Nora, Bir Bebek Evi - Hedda Gabler (Toplu Oyunları 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
261
Gösterim
Adı:
Nora, Bir Bebek Evi - Hedda Gabler
Alt başlık:
Toplu Oyunları 2
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054465255
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mitos Boyut Yayınları
208 syf.
·5 günde·10/10 puan
19.yüzyılın ortalarında Norveçte kadınların hayattaki arzuları ve cinsel eşitsizlik üzerine yazmaya cesaret eden biri vardı:Henrik Ibsen.
Romantik tiyatronun revaçta olduğu,kadınların hislerinin geri planda olduğu bir dönem ortamında bu konularda yazması insanları korkuttu.
Oyunların baş karakterleri olan Nora ve Hedda'nın ortak özelliği toplumun onlardan beklediği görev ve sorumlulukları bir yerde reddederek,bu toplumsal görevlerin okuyucu tarafından sorgulanması.
Eleştirel rasyonalizm tarzını tiyatroya getiren Ibsen,akılcılığını daha tartışmacı bir perspektiften okuyucuya geçiriyor.Aile ve ev huzurunun kadının varlığı ile özümsenmesi,bu atmosferi sağlamanın kadının görevi olduğu bilinci,kadınları bireysellikten uzak sadece anne ve eş rolü olarak bakılmasının ilk önce aile içi,sonra da topluma etkileri.Toplumun dinamizminde kadının yeri ve daha nice tartışılacak konu.2020'de bile üzerine düşünmek zor 1860-1890 yıllarında yazılan bu oyunların zamanın çok ötesinde ve anlamasının zor olduğunu düşünüyorum.
208 syf.
·8/10 puan
Ekşi sözlükte bir kardeşimizin daha da üzerine yorum yapılamayacak açıklaması:
evinde anaerkil bir düzen olan ve eşine inanılmaz saygı duyan ibsen abi, cesaret hapı yutmuşcasına ataerkil topluma yazmıştır oyunu.

1879 norveç'inde geçen bu oyun, oynandıktan sonra kıyametler kopmuş norveç halkı ayaklanmış, tiyatroya baskınlar düzenlenmiş..
ibsen oyunun sonunu değiştirmek zorunda kalmış sonraki temsillerde.

"nora bebek evinin kapısını kapatıp çıktığında kadın için hayatın kapısını ardına kadar açar.."
208 syf.
·10/10 puan
Eleştirel gerçekçiliğin önde gelen ismi Ibsen, birçok çağdaşının aksine, "kadının adını" dert edinmiş. Bu yüzden incelikle örülmüş oyun kurgusunun yanı sıra yazdığı güçlü kadın karakterleri beni kendisine bağladı. Özellikle Hedda Gabler, Anna Karenina ve Madam Bovary'nin yeniden çizilmesi gibi..
208 syf.
·2 günde·Beğendi
Bir kere Henrik Ibsen okumuşsan hep okursun, gözün arar, içinden gelir, okumalıyım dersin. Enazından benim için böyle, okuyup sevenleri olduğunu da biliyorum Ayrıca Norveçli olması da cabası ☺
.
.
"Toplumsal ikiyüzlülük, kişisel çıkarlar adına baskı yöntemlerine ve geleneksel yalanlara sarılmak, kadının özgürleşme çabası, kalıtım ve çevrenin birey üzerindeki etkileri, değişik biçimlerde hep işlediği temalardır" diyor http://www.biyografi.net.tr sayfasında.
.
Bundan önce okuduğum iki eserinde toplum ve birey arasındaki ilişkileri konu edinmiş olsa da, bu eserindeki her iki oyunda da iki farklı karakterde kadının aile içi ilişkilerini konu edinmiş.
.
.
Nora/Bir Bebek Evi adlı üç perdelik oyunda, ailesine son derece bağlı, müşfik, eşi için her fedakarlığa katlanabilecek bir kadın varken,
Hedda Gabler adlı dört perdelik oyunda, aile içinde daha edilgen kadın ana karakter olarak yer alıyor.
.
.
İki oyun için de, öncelikle, kadının varoluş mücadelesini dile getiriyor diyebilirim. Henrik Ibsen'in oyunları yazdığı dönemin koşullarını düşünürsek, onun nasıl yenilikçi, modernizmin öncüsü, kadın cinsine yüklenen olmazsa olmazları aşıp, olması gerektiği gibi kadına önce insan rolü biçtiğini görebiliriz bu oyunlarda. Arkada kapakta da belirtildiği gibi "...yazıldığı dönemde tutucu kesimlerce büyük tepkilerle karşılanmış" bu eser.
19.yy daki kafa yapısının aynısı günümüzde de yok mu, var hem de tüm gericiliği ve yobazlığıyla. Bunu gözönüne alınca Ibsen'in yaptığı daha da değer kazanıyor.
.
.
Her iki oyunun sonunda da, özellikle ilk oyunda Nora'nın verdiği karar Henrik Ibsen'e özgü olsa gerek.
.
.
Ben yine eserde ne oluyor ne bitiyor faslına girmedim. Okuyunca göreceksiniz zaten.
.
.
Benim için heyecan verici, son derece keyifle okuduğum bir eser oldu
Tek kelimeyle müthiş ☺
.
.
Oyun okumalıyız, onlara kitaplığımızda yer vermeliyiz
.
.
#okudumbitti #henrikibsen #ibsentopluoyunları #norabirbebekevi #heddagabler #tiyatro #oyun #mitosboyutyayınları #oyundizisi #ibsen #kitapönerisi #okumaönerisi #okumahalleri #çevirmen #tyılmazöğüt #iskandinavedebiyatı #norveçedebiyatı
Helmer: Her şeyden önce sen bir ev hanımısın, bir annesin.
Nora: Artık buna inanmıyorum. Her şeyden önce ben de senin gibi bir insanım.
HEDDA (Kağıtları teker teker sobaya atmaya başlar ve ken-
di kendine fısıldayarak konuşur) İşte çocuğunu yakıyorum Thea! Kızıl saçlarını ve seni! (Sobaya birkaç sayfa daha atar) Senin ve Ejlert Lövborg'un çocuğunuzu.(Kalanları da atar) Şimdi yanıyor… şimdi çocuğu yakıyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nora, Bir Bebek Evi - Hedda Gabler
Alt başlık:
Toplu Oyunları 2
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054465255
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mitos Boyut Yayınları

Kitabı okuyanlar 47 okur

  • Hütay
  • Cezmi Serhat Sakallı
  • Dilber
  • Mösyö Meursault
  • Saffet nkys
  • EdGü
  • rukiyye rahmet
  • Irmak Melis Yıldız
  • Beyza Aslan
  • Enver Akyol

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.2 (4)
9
%27.3 (6)
8
%36.4 (8)
7
%18.2 (4)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0