1000Kitap Logosu
Nikola Tesla - O Kadar Cahilsiniz ki Dininiz Var Diye Ahlaka İhtiyacınız Kalmadığını Sanıyorsunuz
Nikola Tesla - O Kadar Cahilsiniz ki Dininiz Var Diye Ahlaka İhtiyacınız Kalmadığını Sanıyorsunuz
Nikola Tesla - O Kadar Cahilsiniz ki Dininiz Var Diye Ahlaka İhtiyacınız Kalmadığını Sanıyorsunuz

Nikola Tesla - O Kadar Cahilsiniz ki Dininiz Var Diye Ahlaka İhtiyacınız Kalmadığını Sanıyorsunuz

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
47 Kişi
138
Okunma
36
Beğeni
412
Gösterim
120 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 24 dk.
Adı
Nikola Tesla - O Kadar Cahilsiniz ki Dininiz Var Diye Ahlaka İhtiyacınız Kalmadığını Sanıyorsunuz
Basım
Türkçe · Türkiye · Destek Yayınları · Ekim 2020 · Karton kapak · 9786053119791
“Fikrimi çalmaları mühim değil… Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.” -Nikola Tesla Şüphesiz Nikola Tesla’nın ölümsüz fikirleriyle şekillenen teknoloji, günümüz dünyasını daha yaşanır bir yer haline getirmiştir. Ancak hayatı boyunca maddi kazanımlarla ilgilenmeyen ve bildiği her şeyi insanlığa bağışlayan duyarlı yönüyle de bir bilimadamından çok daha fazlasıdır Nikola Tesla. Aldığı sayısız patentler ve çığır açan icatlarıyla büyük yükseliş yaşayan Tesla’nın birden düşüşe geçmesi ve henüz hayattayken unutulması ise çok düşündürücüdür. Ölümünün ardından radyo, floresan, radar, alternatif akım motorları, lazer ve robot teknolojilerinin yanı sıra deprem makinesi çalışmalarıyla birlikte aydınlanmamış soruları da beraberinde götürmüştür. Dünya çapında enerji nakledilebileceği fikrini bilimsel bir temelden mi almıştı? Bahsettiği sınırsız enerji kaynağını hayata geçirip, gerçekten dünya üzerindeki enerji savaşlarının tümünü sona erdirebilir miydi? Mars’la iletişime geçmek istemesinin asıl sebebi neydi? Ölümünün hemen ardından kaldığı otel odasında kaybolan bilimsel yazılarına kim el koymuştu? Gizemlerle dolu bilim tarihini ve şaşırtıcı bir karakteri okumaya hazır mısınız?
6 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺14,17
8.7
10 üzerinden
47 Puan · 18 İnceleme
Kadriye
Nikola Tesla - O Kadar Cahilsiniz ki Dininiz Var Diye Ahlaka İhtiyacınız Kalmadığını Sanıyorsunuz'u inceledi.
120 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Nikola ailenin beş çocuğundan dördüncüsü olarak dünyaya gelmiştir. Kendisinin küçük yaştan itibaren birçok yeteneğe sahip olduğunu ve hayatı boyunca sevgiden yoksun bırakıldığını göreceğiz bu eserde. Öncelikle abisinin merdivenden düşüp ölmesiyle annesinin onu suçlaması ve anne sevgisinden yoksun olmasının onun gelecek yaşlarında psikolojik bir sorun yarattığına tanık olacağız. Evet Nikola zekasına ve yeteneklerine rağmen dışlanmış bir çocuktur ve bu yüzden bazı rahatsızlıklar meydana gelmiştir. Mesela, güvercinlere olan bağımlılığı, ve sevgisi anne sevgisizliğinden kaynaklanmaktadır. Obsesif kompulsif ve hipersensitivite denilen rahatsızlıkları vardır. Kimseye dokunamaz hatta bir buçuk metre kadar mesafe koyar insanlarla arasına ama hayvanlara karşı öyle değildir ve aksine çok merhametli ve sevgi doludur. Kolera hastalığına yakalanır ama zihniyle yener onu. Duyularının hassas olması nedeniyle her şeyi olduğundan fazla algılar mesela başka bir odadaki saatin tik-tak seslerini duyabilir. Dahası Tesla parayı hiç sevmez, sadece onu ihtiyacı olduğu kadar kullanır ve onun için para bir araçtır. Annesine olan özlemiyle her zaman mektup yazar ama onları göndermez. Bilime ve elektriğe duyduğu aşk sayesinde alanında çığır açar. Hatta aşkın tanımı onun için şöyledir; “Sıradan bir insan aşkı ilişkilerle değerlendirebilir ve birçok kez farklı kişilere aşık olabilir ancak mucitler için durum farklıdır. Bizim dünyamızda tek bir şeye defalarca aşık olunur. Üstelik hayal kırıklığıyla sonuçlanmaz. Bitti dediğiniz yerde siz pes etseniz de aşık olduğunuz taraf yeniden hayata tutunacaktır. Yenden ve yeniden…” Ve ekler “Ressamlar, yazarlar, ve müzisyenler evlenmeli, evet ama mucitler evlenmemeli. Sanatçılar birlikte oldukları kişilerden ilham alabilir ve en güzel eserlerini aşkları sayesinde verebilir; oysa mucidin tabiatı öyle güçlü, vahşi ve arzuludur ki bir insana kendini adadığında bilime verecek pek bir şeyi kalmaz. Sanmıyorum ki çok sayıda büyük icadını sayabileceğimiz ve eşini mutlu edebilmiş bir mucit olsun.”
11
Zeynep Sude Boğa
Nikola Tesla - O Kadar Cahilsiniz ki Dininiz Var Diye Ahlaka İhtiyacınız Kalmadığını Sanıyorsunuz'u inceledi.
120 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
hayran olunacak bir dahi: Tesla
Nikola Tesla.. Bu kitabı okuduktan sonra artık "geçmişe gitseniz kiminle konuşmak isterdiniz?" sorusuna net bir cevabımın olduğunu biliyorum. Böylesine derin bir mucidin iç dünyasını beni çok etkiledi. Elektriğe, hayvanlara, - özellikle güvercinlere- olan sevgisi ve insanlara olan sevgisinin çelişkisini, insanlara karşı kurduğu eşsiz empati yeteneğini nasıl kazandığını, evrene bakışı ve en ama en önemlisi de, annesinin en temel hakkı olan sevgiden ve ilgiden kendisini onca mahrum etmesine rağmen nasıl olur da böylesi hüsnüzanla anmasının mümkünatını sormak isterdim. Gerçi onun zamanından çok öte olan düşüncelerini anlayacağımdan büyük bir şüphe duyuyorum. Temizlik takıntısı ve yaşadığı bahtsız psikolojik problemler, üstün dehası onu daha da anlaşılmaz kılmış. inanılmaz tekliflerle girişimcilere gittiklerinde kendisine, ya büyük bir dahisin ya da tam bir kaçık demişler, ki zaten o da "Düşünmek için aklı başında, derin düşünmek için oldukça deli olmalısın." diyerek bunu bir nevi onlaylamış. Tesla'ya hayran olmamızın gerekçelerinden biri de kendisinin idealist olması, materyalist her şeyden olabildiğince uzak olmasıdır. Dahası, insanların manyetik enerjisinden bile etkilenmeye dayanamayan ve bundan dolayı araya hep 1.50 metre koyan bir dahinin nasıl olur da insanlığı daha iyi bir hale getirmek, dünyayı daha yaşanılabilir hale getirmek için onca uykusuz gecelere, azme ve çalışmaya katlanmaya muktedir olduğunu anlamak benim için çok zor ve son derece etkileyici. Onca paranın gelmesi onun için önemli olan değil, o projenin gerçekleşmiş olması önemli. Yalaka olmadığını ve kendi fikirlerini, projelerini pazarlamadığını sunum yaptığı zaman "Şu an bu projenin yapılışıyla övünmeyelim, geç kalınan bir proje bu aslında" gibi bir konuşma yapması ve bu konuşmanın devamında uzaydan, elektrikten bahsetmesinden kolayca anlayabiliriz. Kısacası, Tesla da dehasını anlamayı hak etmeyen kapitalist ve bencil toplumda anlaşılmadı ve günümüz hala bunun kaybı içerisinde çırpınmakta. Şu an sadece yangından kurtardıklarımızla yetinmekle övünüyoruz.
4
zeynep
Nikola Tesla - O Kadar Cahilsiniz ki Dininiz Var Diye Ahlaka İhtiyacınız Kalmadığını Sanıyorsunuz'u inceledi.
120 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Nasıl hayranım bir bilseniz... Biyografisinden bahsetmek istiyorum biraz; hüzünlü bir hayatı var Nikola Tesla'nın... Çocukken kardeşinin ölümünden bir şekilde sorumlu tutulmuş ve ömrü boyunca anne sevgisine hasret yaşamıştır. Çok zeki ve müthiş yetenekli olmasına rağmen çocukluğu onaylanma çabası ile geçmiştir. Psikolojik sıkıntılar yaşayan, obsesif bozukluğu olan Tesla bütün bunlara rağmen yaptıkları ile dünyanın görebileceği en büyük dahilerden biri olmuştur... Prensiplerine aykırı olan her durumu reddetmiştir ve hayatı boyunca para onun için sadece bir araç olmuştur. Önüne çıkan birçok zorluğa rağmen pes etmek bilmeyen güçlü yapısı,iradesi ve muhteşem zekası ile insanlığa ışık olmuştur. Okudukça tekrar tekrar hayran olunası... Nikola Tesla ne yazık ki hakettiği değeri görmemiştir.Kitabı okuyunca hayatına dair daha fazla detay öğrendim ve sevgiye aç, kalbi kırık bir insan olarak bu dünyadan göçüp gitmesine üzüldüm. Özellikle annesine yazdığı mektuplar, her başarısını anlatma ihtiyacı çok dokundu kalbime Tesla mektupları hiçbir zaman göndermedi... Dünyanın kaderini değiştiren insan da olsa sevmek ve sevilmek en çok istediğimiz şey öyle değil mi? Dilerim onun ruhu geçte olsa sevgiye doymuştur... Ve dilerim bizler de sevgi dolu bir hayat yaşarız.
11
Şenay Gül
Nikola Tesla - O Kadar Cahilsiniz ki Dininiz Var Diye Ahlaka İhtiyacınız Kalmadığını Sanıyorsunuz'u inceledi.
120 syf.
·
Puan vermedi
Bu sıkıntılı günlerde kendim için yapabildiğim , bana iyi gelen tek şey okumak.. Hayatını merak ettiğim Tesla'nın yaşamı o kadar zorluklarla geçmiş ki , ders almak için okumalı.. Doğru bildiğim bir çok şeyin yanlış olduğunu da yine bu kitap sayesinde görmüş oldum.
3