirlenen gerçeklikten çıkan, bu gerçeklik için olan insandır.

Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı, Martin Heidegger (Sayfa 48)Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı, Martin Heidegger (Sayfa 48)
Erim Asya 
09 Oca 04:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şimdi ilk olarak daha kaçık adam adlı parçayı okurken Nietzsche'ye sormak istediğimiz soruyu kuşatan karanlıkta soluk bir ışık belirir. Başına ne geldi ki insan Tanrıyı öldürebildi?

Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı, Martin Heidegger (Sayfa 55)Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı, Martin Heidegger (Sayfa 55)
Erim Asya 
08 Oca 04:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yeryüzü Egemenliği
Üstün insanın özü, başına buyrukluğun dilediği gibi kudurma ayrıcalığı değildir. Üstün insanın özü, insanı var olan için ilk kez olgunlaştıran kendi kendisiyle en üst düzeydeki çatışmalarının uzun zincirinin Varlığın kendisinde temellendirilen bir yasasıdır.

Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı, Martin Heidegger (Sayfa 49)Nietzsche'nin Tanrı Öldü Sözü ve Dünya Resimleri Çağı, Martin Heidegger (Sayfa 49)