Nimetşinas - Toraman

8,0/10  (6 Oy) · 
15 okunma  · 
3 beğeni  · 
512 gösterim
Nimetşinas ve Toraman, Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın "aile" kavramını merkeze aldığı iki kısa roman. Şıpsevdi ve Mürebbiye gibi daha ön planda olan eserlerinde de döneminin ahlaki değerlerini kıyasıya eleştiren yazar, bu iki romanda az sayıdaki roman kahramanıyla, basit görünen ama insanlık tarihi boyunca tam bir izahı yapılamamış meselelerin üzerine gidiyor.

Nimetşinas'la, evlatlık olarak girdiği konakta, evin efendisinin tacizlerine maruz kalan Neriman'ın hikâyesi anlatılıyor. Neriman için Nihat Bey'in aşkı kabul edilemezdir. Çünkü kendisine evini açan iyi kalpli Talat Hanım'a bunu yapmak, nimetşinaslık (iyilikbilirlik) değil nankörlük olur. Nihat'ın aşkına karşılık vermeyi söz konusu bile etmeyen Neriman, bu noktada, cisimleşmiş bir "iffet" olarak karşımıza çıkar. Toraman'da, ise genel olarak aile içindeki yasak aşk söz konusu edilse de asıl tartışma konusu, erkeğin birden fazla kadınla evlenme ehliyeti ile aralarında bariz yaş farkı olan çiftlerin evliliklerinin beraberinde getirdiği sorunlardır. Bu noktada Nimetşinas Neriman'ı ile Toraman'ın Binnaz'ının hikâyelerinin karşılaştırılarak okunması, o dönemin "kadın" algısının anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Gerek karakterleri yönüyle gerekse tema olarak birçok konuda; ama özelde "aile saadeti" ve "yasak aşk" konularında birbirini tamamlayan bu iki önemli eseri bir arada sunuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  330
 • ISBN:
  9789752899865
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
eylullegelen 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 7/10 puan

Nimetşinas' ta evlatlık olarak girdiği konakta evin efendisi Nihad Bey'in tacizlerine maruz kalan Neriman'ın hikayesi anlatılmaktadır. Evin hanımı olan Talat Hanım'ı çok seven Neriman asla Nihad'a taviz vermez ve onu bir güzel de azarlar. Sürekli ağlayan taraf Nihad olur. Nimetşinas (iyilikbilir) olan Neriman romanda başlı başına bir iffet timsalidir.
Romanın dili ağırdı çok fazla Osmanlıca kelime ve tamlamalar vardı. Benim okuduğum yayınevi Papersense'di, orijinal metin olarak basmış ben kitabın sonunda sözlük görmek isterdim.

Şevket Erciyas 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Romanda ailereisi Nihat Bey'in evin hizmetcisine gönlünü kaptırması, aile sorunu, akici bir dille yazilmis. Her zaman ki gibi zamaniniz varsa bir solukta okunacak bir k8tap.