Nikomakhos'a Etik

8,8/10  (5 Oy) · 
24 okunma  · 
8 beğeni  · 
937 gösterim
Aristoteles, Antikçağ felsefesinin en önde gelen filozofudur. Benzer düzeyde bir felsefeye İlkçağda sadece Platon'un erişebildiği kabul edilir. Antikçağa damgasını vurmuş olan Aristoteles, pek çoklarına göre tüm çağların en büyük birkaç filozofundan biridir. Bilim ve felsefede onun başarmış olduklarıyla rekabet etme ümidi besleyebilen insan sayısının bir elin parmaklarını geçmediği hemen herkes tarafından kabul edilir.

Aristoteles, mantık, doğabilimleri, metafizik, psikoloji, etik ve siyaset felsefesi gibi pek çok alanda eser vermiştir. "Aristoteles külliyatı" olarak geçen, özgün haliyle Grekçe 1462 sayfadan oluşan eserler bütünü, derslerinin, kendisi ya da öğrencileri tarafından tutulmuş notlarından oluşur.

Aristoteles'in, oğullarından biri olan Nikomakhos'a ithafen kaleme aldığı Nikomakhos'a Etik, 10 bölümden oluşmaktadır. Aristoteles bu kitapta, iyinin ve iyinin amacı olan mutluluğun ne olduğundan, karakter ve düşünce erdemlerinden bahseder. Bunların duygularımızla ve eylemlerimizle bağlantılı olduğunu ileri sürer. Erdemler arasından özellikle cömertlik ve adalet üzerine vurgu yapar. Erdeme yaklaşmak, aynı zamanda erdemsizliğe yol açacak kötü alışkanlıklardan uzak durmayı gerektirdiğinden bunların da incelenmesi gerektiğini önerir. Erdemden ayrı düşünülemeyecek olan dostluk ve nihai olarak yararlı ve yararsız hazların ele alınmasıylakitap tamamlanır.

Toplumsal bir etik anlayışına sahip olan Aristoteles, etiği "en yüce bilim" şeklinde değerlendirdiği politikanın bir alt alanı olarak görmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786050203172
 • Çeviri:
  Furkan Akderin
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cemal Güdücü 
Dün 14:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

10 bölümden(kitap) oluşan bu kitabın her bir bölümü apayrı şeyler anlatmakta. Çok fazla birşey söylemek istemiyorum çünkü okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Benden değil kitaptan öğrenin :") gerek etik gerek mutluluk hakkında Aristo'nun düşüncelerini merak eden veyahut bu konularda şaşıracağınız bakış açıları kazanmak isteyen varsa tavsiye ediyorum.

Kitaptan 29 Alıntı

Sisyphos 
 01 Tem 01:26 · Kitabı okuyor · Beğendi

Uzun sürecek bir çaba gerektiğini söylüyorum, dostum;
"sonra da insanlar için son doğanın bu olduğunu."

Nikomakhos'a Etik, AristotelesNikomakhos'a Etik, Aristoteles
Sisyphos 
01 Tem 01:07 · Kitabı okuyor · Beğendi

"En güzel şey en adil olandır, en iyi şey sağlıklı olmak; En boş şey ise, kişinin arzuladığı şeye kavuşması olur."

Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 14 - Ayraç)Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 14 - Ayraç)
Yavuz Kestane 
10 Tem 02:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İyiler bir çesittir, kötüler ise çeşit çeşit."

Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 37 - BilgeSu Yayıncılık)Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 37 - BilgeSu Yayıncılık)
Yavuz Kestane 
 10 Tem 02:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir tercihe götüren üç şey, kaçınmaya götüren de üç şey vardır: Güzel, yararlı, haz veren ve bunların karşıtı çirkin, zararlı, acı veren; bütün bunlarda iyi insan başarılı, kötü insan ise başarısız olur, özellikle de haz konusunda; çünkü haz canlılarda ortaktır ve tercih konusu olan her şeyle birlikte bulunur; çünkü güzel de yararlı da hoş görünür.Ayrıca bebeklikten beri hepimizde bizle birlikte beslenir; bundan dolayı yaşamın her yanına sinmiş olan bu etkilenimi tümüyle kazıyabilmek oldukça zordur.Eylemlerde haz ve acıya göre ayarlanır.

Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 33 - BilgeSu Yayıncılık)Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 33 - BilgeSu Yayıncılık)
Sisyphos 
01 Tem 01:18 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Yalnızca şunda Tanrı da eli kolu bağlı kalır;
Yapılmış şeyleri olmamış kılmak."

Nikomakhos'a Etik, AristotelesNikomakhos'a Etik, Aristoteles
Yavuz Kestane 
20 Tem 17:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çünkü iki kişiden her biri bir biçimde ötekinden daha kötü olabilir, nitekim kötü bir insan, bir hayvandan binlerce kez daha kötü şeyler yapabilir.

Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 142 - BilgeSu Yayıncılık)Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 142 - BilgeSu Yayıncılık)
Puhu Kuşu 
05 Ağu 13:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

(...) yasal adalet asıl adaletten farklıdır.

Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 110 - Bilgesu Yayıncılık, 2015)Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 110 - Bilgesu Yayıncılık, 2015)
Yavuz Kestane 
 20 Tem 01:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Doğa bakımından insandan çok daha tanrısal başka birçok nesne var: Sözgelişi dünyayı kuran son derece açık nesneler.Söylediklerimizden çıkan şu: bilgelik doğa gereği en değerli şeylere ilişkin bir bilgi ve ustur.Bunun için Anaksagoras'a, Thales'e ve böyle kişilere aklı başında değil, "bilge" diyoruz, çünkü insanca iyileri aramadıklarından ötürü kendilerine yararlı şeyler bilmedikleri, büyük, hayranlık verici, zor, tanrısal ama yararsız şeyleri bildikleri söylenir.Oysa aklı başındalık insansal şeylerle ve üzerinde düşünüp taşılınacak şeylerle ilgilidir: Ne ki, hiç kimse başka türlü olması olası olmayan, belli bir amacı olmayan ve bu amacı yapılabilir bir iyi olmayan şeyler üzerine enine boyuna düşünmez.Ayrıca aklı başında yalnızca geneli değil, ayrıntıları da bilmeli.Biri hazım ve sağlık için hangi etin iyi olduğunu biliyor, ama hangi etlerin faydalı olduğunu bilmiyorsa, sağlık kazandırmaz, bunu kuş etinin hafif olduğunu bilen biri daha çok başarır.Dolayısıyla her ikisine de, ama daha çok berikine sahip olmak gerekir.

Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 121 - Bilgesu Yayıncılık)Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 121 - Bilgesu Yayıncılık)
Yavuz Kestane 
20 Tem 01:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Yasaya uymayan adaletsizdir, yasaya uyan adildir" dedigimize göre, açıktır ki, yasal olan şeyler bir anlamda adil şeylerdir.Nitekim yasaya uygun olanlar yasama sanatı tarafından belirlenenlerdir ve bunların her birinin adil olduğunu söylüyoruz.Yasalar ise herkes için konulur: Ya herkesin ortak yararını ya da en iyilerin yararını -erdem bakımından- Yasa, yiğit insanın yaptıklarını, ölçülü insanın yaptıklarını yapmayı, sakin insanın yaptıklarını yapmayı buyurur, diğer erdem ve kötülüklerde de aynı şekilde bazı şeyleri emreder, bazılarını da yasaklar; yasa doğru ise bunu doğru bir şekilde, gelişigüzel yapılmışsa daha kötü bir şekilde yapar.O halde bu adalet kendi amacını kendinde taşıyan bir erdemdir.

Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 92 - BilgeSu Yayıncılık)Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 92 - BilgeSu Yayıncılık)
Yavuz Kestane 
20 Tem 00:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ayrıca biri diyebilir ki herkes kendisine iyi görüneni arzu eder, ama hayal gücünün efendisi değildir; her bir kişi nasıl insansa amaç da ona öyle görünür; öyleyse her kişi belli bir şekilde kendi huyunun nedeni ise, hayalinin de nedeni belli bir şekilde kendisi olacaktır; ama değilse, kötü bir şey yapmasının nedeni de kendisi değildir ve bunları amacı bilmemekten dolayı yapar.

Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 55 - BilgeSu Yayıncılık)Nikomakhos'a Etik, Aristoteles (Sayfa 55 - BilgeSu Yayıncılık)
3 /