Noel'de Cinayet

8,2/10  (49 Oy) · 
156 okunma  · 
37 beğeni  · 
965 gösterim
Kulakları sağır eden bir gürültü ve canhıraş bir çığlık, Lee Ailesi’nin Noel yemeğini berbat eder. Üst katta zalim Simeon Lee boğazı kesilerek öldürülmüştür. Köyde bir arkadaşının evinde Noel tatilini geçirmekte olan Hercule Poirot olaya el koyunca evde yas havası yerine kuşku rüzgarlarının estiğini fark eder. Herkesin yaşlı adamdan nefret etmesi için kendine göre bir nedeni vardır.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9789754052718
 • Orijinal Adı:
  Hercule Poirot's Christmas
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Ayşenur 
08 Eyl 22:24 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Polisiye romanlar okumayı sevenler için büyük bir hazinedir Agatha Christie... Yıllar önce okuduğunuz ama ayrıntılarını hatırlayamadığınız bir Agatha Christie kitabını yeniden okumak bile büyük keyif verir. Yine mükemmel bir kurgu ve yine her sayfasını heyecanla, merakla okuyacağınız bir polisiye, Noel'de cinayet...
Biraz spoiler içerebilir
Simeon Lee heyecanı, sürprizi seven garip bir kişiliğe sahip ihtiyardır. Aile bağlarına önem verdiği için o yıl Noel gecesini ailesiyle birlikte geçirmek ister ve tüm çocuklarını konağa çağırır. Ama o gece bir ses ve çığlık duyulur ve bir cinayet işlenir. Biraz karışık olan bu cinayeti dahi dedektifimiz Hercule Poirot çözer.
Agatha Christie romanların da bir cinayet kurgusundan daha fazlasını bulacaksınız. Tavsiye eder keyifli okumalar dilerim....

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

A. Christie'den bahsederken beğenmedim, diyen oluyor mu acaba? Tabiki çok beğendim ama söylemesi ayıp, ben katili direk bulmuştum. E o kadar polisiye okuduk, olsun garii :)

Emre Şeyda 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Agatha Christie'nin romanları gerçekten de sürükleyici ve bir o kadar da cezbedici. Bu romanında da öncelikle çok iyi karakter tahlilleriyle başlıyoruz ve ardından oluşan cinayeti çözmeye çalışıyoruz. Her zamanki gibi ustaca bir kurguyla cinayeti işleyen kişiyi bulmamız çok zorlaşıyor. Noel üzerine yazılmış eserlerde cinayetlerin oldukça işlendiği göz önüne alındığında Agatha Christie'nin de bu günü es geçmesi normal olmayacaktı.

EZGİ AYKUT 
03 Şub 13:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bir Agahta klasiği siz katili tahmin etmeye çalışırken katil unlu dedektifimiz sayesinde farklı bir kişilik olarak karsınıza çıkar.Mrs. Marple ya da Hercule Poirot her zamanki zekiliğini konuştururlar.

Fadime YeŞİl 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Polisiye Romanlarını çok severim çok okurum. Fakat cinayeti çözümlediğim, katili bulduğum çok az kitap çıktı karşıma. Kitap yorumlarına baktığımda bir okur katili buldum demişti ben de bulurum diye düşündüm ama nafile.Şimdi kitapla birlikte kendimi sorgulamaya başladım acaba ben dikkatsiz bir okuyucu muyum, yoksa okuduğumu anlamıyorum muyum? Yani bu bazen diğer kitaplarda da başıma geliyor. Bir arkadaşımla ortak okuduğumuz bir kitap hakkında konuşurken onun anlattığı bölümleri hatırlamıyorum. Yada güç hatırlıyorum.Mevzuyu farklı yerlere çekmişim farkına varmadan yine şikayet alacağım sonra. Neyse olsun belki benim gibi olanlar varsa bir açıklama yada destek gelir bu hususta diye düşünüyorum. Evet güzel bir kitap tavsiye ediyorum. Sayılar iyi okumalar.....

Serdar Poirot 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelime ile mükemmel bir Hercule Poirot romanı. Simeon Lee zengin ve kötü kalpli bir adamdır. Noel'de serseri oğlu Harry'yi de çağırır ve bir parti düzenlemeye karar verir. Bu arada torunu Pilar ve Afrika'dan ortağının oğlu Stephen Farr da gelir. Ancak Noel akşamı öldürülür. İşin garibi oda kilitlidir ve katil içeride değildir. Olayı soruşturan komiser Sugden ve müdür Johnson, Hercule Poirot'tan yardım ister. Simeon'u öldürmek isteyecek pek çok insan vardır ancak katil hiç beklenmedik bir isimdir. Hercule Poirot müthiş zekası ile bu cinayeti de çözecektir. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Şeyda 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Agatha gerçekten tam bir polisiye romanı yazarı. Çok iyi kurgulanmış bir olay ve sonrasındaki gelişmeler. Katili hiç tahmin edemezdim. Beklemediğimiz biri çıktı ve çok değişik bir öldürme taktiği düşünülmüştü. Kitabın ince olması okuyucuyu sıkmıyor. Çünkü genelde polisiye romanları kalın oluyor. Bu çok güzel ve zevkle okuduğum bir romandı. Mutlaka herkes bir Agatha nın kitabını okumalı diye düşünüyorum :) sevgiler..

elif bingül 
06 Tem 00:41 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Polisiye türünün öncülerinden olan Agatha Christie yazar da okunmaz mı hiç?hercule poirot ile sherlock holmes pek benzetilir ancak polisiyeciler bilir ki aslında pek benzemezler. Holmes kitaplarında detaylardan o kadar çok bilgi çıkar ki abartı gelir insana. Ancak poirot daha gerçekçi bir gözlemcidir. Ve Holmes öykülerinde olaylar paralel ilerlerken poirot serilerinde genelde çooook alakasız şeyler gibi duran olaylar birbirine öyle bir bağlanır ki şaşar kalırsınız. Bu kitapta da öyleydi. Bir an kendimden bile şüpheye düştüm "acaba ben gerçekten ben miyim?" Diye Elmaslarla zengin olan bir adamın cinayetini ailesi ya da çalışanlarından şüphelenerek araştıran poirot ipuclarını doğru değerlendirerek sonuca ulaşır. Ancak son 4 5 sayfaya kadar şu oldu bu oldu diyemiyorsunuz. Sırf bu yüzden bile okunur. Ayrıca yazım hatası olmaması da bu okunurluğu artırır. Kitapla kalın.

Kitaptan 12 Alıntı

kitapları seven 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanın içinde, kendisinin bile bilmediği birtakım istekler, arzular vardır,... birinin kurban etme isteği."

Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 113 - Altın kitaplar)Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 113 - Altın kitaplar)
kitapları seven 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Emin olun, bu dünyada dürüstlük beş para etmez."

Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 76 - Altın kitaplar)Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 76 - Altın kitaplar)
kitapları seven 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanı en iyi odun ateşi ısıtır."

Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 57 - Altın kitaplar)Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 57 - Altın kitaplar)
kitapları seven 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bir insan, yaralandığı zaman çok acı çeker. Fena halde sarsılır."

Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 115)Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 115)
kitapları seven 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Kötülük sadece insanın kafasında değil! Dünyada yaşayan, var olan bir şey! Sen dünyadaki kötülüklerin farkında değilsin. Ama ben bunu hissediyorum!"

Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 16)Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 16)
özgül çetin 
18 Mar 23:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

''Bence dünya insanın düşündüğü gibi bir yerdir.''

Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 16 - Altın Kitaplar)Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 16 - Altın Kitaplar)
özgül çetin 
27 Mar 01:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Tanrının değirmenleri ağır ağır öğütür "

Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 116)Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 116)
kitapları seven 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bütün erkekler kötüdür. Rahibeler öyle söylüyor. İşte bu yüzden onlar için sık sık duâ etmek gerekir."

Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 38 - Altın kitaplar)Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 38 - Altın kitaplar)
elif bingül 
05 Tem 18:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Mon cher, herkes yalan söyler. Yalnız zararsız yakanları,önemlilerden ayırmak gerekir. "

Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 95)Noel'de Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 95)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber