Niteliksiz Adam 2

9,7/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
704 gösterim
Avusturyalı yazar Robert Musil'in (1880-1942) Niteliksiz Adam başlıklı dev romanı, günümüzde modernizmin roman alanındaki birkaç başyapıtından biri sayılmaktadır.

Kafka, Joyce ve Hermann Broch'la birlikte yirminci yüzyıl romanının kurucuları arasında yer alan Musil, 1921 yılından başlayarak ölünceye kadar Niteliksiz Adam üzerinde hemen her gün çalıştı. Romanın ilk iki kitabı 1930'da, üçüncü kitabı ise 1933'te yayımlandı. Tamamlanmadan kalan dördüncü ve son bölümün yayımlanması ise ancak aradan neredeyse yirmi yıla yakın bir süre geçtikten sonra gerçekleşebildi.

Niteliksiz Adam, gerçek anlamda bir çağ ve geçiş dönemi romanıdır. Yazar tarafından "İmpkralya" diye adlandırılan, gerçekte 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında artık çöküş sürecine girmiş olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nu simgeleyen bir ülkede Musil, modernizm sürecindeki bir toplumun ve bireyin tüm çalkantılarını sergilemeyi amaçlar.

Bu çalkantılar, romanın başkişisi, yani "niteliksiz adam" olan Ulrich'in kimliği aracılığıyla sergilenir. Ulrich, bir ayağıyla eski'de, öteki ayağıyla yeni'de durmaktadır. Bütün sorun, onun bu geçiş konumunun doğal sonucu olan çelişkilerin üstesinden gelip gelemeyeceği sorusunda odaklanır.

Bu roman üzerine çok önemli bir inceleme kaleme alan Virgil Newmoianu'ya göre Niteliksiz Adam, dikkatli bir okura yalnızca bir geçiş dönemini değil, yakın geleceği de çok çarpıcı biçimde sergileyen başyapıtlardan biridir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9789750816307
 • Çeviri:
  Ahmet Cemal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 16 Alıntı

missprufrock 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsanın bütün kitapları okumasının gerekmediğini söyleyebilirsin. O zaman sana yanıtım şu olur: Savaşta da her askerin öldürülmesi gerekli değildir, fakat yine de herkes gereklidir.

Niteliksiz Adam 2, Robert MusilNiteliksiz Adam 2, Robert Musil
missprufrock 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

...Yaşanmakta olan zaman, beklentilerle dolu, sabırsız, doludizgin ve umarsız bir zamandı; bu zamanın umut bağladığı ve beklediği Mesih ise henüz görünürlerde yoktu.

Niteliksiz Adam 2, Robert MusilNiteliksiz Adam 2, Robert Musil
irfan A. 
25 Tem 11:44 · Kitabı okuyor

“ Bir halkı ayağa kaldırabilirsiniz, ama sonra yürümek o halka düşer”

Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 10 - yky)Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 10 - yky)

Tinsellikle ilgili her şeye, haklı olduğumu düşünemeyecek kadar büyük saygı duyuyorum!

Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 45)Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 45)

...Ancak bu arada kendisinden kendisine uzanan yol, en yakınındaki insana veya nesneye uzanan yol kadar uzaktı.

Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 59)Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 59)
irfan A. 
25 Tem 11:51 · Kitabı okuyor

“ Günümüz de alçaklığın en büyüğü insanın onun yapmasıyla değil, fakat yapılmasına ses çıkartmamasıyla gerçekleşir. Alçaklık, boşluğa doğru büyüyor.”

Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 21 - yky)Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 21 - yky)
irfan A. 
25 Tem 11:44 · Kitabı okuyor

“Gerçek anlamda politika, insanın özelikle asıl istediğini yapmamasıdır; buna karşılık küçük dileklerini yerine getirerek insanları kazanabilirsiniz.”

Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 10 - yky)Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 10 - yky)

o yüzyıl boyunca doğayı ve her şeyi çok daha iyi öğrendik, fakat sonuç, deyiş yerindeyse eğer, tek tek alanlarda düzen adına kazanılanın bütün içersinde yeniden yitirilmesi oldu; böylece hep daha çok düzenlere ve yine hep daha az düzene sahip olduk.

Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 50)Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 50)
irfan A. 
25 Tem 11:51 · Kitabı okuyor

“Bir düşünce, bu dünyadaki en çelişkili şeydir. Et, düşüncelerle bir fetiş gibi bağlantı kurar. Bir düşünceye eklendiğinde et, büyülü hal alır. Bayağı bir tokat, onur, ceza ve benzeri düşüncelerle öldürücü olabilir.”

Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 18 - yky)Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 18 - yky)
irfan A. 
25 Tem 11:43 · Kitabı okuyor

“ İdeologların politikalarının olumlu bir noktaya götürdüğü, şimdiye kadar iç olmadı; biz, geçek anlamda politika yapmak zorundayız.”

Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 9 - yky)Niteliksiz Adam 2, Robert Musil (Sayfa 9 - yky)
2 /