Nikahta Keramet

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
516 gösterim
Günümüz yazarı Nahit Gür okuru Tanzimat dönemi ve yazarlardan da izler taşıyan eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor...

Evlenmek mi? Kiminin düşü, kiminin kâbusuydu...

Necmettin Efendi'nin taban tabana zıt kızları Afife ve Zekiye yalnızca evlilik konusunda hemfikirdi. İkisi de asla evlenmeyecekti. Afife modern bir ilişki istiyordu. Evlenmeden, dost hayatı yaşamak, özgür, Avrupai olmak...

Zekiye içinse evlenmek bir erkeğin boyunduruğundan diğerine geçmekti. O baba evinde kalıp okuyacak, yazacak, kendini hiçbir erkeğe ezdirmeyecekti.

Ya Necmettin Efendi? Evlenmek onun da hakkı değil miydi? Fakat o yıllar önce ölen karısına bir söz vermişti; kızları evlenene kadar onların üzerine üvey anne gölgesi düşürmeyecekti.

Nahit Gür, II. Abdülhamîd'in saltanatının son yılında, İstanbul'da geçen bu romanında gelenekçi bir babanın kızlarını evlendirmek için verdiği mücadeleyi kuşak farklılığı üzerinden hicvediyor. Eser Şemsettin Sami, Ahmet Mithat ve Hüseyin Rahmi Gürpınar gibi yazarlardan da izler taşımakta.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786055514778
 • Yayınevi:
  Feniks Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nejla GÜNEŞ 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İki kız kardeş, Afife ve Zekiye. Ve de derdi zoru kızlarını evlendirmek isteyen bir baba. Ancak bu iş deveye hendek atlatmak kadar zordu .Çünkü kızları asla evliliği düşünmüyorlardı ki Afife taaa Abdi Bey'i , Zekiye de Ramazan Bey'i görene kadar..
devamını içtenlikle bekleyeceğim ve satırları tebessümle okunan güzel bir kitap...