Nihayet - Sayı 14 Şubat 2016

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
240 gösterim
Sanal Mahrem: Muhafazakârların Sosyal Medya Profilleri
Nihayet Dergi’nin bu sayısı, sosyal medya kullanıcılarını, mahremiyetlerini kendi rızalarıyla nasıl ihlal ettikleri gerçeğiyle yüzleştirmek amacıyla hazırlandı.
Ali Ayçil, Montajlanmamış Hayat; Sema Karabıyık, Mahremiyetin Sonu mu?; Nazife Şişman, Yeni Medya Yeni İlmihal; Eyyüp Said Kaya, Sosyal Medyanın Avret Mahalli; Selim Demirci, İsimleri bile Sakınanların Resimleri Teşhir Eden Çocukları; Osman Bülent Manav, Paylaşmanın mekaniği, termodinamiği, seremonisi ve ritüellerine dair bir paylaşım; Fatma Şengil Süzer, Göçebe ve Münire Daniş, Kalbin İbresi Nereye Düşer yazılarını kaleme aldı.
Kınadığım ne varsa yapmaya başladım ve Görücü kadınlardan chat odalarına söyleşileri, sosyal medya kullanıcılarının sanal ortamdaki alışkanlıklarında meydana gelen köklü değişimi ortaya koyuyor.
Hayriye Erçetin, Facebook’ta açılan gelin sayfalarındaki paylaşımlar üzerinden bir analiz yaptı: Bir sosyal medya deneyi olarak yeni gelin evlerinde yaşamak.
Çocuklarına sosyal medya hesabı açanlardan, vefat etmiş ünlüler adına hesap açanlara; kocalarını sosyal medya malzemesi yapanlardan, sosyal medya nedeniyle türlü badireler atlatanlara sosyal medya ahalisinin ahvalini gözler önüne sermeye çalıştık.
Mustafa Özel, romanlar üzerine değerlendirmelerine bu ay Balzac’ın Sönmüş Hayaller’i ile devam etti: Roman deyip geçmeyin.
Toplumsal dokunun değişmesi üzerine yaptığımız analizleri bütünlüklü bir yapıda incelemek için Türkiye’nin “28 Şubat” ile internet devrimini aynı yıl yaşamış olduğunu göz önünde bulundurduk. Necip Tosun, 28 Şubat’ın öyküsü yazıldı mı? yazısıyla katkıda bulundu.
Sevgililer gününün tüketim kültürüne ivme kazandırdığı bir ortamda; sevginin hediye almak/vermek değil, emek vermek olduğunu hatırlatan bir röportaj yaptık: Dr. Hüseyin Bey ve eşi Canan Hanım’ın ibret dolu hikayesi.
Nihayet Dergi’nin “Sanal mahrem” sayısındaki yaklaşımı, zinhar sosyal medyadan uzak durun mesajı vermek değil, her şeyi olduğu gibi sosyal medya ortamını da zaruret miktarı kullanmak gerektiğini hatırlatmak.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  95
 • ISBN:
  9772149036004
 • Yayınevi:
  Nihayet Dergisi
 • Kitabın Türü: