Nihayet - Sayı 53 (2019 Mayıs)

·
Okunma
·
Beğeni
·
58
Gösterim
Adı:
Nihayet - Sayı 53
Alt başlık:
2019 Mayıs
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000020024
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nihayet Dergisi
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
“Farkında olarak şehrin ara sokaklarını adımlayalım, iyi adamları ve iyi mekânları bulmak gibi bir derdimiz olsun. Eminim buğu çözülecek.”
“İstanbul çok güzel fakat daha fazla misafir kabul edemeyecek kadar yorgun. Bu yüzden kendisini üzen insanları o daha çok yoruyor.”
“Günümüzde insanı umutsuzluk ve mağlup olmuşluk hissiyatına sevk eden şey, kendi sesinden mahrum bırakılmış olması, konuştuğunda dilinden dökülen kelimelerin ruhuna olan mesafesi ve yabancılığıdır.”
“Türkiye’de solcuları enternasyonalizm, milliyetçileri Turancılık, İslamcıları da ümmetçilik bu topraklardan, bu dünyanın zenginliklerinden yani kendilerinden büyük ölçüde koparmıştır.”
“Konya hakkında genellemeler yapmaktan korkarım. Kırk yıl değil, yüz yıl daha yaşasam sanki Konya’yı asla bilemeyecekmişim, onun maddi manevi coğrafyasını ihata edemeyecekmişim gibi bir duyguyla yaşarım.”
“Ayrıca manevi etkisi devam eden mübareklerin sırlı olduğu camilere dikkat etmelidir. Bursa Emir Sultan Cami, İstanbul Eyüp Sultan Cami ve Aziz Mahmud Hüdayi Cami, Ankara Hacı Bayram Veli Cami, Göynük Akşamseddin Cami, Konya Konevi Cami, Cizre Kırmızı Medrese Mescidi, Kırşehir Ahi Evran Cami, Darende Somuncu Baba Cami, Kastamonu Şeyh Şaban-ı Veli Cami...”
“İnsanın yaşadığı şehri sevmesi büyük saadet. İnsanın üzerine tam oturan bir giysinin verdiği rahatlığı hatırlatan bir tarafı var bu memnuniyetin. Her günkü yolların, her günkü ağaçların veya binaların, her gün geçilen çarşının sizi kabul ettiğini hissetmenizi sağlıyor.”
"Herkes alanında her kimse ötekidir ve hiç kimse kendisi değildir. Günlük insanın kimliği sorusunun karşılığı olan 'herkes', insanın ötekilerle -birlikte- olmasında kendi varoluşunda teslim ettiği 'hiç kimse' dir."

-Heidegger-
“Gaye yoksunluğu dünyayı daha tehditkâr bir yer olarak algılamamıza yol açar. Günümüz dünyasında depresyon oranındaki artış kısmen gaye yoksunluğu ile açıklanmaktadır.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nihayet - Sayı 53
Alt başlık:
2019 Mayıs
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000020024
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nihayet Dergisi

Kitabı okuyanlar 8 okur

  • Kırçiçeği.e
  • Mehmet Cihan Terzioğlu
  • m
  • Senâ.
  • springmomentum
  • gökmen kılıçoğlu
  • 1000Kitap OkumA GüNLüğüm¯\_(ツ)_/¯,️
  • Betül Havva

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%33.3 (1)
7
%66.7 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0