Nihayet - Sayı 70 - Ekim 2020

·
Okunma
·
Beğeni
·
51
Gösterim
Adı:
Nihayet - Sayı 70 - Ekim 2020
Baskı tarihi:
Ekim 2020
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772149036004
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kollektif
108 syf.
Derginin bu sayısı oldukça zengin ve öğretici. Dergide Kemal Sayar, Cihan Aktaş gibi tanıdığımız yazarların da yazıları bulunmakta. Tanıtılan kitaplardan sepetime eklediğim de oldu. Ben çok faydalandım. Tavsiye ederim.
“ insanın olduğu yer ile olmak istediği yer arasındaki gerilim onun hayatta kalmasını sağlar “.
Nihayet Dergi
Sayfa 35 - Nihayet- Sayı 72 (Aralık 2020)
Biz, bizim olan ve her karışında izimiz olan destansı şehirlerin yok oluşunu ah u figan ederken, yitip gidiyor kalbimizin doğusu.
Bu sebeple ortaçağda, bugünkü anlamda "sıkılmak" bir uyuşukluk hâli olarak görülüyor ve bu uyuşukluk hâlini gösteren kişinin suç işlediği var sayılıyordu.
"İnsan için önüne çıkan bütün yollar 'yürünebilir' yollar ise, o insan artık kaybolmuştur."
İsmet Özel / Waldo
Yeterince şefkat görmeden yetişmişseniz de aşk saplantılı veya tersine kimselere güvenmeyen bir yetişkin haline gelmeniz pek muhtemel.
Kalp beğenir, sever, ister, özler, buluşur, "bir" leşir.Bu uzun yol bir ritim ister. Bu ritim ne kadar bozulursa yoldan o kadar çıkar ve "bir" yerine " bin" de kaybolur.
Taedium vitae, yaşamın anlamsızlığı, hayatın boşluğu, yaşam bıkkınlığı, hayattan usanma anlamlarına gelen Latince bir söz.
Siz bırakıp uzaklara gidince, aradan yirmi yıl da geçse sanıyorsunuz ki duvardaki resminiz ilk bıraktığınız hissi uyandırır odaya girip çıkanlarda. Bırakıp giden arayıp sormaz olduğunda bir başkası tebessümü ve selamıyla dolduruyor yerini oysa.
Şu da bir gerçek ki tarihi dönemler boyunca ne yaşanırsa yaşansın şefkate ve aşka ihtiyacı silinmemiş insan evladının. Uzaklara giderken ya şefkatin peşine düşeriz ya da şefkattir size yola çıkma cesareti veren.
İnsan bedenine karşı, aklına karşı, kalbine karşı sorumluluklar verir. Bu sorumluluklar evi, sokağı, geceyi, gündüzü, halveti, encümeni boşluk bırakmadan düzenler. Boşluk bulup canı sıkılan kişi bir sorumluluğundan vazgeçiyor demektir ve de ya emekten, ya dikkatten ya da rikkatten çalıyordur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nihayet - Sayı 70 - Ekim 2020
Baskı tarihi:
Ekim 2020
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772149036004
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kollektif

Kitabı okuyanlar 7 okur

  • Özden Pehlevan
  • Zeynep Kaldırım
  • Gülce
  • Muhammed
  • Hüzzam
  • Rabia Turgut
  • Sümeyra N.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%100 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0