Nili-Ortadoğu'da Casuslar Savaşı

8,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
167 gösterim
Yıl 1915… Yer Ortadoğu…
Bugüne kadar Türkiye'de üzerine çok az araştırma yapılmış, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Filistin’de kurulan tarihin en gizemli casusluk örgütlerinden biri; NİLİ.
Osmanlı ordusu Ortadoğu’yu savunmak için birçok cephede mücadele etmektedir. 1915’te Aaron Aaronsohn önderliğindeki bir grup gencin oluşturduğu NİLİ örgütü, işleri iyice zorlaştırmaktadır. Memur olarak Osmanlı karargâhına sızan örgüt üyeleri orduya dair gizli bilgileri İngiltere’ye vermektedir.
Osmanlı istihbaratı bir yandan NİLİ’yle meşgulken diğer yandan bölgedeki “baş belası” İngiliz casus Lawrence’la da adeta savaşmaktadır. Lawrence’ın hazırladığı Hâşimî İsyanı’nı uygulayan Mekke Şerifi Hüseyin de Büyük Arap Krallığı’nı kurabilmek için casuslarla iş birliği yapmaktadır.
Yakın Çağ Osmanlı Tarihi uzmanlarından Prof. Dr. Necmettin Alkan'ın hazırladığı bu eserle, okurlar hem soluksuz bir şekilde Birinci Dünya Savaşı yıllarında Ortadoğu’da cereyan eden casuslar savaşını okuyacak hem de Türkiye’de ilk defa hakkında derin bir araştırma yapılan ve Filistin’in kaderini belirleyen NİLİ casusluk örgütüyle tanışacak.
Modern Orta Doğu'nun şekillenişini merak edenler için kaynak niteliği taşıyacak kitapta okurlar şu soruların cevaplarını bulabilecekler:
Aaronsohn kardeşler NİLİ’yi nasıl kurdular?
NİLİ’nin faaliyetlerinde Cemâl Paşa’nın bir ihmali var mıydı?
Aaronsohn kardeşler neyin karşılığı olarak İngilizlerle iş birliği yaptılar?
NİLİ casusları ve Lawrence birlikte hareket ettiler mi?
NİLİ’nin Filistin Cephesi’ndeki Osmanlı mağlubiyetindeki rolü nedir?
Osmanlı istihbaratı içlerine sızan NİLİ’yi nasıl çökertmişti?
Kitapta okurları, NİLİ’nin önemli isimlerinden Alexander Aaronsohn’un 1916’da Amerika’da propaganda için yayınlanan “Türk Ordusu’yla Filistin’de” hatıratının Türkçe tercümesi de bekliyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789752430143
 • Yayınevi:
  Kronik Kitap
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

NİLİ, I. Dünya Savaşı sırasında Filistin topraklarında kurulmuş olan bir Yahudi Casusluk Örgütünü anlatıyor. Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde, önce Filistin meselesinin bir özeti, Filistin'e Yahudi göçleri, NİLİ adlı bu İngiliz yanlısı, Türk karşıtı casusluk örgütünün kuruluşu, faaliyetleri anlatılıyor. İkinci bölümde ise örgütün kurucularından olan Alexander Aaronsohn'un Türk Ordusuyla Filistin'de adlı propaganda kitabının tercümesi var. Kitap, baştan sona Türk düşmanlığı ve iftiralarıyla dolu. Ancak dönemin Kanal ve Filistin Cephelerinden malumatlar vermesi nedeniyle önemli.

Yakup Cemil 
14 Oca 00:01 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Kitap bazı akademik makalelere dayanmasına rağmen dil ağır değil. Okuması kolay bir eser. Ayrıca 20. yüzyılın başlarına ayna tutuyor. Gayet bilgilendirici bir çalışma olmuş. Yazarın bahsettiği NİLİ örgütünün propagandacısı olan Alexander Aaronsohn' un yazmış olduğu tamamen yanlı olan hatıratına da yer veriliyor. Bu kitaptan hemen önce okuduğum Theodor Herzl' ın kitabında bahsettiği hedeflerin yavaş yavaş uygulanma aşaması olduğu gözüküyor. Ve bizim o dönemde bu tehlikelere karşı hiçbir tedbir almadığımızda ortaya çıkıyor.
Genel anlamda kitabı beğendim tarihe meraklı olan arkadaşlara tavsiye edilir.

Kamil Güllü 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Adını ilk defa duyduğum bir istihbarat teşkilatı olup çok ilgimi çektiği için harıl harıl okuma isteği uyandırdı bende. Başta teşkilatın düşünce altyapısını ve kuruluş nedenlerini açıklıyor. Devamında ise tek tek başrolü çeken karakterleri anlatıyor amma velakin nerede neler nasıl verilmiş neyi kaçırmışlar konusunda çok yüzeysel kalmış bir eser gibi geldi. Diyebiliriz ki zaten istihbarat gizlidir ne bekliyorsun ki ama insan daha çok şey bekliyor. kitaptan ziyade lisans bitirme tezi gibi bir eser çokta değişik bilgiler barındırdığını iddia edemem. Arapların tembelliğini ve iyi bir nişancı olduğunu Yahudilerin ağzından duyacağımız kitap o kadar.

Özgün Akkaş 
02 Şub 20:19 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

1915 Suriye cephesindeki istihbahrat örgütlerinden sadece biri olan NILİ örgütünü konu edinen bu kitap, o dönemde cephe dışında kimlerle ve hangi durumlarla savastigimizi gösteren bir kitap.
Bu anlamda, içimizden çıkan casuslarla da cephede olmasa bile başka kulvarlarda savastiğimizı gösteriyor.
Okuması kolay bir kitap olmakla beraber , son bölümünde NILInin kurucusunun hatıratına da yer veriyor.

Kitaptan 4 Alıntı

Mehmet Y. 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sultan II. Abdülhamid-Theodor Herzl Görüşmesi
Filistin, Osmanlı toprağı olduğuna göre, buradaki kararı bizzat Sultan II. Abdülhamid verecekti. Bunu bilen Theodor Herzl, II. Abdülhamid ile görüşmek için beş kez İstanbul'a gelir ve görüşme için teşebbüslerde bulunur.

Ancak bunlardan sadece bir defasında, 17 Mayıs 1901 tarihinde Cuma selamlığının ardından huzura kabul edilme imkanına sahip olur. Fakat bu görüşmeden de bir netice elde edemez ve İstanbul'dan ayrılır.

Sultan Hamid ile Herzl'in görüşmesi ile alakalı olarak Türkiye'de halk arasında, belli çevrelerde genel bir kabul olarak anlatıla geldiği gibi, Sultan bu görüşmede Herzl'i öyle iddia edildiği gibi terslememiş ve azarlamamıştır. Aksine uzun süren bu görüşmede Düyun-u Umumiye ve Filistin'e göç meselesi karşılıklı olarak konuşulmuştur. Sultan II. Abdülhamid, Osmanlı devletinin dış borçlarının ödenmesi noktasında Herzl'in fikirlerini almış ve sonuna kadar onu dinlemiştir. Kabulde herhangi bir anormal durum vuku bulmamıştır.

İkili arasındaki irtibat bundan sonrasında mektuplaşmalar yoluyla devam etmiştir. Mektuplardaki genel üslup da aynı şekilde karşılıklı nezaket ve memnuniyet üzerine idi.

Nili-Ortadoğu'da Casuslar Savaşı, Necmettin Alkan (Sayfa 25 - Kronik)Nili-Ortadoğu'da Casuslar Savaşı, Necmettin Alkan (Sayfa 25 - Kronik)
Mehmet Y. 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Osmanlı toplumunda Avrupa'daki gibi Yahudi karşıtı gelişmeler yaşanmamıştır. Aksine, öteden beri Osmanlı - Yahudi ilişkileri olumlu bir minvalde seyrede gelmiştir. Nitekim, bundan dolayıdır ki Yahudiler, Avrupa'dan daha iyi bir düzen olarak gördükleri Osmanlı'ya belli aralıklarla sığınmak zorunda kalmışlardır.

Nili-Ortadoğu'da Casuslar Savaşı, Necmettin Alkan (Sayfa 21 - Kronik Kitap)Nili-Ortadoğu'da Casuslar Savaşı, Necmettin Alkan (Sayfa 21 - Kronik Kitap)
Yakup Cemil 
14 Oca 00:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Filistin' deki bu Cermen hareketinin başında, hiç şüphesiz Yafa' nın Alman konsolosu Leutweld von Hardegg bulunuyordu. Bu konsolos ülkeyi geziyor, konuşmalar yapıyor ve Arapça el ilanları dağıtıyordu. Bu ilanlarda, Almanların Fransız ve İngilizler gibi Hıristiyan olmadıkları, aksine Muhammed Peygamberi' in soyundan geldikleri ve İslam' ın kurtarıcısı olarak Kaiser' in gelişini önceden haber veren Kur'an ayetlerinin bulunduğu iddiaları yer almaktaydı.

Nili-Ortadoğu'da Casuslar Savaşı, Necmettin Alkan (Sayfa 124)Nili-Ortadoğu'da Casuslar Savaşı, Necmettin Alkan (Sayfa 124)
Yakup Cemil 
14 Oca 00:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Özelde NİLİ casusluk şebekesinin ve diğerlerinin faaliyetleri karşısında Osmanlı sivil ve askeri yöneticilerinin yetersiz kalmaları da bu sonucun alınmasında etkili olmuştur.

Nili-Ortadoğu'da Casuslar Savaşı, Necmettin Alkan (Sayfa 100)Nili-Ortadoğu'da Casuslar Savaşı, Necmettin Alkan (Sayfa 100)