Nihayet - Sayı 43 (2018 Temmuz)

·
Okunma
·
Beğeni
·
46
Gösterim
Adı:
Nihayet - Sayı 43
Alt başlık:
2018 Temmuz
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000030514
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nihayet Dergisi
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Batının atları nispeten daha iri ve soğukkanlı, ağır hareket eden hayvanlardı. Doğu atları ise sıcakkanlı, hızlı ve daha esnek hayvanlardı. Bu esneklik hem göç etmekte hem savaşta büyük üstünlükler sağlamıştır.
Bir yoruma göre örneğin, İngiltere'ye dünyaya açılma düşüncesini sağlayan, İngilizlerin Doğulu atlarla tanışması olmuştur. Hızlı ve uzun yollar gidebilen atların İngiltere'ye girişiyle, İngilizler de artık uzak yerlerin hayalini kurabilmişlerdir. Bu atların İngiltere içinde toplumsal düzende de değişimlere sebep olduğu belirtilmiştir.
On beşinci yüzyılda, biricik oğlunun ailenin servetini daha ileri noktalara götürebilmeli için “ileri bir ticaret eğitimi görmesinin” şart olduğunu kavrayan bir Alman tüccar, tanınmış bir üniversite hocasına başvurur. Profesör der ki, eğer sadece toplama ve çıkarma ile sınırlı bir eğitim istiyorsanız, Alman üniversiteleri yeterlidir. Fakat oğlunuzun çarpma ve bölmeyi de öğrenmesini istiyorsanız, bu sanatları tahsil etmenin yeri İtalya’dır. Bu derece ileri bir aritmetik bilgisi ancak orada bulunur.

Tobias Dantzig
Venedik’te tahsilde bulunan oğluna mektup yazan başka bir Alman tüccar, ona şu öğütte bulunuyordu: “Sabahları erken kalk, kiliseye vaktinde git ve aritmetik hocanı can kuşağıyla dinle!”

Karl Menninger

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nihayet - Sayı 43
Alt başlık:
2018 Temmuz
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000030514
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nihayet Dergisi

Kitabı okuyanlar 6 okur

  • leyla salan
  • Bahar  Özçelik
  • mustafa kirmaslılı
  • ali ekrem
  • Kitap Yazar
  • crzcarz

Kitap istatistikleri