·
Okunma
·
Beğeni
·
6,7bin
Gösterim
Adı:
Niteliksiz Adam 2
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750816307
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Der Mann ohne Eigenschaften
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Niteliksiz Adam 2
Niteliksiz Adam 2
Avusturyalı yazar Robert Musil'in (1880-1942) Niteliksiz Adam başlıklı dev romanı, günümüzde modernizmin roman alanındaki birkaç başyapıtından biri sayılmaktadır. 

Kafka, Joyce ve Hermann Broch'la birlikte yirminci yüzyıl romanının kurucuları arasında yer alan Musil, 1921 yılından başlayarak ölünceye kadar Niteliksiz Adam üzerinde hemen her gün çalıştı. Romanın ilk iki kitabı 1930'da, üçüncü kitabı ise 1933'te yayımlandı. Tamamlanmadan kalan dördüncü ve son bölümün yayımlanması ise ancak aradan neredeyse yirmi yıla yakın bir süre geçtikten sonra gerçekleşebildi.

Niteliksiz Adam, gerçek anlamda bir çağ ve geçiş dönemi romanıdır. Yazar tarafından "İmpkralya" diye adlandırılan, gerçekte 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında artık çöküş sürecine girmiş olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nu simgeleyen bir ülkede Musil, modernizm sürecindeki bir toplumun ve bireyin tüm çalkantılarını sergilemeyi amaçlar. 

Bu çalkantılar, romanın başkişisi, yani "niteliksiz adam" olan Ulrich'in kimliği aracılığıyla sergilenir. Ulrich, bir ayağıyla eski'de, öteki ayağıyla yeni'de durmaktadır. Bütün sorun, onun bu geçiş konumunun doğal sonucu olan çelişkilerin üstesinden gelip gelemeyeceği sorusunda odaklanır.

Bu roman üzerine çok önemli bir inceleme kaleme alan Virgil Newmoianu'ya göre Niteliksiz Adam, dikkatli bir okura yalnızca bir geçiş dönemini değil, yakın geleceği de çok çarpıcı biçimde sergileyen başyapıtlardan biridir.
424 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10 puan
Robert Musil yazar olmasının yanında aslında mesleğinde çok başarılı olan bir Makine Mühendisidir. Mühendislik harikası kelimelerle yazmış olduğu eserlerini gözlem yeteneği, eserlerindeki derin, etkileyici karakterler ve imgelemeler ustası ve okuduğum her metin eserleri ile bu nedenlerden dolayı zorlayan bir yazardır. Niteliksiz Adam eseri Musil'in aslen dört cilt olarak yayınlanmış, içinde yaklaşık 650 bin kelime bulunmaktadır. Musil hayatını adayarak bu kitabı yazıp, bir çok kez düzeltmeler ve eklemeler yaparak enflasyonla beraber kaybetmiş olduğu servetini ve yoksulluğu ile beraber aslında tam olarak bitirmeden vefat etmiştir. Ülkemizde bu eser iki cilt olarak yayınlanmış ve oldukça zor bir metindir. Fakat buna rağmen etkileyici ve başarılı bir şekilde ülkemizde Ahmet Cemal tarafından çevrilmiştir.

Edebiyatta bütün büyük yapıtların ya yeni bir tür kurduğu ya da önce yayınlanmış olan eserleri ortadan kaldırdığı söylenir. Bu eseri ile Musil yeni bir çağ başlatıp farklı bir çok unsurları ile gözler önüne seren dünyanın sorunlarını anlatarak eski bir çağın bitişini gözler önüne seriyor. Bu şekilde dünya edebiyatında haklı olarak özel bir yere mal olmuş bir eser ile karşı karşıyayız. Aynı anda hem kurmaca bir kurgu, hem kitabın baş kahramanı olan Ulrich'le otobiyografi ile Musil kendi yaşadığı döneme ait güncel değinmeler, toplum yapısında bozulan sistemi etkileyen bozukluklara, ahlak, din, edebiyat, insan ve toplum ilişkileri, adalet, bilim, kapitalist düzen sonucu yaşanan aksaklıklar ve eşitsizlik sonucunda oluşan haksız gelir paylaşımı sonucunda ciddi burjuvazim kendi iç dünyasındaki tüm çelişkilerine rağmen gözlem yeteneği ile toplumun sık yapraklı gölgeliğinin altında sağ kalmaya çalışan bir ruh yapısıyla okuyucusuna aktarıyor. Bu dünyaya aittir Musil'in, "Niteliksiz Adam" kitabında gerçekleşenler bu dünyadır... Ulrich ile tinsel yolculuğu esnasında hiç bir zaman yalnız kalmayan, duygusallık ya da öteyi görmekle de ilgisi olmayan her zaman özenle hazırlanan geleceği önceden sezdiren sağlam bir yapısıyla oluşturan tek başına doğru bildiklerini ifade eden bir insan gerçekliğinin yanında çağların da en derin, en özel hakikatlerini anlatıyor.

Bu kitabı okurken kendinizi bir araştırma görevlisi veya tonlarca topraktan birkaç gram altın elde etmeye çalışan bir madenci gibi hissedebilirsiniz.
424 syf.
·Puan vermedi
Robert Musil'in "Niteliksiz Adam"ını bitirdim. Yaklaşık bir aya yayılan bir okuma oldu. Musil kitabın üçüncü cildini bitiremeden, neredeyse açlıktan ölmüş. Düzenlenmemiş, fragmanlar halindeki üçüncü cildin Türkçe çevirisi yok. Bu sebeple "Niteliksiz Adam" yarım kalan bir okuma serüveni. Kitabı bitirdikten sonra kitabın birinci cildindeki önsözü bir daha okudum. Musil için edebiyatta önemli olan, söz söylemek. Olayı, kurguyu, karakteri söylenecek söz biçimlendiriyor. Roman "söylem" açısından tıka basa dolu. Antikalarla, sanat eserleriyle, gösterişli tablolarla insanın aklını başından alan bir saraya benziyor kitap. Viyana'daki Schönbrunn Sarayı gibi. Başlarda dolaşmak keyifli ama bu gezinti uzadıkça türlü antika, sanat eseri, tek tek bakmaya doyamayacağınız o kadar nesne bir araya gelince üstüne üstüne geliyor insanın. Niteliksiz Adam'da da böyle bir söylem bombardımanı var. Söy söylemek mi hikaye anlatmak mı? Saroyan ve Musil okumaları arka arkaya gelince, iki yaklaşımın da ne yöne düştüğünü karşılaştırmalı anlayabiliyorsunuz. Musil otuz küsur yılını vermiş "Niteliksiz Adam"a. Üç eksen var romanda. Birincisi Habsburg Hanedanlığı'nın yıkılması, ikincisi vahşet çağına yaklaşırken insanın var oluşu ve üçüncüsü de çağın ürettiği felsefi yaklaşımlar. Bu üç ayak üzerinden romandaki her karakter Habsburg Hanedanlığı'nın ve insanın çöküşünden ne kadar sorumluysa o kadar rollerini oynuyorlar. Her karakteri ince ince düşünülmüş, büyük çaba çok büyük bir emek var. Bazen metni anlayabilmek için metnin sesini duymayı bilmek gerekiyor. Böyle olmayınca "hımmm bu kitap bende hayal kırıklığı yarattı, beğenmedim" sığlığında yaklaşımlar oluyor. Belli ki Niteliksiz Adam'ın hakkını verebilmem için kim bilir kaç fırın ekmek yemem gerekecek. Edebiyat güzel şey. İyi okumalar #robertmusil #niteliksizadam #kazımtaşkentklasikyapıtlardizisi #zorbakitabevikafe #neokudum #neokusam #bookstagram #instagram #dünyaedebiyatı #almancaedebiyat #roman #kitap #kitaplık
416 syf.
·14 günde·10/10 puan
Tabiiki bu bir inceleme değil.Yazıyorum çünkü benim gibi okuyup bazı şeyleri anlamlandıramayan, ve aradığını bulamayanlara iz olsun.
Aslında dört kitabı bitirmeden hiçbir şey yazmayacaktım.2.kitabın sonunda, "1. Kitabın sonu" yazısını görünce merak edip bir kaç yere baktım ve tatmin olmasam da bir kaç bir şey paylaşayım.
Eserin orijinali 4 cilt 2159 sayfa ve Almanca. Ahmet Cemal çeviri konusunda, Vergilius'un Ölümü adlı kitabı çevirmesi sebebi ile benim için olağanüstü cevirmendir.Neden YKY den okumadım çünkü A.Cemal'in kitabın hepsini cevirmemiş olduğunu duymuştum.
Aylak Adam yayınları Sami Türk 'ün çevirdiği bu kitabın sonunda bu yazıyı görünce, o zaman yky deki 2 kitap, Aylak Adam da 4 kitap, e zaten yarısı çevrilmiş...diyorsunuz ama öyle değil işte :)
Ahmet Cemal 900 sayfa çevirmiş.. (Bu benim iddia ettigim kesin bir bilgi degil, öyle okudum)Her neyse..
Sami Türk bu koca kitabın tamamını çevirmiş mi çevirmiş.. Çok da temiz çevirmiş bence.Anlamak için 3 5 kere başa sarmalarınızın çeviri sorunu ile ilgisi olmuyor yani.
Bir de genel olarak şunu karıştırabilirsiniz;
-kendimden biliyorum- Robert Musil, 1920 den 1942 ye kadar üzerinde calışmasına rağmen Niteliksiz Adam ı tamamlayamamış.Yani bu 4 kitaplık eser yarım..Bu bilgiler işinize yarar mi bilemem..Bilgi sahibi olarak okumak başka benim gibi araştırmadan okumak sonradan bilgi toplamaya çalışmak başka ve zor.
Şimdi 3.kitaba başlayacağım, zor olduğunu biliyordum yanılmışım..Bayağı zor..Okumak diyorum..Yanlışım varsa düzeltin lütfen.Keyifli okumalar herkese..
424 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10 puan
İlk cildin devamı olan bu eser hakkında ne kadar açıklama ve övgüler dizsem az gelir. Muhteşem bir roman. Kesinlikle okunması gereken bir eser.
Robert Musil, bireyin mantık-Duygu çelişkilerini kendine has diliyle muazzam aktarıyor.
Beyin hücrelerini süsleyen bir savaş bu :) ️
İyi okumalar
416 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Niteliksiz Adam
15/17/21/28.04.2020
Uzun zamandır okuma listemde bekleyen bir kitaptı.Önyargılı bakış açısının getirdiği korku ile bekletiyordum ama yazarının da dediği gibi 'kolay da zor da bir kitap değildir...'
.
Ağırlıklı olarak üçüncü ciltte olması ile birlikte birçok tespit ve aforizmaları hoşuma gitti.
.
Yazarında belirttiği gibi Goethe ve Nietzsche etkisi ağır basıyor.Arkadaşının yargılandığı mahkeme üzerinden cinayet ve ölüme dair yargıları,kız kardeşi ile yaptığı erdem ve ahlak konulu muhabbetleri,'Büyük Yazarlık'üzerinden edebiyat dünyasına bakışı oldukça etkileyici.Kitap sonunda hayatına ait bilgiler ile konular daha anlamlı gelebilir.
.
Kafama takılan tek nokta, umarım Ulrich karakteri Oğuz Atay'ın Olric karakterine esinlenme sağlamamıştır.Tutanamayanlar kitabını henüz okumadığımdan kesin sonuca varamam ama bu kadar bariz bir gönderme ile karşılaşmam umarım.
.
Yazım Hataları : 18 Adet
(ancak bunlardan 12 si ıztırap,1 muztarip (TDK'ye göre))
424 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Benzersiz üslubuyla kendi dağını yaratıp zirvesine keyifle konmuş zamanın ötesinde bir kitap. Öncelikle yazarı tarafından ve sonrasında yazılabildiği kadarıyla tamamını Türkçe okumamız için çevirmeni tarafından bitirilmesini çok isterdim. Ama yine de bu kadarıyla dahi bağımsız bir kitap.
5 yıldır bitiremediğim bi kitap bu. Zor bir yazar. Çok eğlenceli bir yandan ama okudukça niteliksizligim yüzüme çarpıyor belki. 20. yüzyıl romanının kurucularından. Oğuz Atay'in Olric karakterini esinlendiği karakter Ullrich burada. Niteliksiz.
416 syf.
·254 günde
Amaclarinn içindeki amaçsizlik ya da tam tersi mi demeliyim oldurmaya çalışmayan oldurma çabasında surukleniyorum kahramanarla birlikte...ne ne için yapılıyor ya da gerçekten yapilmali mi belki de bu dur tüm ironi...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Niteliksiz Adam 2
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750816307
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Der Mann ohne Eigenschaften
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Niteliksiz Adam 2
Niteliksiz Adam 2
Avusturyalı yazar Robert Musil'in (1880-1942) Niteliksiz Adam başlıklı dev romanı, günümüzde modernizmin roman alanındaki birkaç başyapıtından biri sayılmaktadır. 

Kafka, Joyce ve Hermann Broch'la birlikte yirminci yüzyıl romanının kurucuları arasında yer alan Musil, 1921 yılından başlayarak ölünceye kadar Niteliksiz Adam üzerinde hemen her gün çalıştı. Romanın ilk iki kitabı 1930'da, üçüncü kitabı ise 1933'te yayımlandı. Tamamlanmadan kalan dördüncü ve son bölümün yayımlanması ise ancak aradan neredeyse yirmi yıla yakın bir süre geçtikten sonra gerçekleşebildi.

Niteliksiz Adam, gerçek anlamda bir çağ ve geçiş dönemi romanıdır. Yazar tarafından "İmpkralya" diye adlandırılan, gerçekte 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında artık çöküş sürecine girmiş olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nu simgeleyen bir ülkede Musil, modernizm sürecindeki bir toplumun ve bireyin tüm çalkantılarını sergilemeyi amaçlar. 

Bu çalkantılar, romanın başkişisi, yani "niteliksiz adam" olan Ulrich'in kimliği aracılığıyla sergilenir. Ulrich, bir ayağıyla eski'de, öteki ayağıyla yeni'de durmaktadır. Bütün sorun, onun bu geçiş konumunun doğal sonucu olan çelişkilerin üstesinden gelip gelemeyeceği sorusunda odaklanır.

Bu roman üzerine çok önemli bir inceleme kaleme alan Virgil Newmoianu'ya göre Niteliksiz Adam, dikkatli bir okura yalnızca bir geçiş dönemini değil, yakın geleceği de çok çarpıcı biçimde sergileyen başyapıtlardan biridir.

Kitabı okuyanlar 183 okur

  • Kaan Serim
  • Hanifi
  • Musab Çağlar
  • Yasin Gül
  • Aydın H.
  • Erkan Muratoğlu
  • Ozge Balter
  • Yeşim akın
  • Ümit Sarıoğlu
  • Bekir Güngen

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.2 (20)
9
%26.8 (19)
8
%8.5 (6)
7
%4.2 (3)
6
%0
5
%1.4 (1)
4
%1.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%1.4 (1)

Kitabın sıralamaları