Not: Seni Hala Seviyorum (To All the Boys I've Loved Before Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.179
Gösterim
Adı:
Not: Seni Hala Seviyorum
Alt başlık:
To All the Boys I've Loved Before Serisi 2
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992920
Kitabın türü:
Orijinal adı:
P.S. I Still Love You
Çeviri:
Gizem Yeşildal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Not: Seni Hala Seviyorum
P.S. I Still Love You
İlişki oyunları bir gün gerçek olunca işler zorlaşmaya başlar, internette yayılan ve bütün okulun izlediği öpüşme videolarıyla da iyice karmaşık bir hal alır. Üstüne üstlük Peter eski sevgilisiyle daha çok vakit geçirmeye başlar. Yoksa onu hâlâ unutamamış mıdır? Bu sırada, geçmişinde önemli bir yere sahip olan John yeniden ortaya çıkınca Lara Jean ondan hâlâ çok hoşlandığını fark eder. Peki aynı anda iki kişiden hoşlanmak mümkün mü? Lara Jean bu sıkıntılı ve kafa karışıklığıyla dolu süreci atlatmayı başarabilecek mi?

“Samimi diyaloglar, kalpleri ısıtacak kardeşlik bağı ve gerçekçi anlatımıyla kitaplığınızda kesinlikle bulunması gereken bir kitap.”

School Library Journal
352 syf.
·9/10
26 yaşımdayım daha, hala bu tarz kitapları sabahlara kadar okuyabilirim bence :D Hiç kimse annesinin karnından Tolstoy okuyarak çıkmıyor, gerçi oradan çıkalı 26 sene olmuş ama bence gayet az bir süre :D

Kızın yaşadıklarını okudukça kendimi düşündüm o yaşlarda. Aşka aşık, ayran gönüllü, dibine kadar romantik, aynı zamanda bir o kadar acımasız... O YILLARA DÖNEBİLİYOR MUYUZ?
352 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Her serinin ikinci kitabını okumaya başlamadan önce biraz duraksarım. Acaba ilki kadar güzel olacak mı diye düşünürüm. Genellikle ilk kitapları güzel olan serilerin ikinci kitapları hep bir düşüş yaşar. Bu kitap gerçekten çok iyiydi ama ilk kitap daha iyiydi.( En azından benim için öyleydi :) )

Kitaptan bahsedelim biraz. İlk kitabı dün bitirdim ve bayıldım. Ara vermeden ikinci kitabı da aradan çıkarmalıyım dedim ve hazır elimdeyken onu da bugün okuyup bitirdim.

İçerik gerçekten güzel işlenmişti. Duygu geçişleri başarılı bir şekilde verilmişti. Lara jean efsane bir karakter. Ama bu kitapta ki kararsız duruşu beni biraz sinir etmedi desem yalan olur. Aynı zamanda Peter'ın eski sevgilisiyle olan arkadaşlığını devam ettirme çabası da can sıkan başka bir durumdu. Her şeye rağmen kitabın sonunu beğendim.Çünkü istediğim gibi bitti.(Biraz bencilce mi oldu ne :D Her neyse)

Gençlik kitaplarını sevenler okumalı bence :)
352 syf.
İlişki oyunları bir gün gerçek olunca işler zorlaşmaya başlar, internette yayılan ve bütün okulun izlediği öpüşme videolarıyla da iyice karmaşık bir hal alır. Üstüne üstlük Peter eski sevgilisiyle daha çok vakit geçirmeye başlar. Yoksa onu hâlâ unutamamış mıdır? Bu sırada, geçmişinde önemli bir yere sahip olan John yeniden ortaya çıkınca Lara Jean ondan hâlâ çok hoşlandığını fark eder. Peki aynı anda iki kişiden hoşlanmak mümkün mü? Lara Jean bu sıkıntılı ve kafa karışıklığıyla dolu süreci atlatmayı başarabilecek mi?

“Samimi diyaloglar, kalpleri ısıtacak kardeşlik bağı ve gerçekçi anlatımıyla kitaplığınızda kesinlikle bulunması gereken bir kitap.”
352 syf.
·8/10
Remember I Told You

Ben, Sevdiğim Tüm Erkeklere'yi çok sevmiştim, ikinci kitabın ilk kitabı unutturacağını düşünüyordum. Öyle olmadı, okurken ilk kitabı özlediğimi hissettim. İlk kitaptaki ilişkiler ve diyaloglar bu kitapta yoktu. Bu kitabın havası başkaydı, olaylar daha gerçekçiydi. Böyle düşünmemin nedeni Lara Jean'in yaşadıklarını tahmin edebilmem, iki erkeğin arasında kalma olayını anlayışla karşıladım çoğu kişiye karşı. Yaşadığı çok normal bir şeydi ve beni en sinir eden konulardan biri de bu, ilk sevdiğin kişi kimdiyse ona gitmeliydin Lara Jean.

Peter'ı sevmiştim, sevmemin nedeni Lara Jean'di sanırım. Bu kitapta Peter'ın olduğu sahnelere dayanamıyordum. Sevgililer günü hediyesi konusunda, Genevieve'le ilişkisini bir türlü kesemeyişi konusunda.. Sürekli olarak gözüme battı. Bu hikayeyi ben yazsaydım, Peter'la olanlardan sonra asla o sonu yazmazdım. Hikayeyi ben yazmadığım için, Jenny Han'ın bildiği bir şey vardır diyorum. Bu şekilde sakin kalabiliyorum.

Ben alacağım dersi aldım, kitaplar sağolsun. Yazarlar sağolsun.

Beğenmediğim kısımlar silindi gitti diyebilirim, diğer kitabı her zaman olduğu gibi merakla bekliyorum. Filmini de heyecanla bekliyorum.

İlk kitabı okurken karakterler benim kafamdaydı, kitabın film olacağını öğrendikten sonra, karakterleri hangi oyuncuların canlandıracağını gördükten, tanıdıktan sonra ikinci kitap biraz farklı bir deneyim oldu. Şikayetçi değilim, Peter'ı her şekilde sevmiyorum.

Aslında bu kitabı anlatmak için sadece şu cümleyi kullanmak isterdim. "Peter'ı sevmiyorum, kimse de sevmeme neden olamaz bu saatten sonra.."

Stormy olmasaydı bu kitapta güleceğim bir diyalog olmayacaktı, ilk kitapta bayağı gülmüştüm. Okurken ter basıyordu. Stormy'nin çöpçatanlık yapması falan çok hoştu yani, onun sayesinde biraz güldüm.

John Ambrose McClaren demek istiyorum son olarak, böyle olgun karakterler görmek gözlerimi yaşartıyor. Jenny Han işini biliyor, bundan sonra neler olacak şaşkınlık içinde bekliyor olacağım.
352 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Jenny Han'ın Türkçeye çevrilmiş serilerinden birinin daha bekleme zamanına gelmiş bulunmaktayız...

John Amberson McClaren, sen mükemmel bir karaktersin. Sen tek başına ana karakter olabilecekken neden yardımcı karakter oldun? Mükemmel; hem zeki, hem çalışkan, hem yakışıklı.

Peter'ı çok seviyorum. Ama bu kitapta fazlasıyla garip davrandı ki bence bunlar sempatik hareketler değildi... Peter yüzünden kitaba sinir oldum ve LaraJohn desteklemeye başlamıştım. Sonunda biraz anlayış gösterdim ama eski kız arkadaşıyla bu kadar samimi olması çok garipti, Lara Jean'ın tepkisi...

Chris bu kitapta çok daha samimiydi. Stormy... Stormy felaketti. Kitaplardaki öyle yaşlı karakterleri okumaya bayılıyorum.

Serinin ilk kitabı bu kitaba göre çok daha iyiydi. Bu kitapta çok duyguya giremedim. Diğer kitabı bekliyorum. Ah, Jenny Han kitaplarının sonunu nasıl bağlayacağını biliyorsun...
352 syf.
·Puan vermedi
Sevdiğim Tüm Erkeklere kitabını okuyup sevmiştim. İkinci kitabının da beni hayal kırıklığına uğratmayacağını biliyordum. Fakat Peter karakterinin kararsız tutumuna fazlasıyla sinirlendiğim zamanlar oldu. Kimi zaman Peter'a da, onun Genevieve ile yakın olmasına da sinir olmama rağmen Lara Jean'le var olan ilişkisinin sona ermesini hiç istemeyişimin nedenini gerçekten bilmiyorum. Bu nedenle kitabın sonunun bu şekilde bitmesine neredeyse hiç üzülmedim.
Bunun dışında, umarım John Ambrose McClaren boşuna durmuyordur. Uzun zamandır okuduğum en iyi karakterlerden biri:)
Genel olarak güzel bir devam kitabıydı.
352 syf.
·2 günde·9/10
İlk kitap nerede bittiyse ikinci kitap da orada başlıyor. Olaylar tam anlamıyla kaldığı yerden devam ediyor Yalnız bu sefer Lara Jean'i biraz daha zor zamanlar bekliyor. Kitapta değişmeyen tek şey Song kızlarıydı Ben bu üçlüye bayılıyorum Özellikle de Kitty'e

Peter seni çok severim ve daima da Team Peter olacağım ama bu kitapta beni gerçekten çok sinir etti. Yer yer kafasını duvara sürtüp kıvılcım çıkarmak istedim Eski sevgiliyle o kadar samimi olunduğu nerde görüşmüş Allah aşkına... Lara Jean ise tam olarak yaşından bekleneceği üzere aslında kimi sevdiğini çözmeye çalışıyordu. Kitap sonuna kadar büyük gel-gitler yaşadı

Fakaat bu kitabın yıldızı kesinlikle Stormy idi Her kelimesi yaptığı her şey beni benden aldı Keşke böyle bir arkadaşım olsa dedim ️ Son olarak üçüncü kitabı ve çıkacak olan filmi büyük bir merakla bekliyorum Çok beklemem umarım
352 syf.
·1 günde·7/10
Bu, serinin ikinci kitabı ve ilki kadar sevemediğimi belirtmeliyim. İlkinin daha tatmin edici bir sonla bitmesini ve hikayenin sona ermesini tercih ederdim. Tadında bırakılmış olurdu. Ama seri üçlemeymiş. Goodreadste son kitabın diğerlerinden daha yüksek puan alması ve hakkındaki güzel yorumlar devamını merak ettiriyor.
-----
Lara Jean'in hikayesi kaldığı yerden devam ediyor. İşin içine büyük ölçüde Peter'ın eski sevgilisi, LJ'in de eski en iyi arkadaşı Gen dahil oluyor. Nasıl gıcık bir karakter yahu! Anlatılmaz okunur. Bir de Lara Jean'in mektuplarından biri ona gitmesine rağmen ilk kitapta pek üzerinde durulmayan John cephesi var. Sanırım ben #teamJohn olabilirim. Sevilesi bir karakter.
Yalnız bu kitapta Lara Jean gözüme çok ayran gönüllü bir karakter gibi görünmeye başladı. Bu anlamda duygu geçişleri çok keskindi yani kimi sevdiğini okurken az çok anlayabilirsiniz değil mi? Ama LJ'e bir bakıyorsunuz A'yı seviyor gibi, bir bakıyorsunuz soluğu B'nin yanında alıyor.. Pat diye ayrılıyorlar hoop barışıyorlar, biraz da bu yüzden 2. kitaptan soğudum. Bir ara "Yeteer! Biraz büyüyün artık!" diye isyanlardaydım. İlk kitapta geniş yer tutmasına rağmen ikinci kitapta bozuk para gibi harcanan Josh'a da 1 dk saygı duruşu lütfen.
Ama yazarın o sürükleyici ve eğlenceli anlatım tarzı yine iş başında. Kitabı bir oturuşta bitirdim.
Her şeye rağmen sevdim bu seriyi. 3.kitap da denildiği gibi güzelse aklımda güzel kalacak bir seri olacak
352 syf.
·1 günde·9/10
İlk kitaptan daha çok sevdim. Sanki LJ'de kendimi gördüm. Bu şekilde büyüdüğüm hissettim ve bu benim için çok özel bir andı. Seni çok sevdim LJ. Ve sana daha fazla aşık oldum Peter Kevinsky
352 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Gençlik aşkı anlatılmaz yaşanır ve lara jean yaşamadan asıl aşkının kim olduğunu anlayamazdı. Bence bir önceki kitaptada bu kitapta da lara jean o yaşına kadar aşık olduğu tüm erkeklerin aşk mektubunu okuması vesilesiyle aşkı yaşadı ve sonunda doğru kişiyi buldu. Sonuna kadar kimi seçeceği konusunda karar verememiştim çünkü lara jean aşık olduğu her erkek bir şekilde mükemmeldi oyüzden en iyisi diye biri yoktu. Kitap bana göre çok güzeldi ve ben kitabın her kısmına bayılmıştım. Lara jean aşka aşık olması, huzur evindeki yardımsever davranışları, stormy karakteri, john mcclaren beyfendiliği, chrisin çılgınlığı ve tabiki 9 yaşında olupta ablasına saç makyaj, moda ve aşk hakkında bilgiçlik taslayan o kıza kitty bayıldım. Her bir karakter çok güzeldi.
352 syf.
·10/10
Jenny Han'ın kaleminden çıkan üç kitaplık bir serinin ikinci kitabı olan not : seni hala seviyorum genç yetişkin tarzında romantik, tatlı bir kitap. Bu kitabı okuyup da Peter Kavinsky aşkı yaşamayan insan sayısı çok azdır. Peter havalı ama aynı zamanda çok da sempatik bir karakter ve elde olmadan aşık olabiliyorsunuz. ilk kitaptan biraz bahsetmek gerekirse her şey asıl kızımız Lara Jen'in küçük kız kardeşi Kittt'nin Lara Jean'in hoşlandığı erkeklere yazdığı mektupları adreslerine göndermesiyle başlar. LJ bu işin içinden bir şekilde çıkmaya çalışırken mektuplardan biri de okulun havalı çocuğu Peter'a gider ve ikisi bir anlaşma yapmak üzere el sıkışırlar.
İkinci kitapta da Peter ve Lara Jean'in sözleşmesiz anlaşmasız gerçek bir sevgililik yaşamaya dair çabalarını ve Genevieve'in her yerden çıkmasını ve dengeleri bozmasını (bu kıza bir türlü sempatim olamadı. Bir insan bu kadar mı sinir bozucu olur) okuyoruz. Ve John da olaya dahil oluyor. John ilk kitapta bahsi geçen mektupların sahiplerinden. Bir kaç bölümde John bana o kadar minnoş geldi ki bir ara PK'ya " centilmenlik gör Kavinsky " falan dedim. Aradaki dengeyi bir arada tutamayıp her zaman Gen'den yana çıkması kriz etmedi değil. LJ ve Gen arasındaki dengeden de geçtim ben olsam erkek arkadaşıma yada onun eski kız arkadaşına 'ne oluyoruz ya' tarzında bir imada bulunurdum. Peter'ın da eski sevgilisini aşmasını isterdim. Sevdiğim olaylardan biri de Peter ve Kitty arasındaki bağdı. Bu kitapta Kitty olan bölümlere o kadar çok güldüm ki artık Kitty fanıyım.
352 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Birinci kitap için yazdığım incelemede üçüncü kitabı okur muyum bilmiyorum demiştim. Ama bu kitabı bitirir bitirmez üçüncü kitabı e-kitap olarak arattım ve yazık ki bulamadım. Bu kitap çok güzel olduğu için değil, bir şeyleri yarım bırakmaktan zaman zaman haz etmediğim için seriyi bitirecektim. Ama dediğim gibi üçüncü kitaba ulaşamadım. Olur da ulaşabilirsem onu da okurum.

İkinci kitap Lara Jean’in karakter olarak beni zaman zaman sinirlendirdiği ve şaşırttığı bir devam kitabı oldu. Bu tarz gençlik kitaplarını okuyunca yaşananlar çok yavan gelebiliyor. Bu kitapta özellikle esas karakter olan kızımızın gözünden bakınca zaman zaman hissettiklerinin aşk olmadığını düşündüm. Bu tarz kitaplarda da aşka olan inancınız sarsılınca okuyacak fazla bir şey bulamıyorsunuz. Çünkü romantik komedi tadında hikaye bu; yaşananın aşk değil de iki kişinin birbirine duyduğu basit bir lise ilişkisi olduğunu düşünürsem bunun tadı nerede kalır? Mesela ‘’Yanılmak Güzeldir’’ diye bir kitap var. Hatta onun da yine film uyarlaması da mevcut. Hem filmi hem de kitabı çok ama çok güzeldir. Basit bir aşk hikayesi değil, içinde birçok güzel şeyi barındıran bir hikaye konulmuş ortaya. O kitabı okumuşsanız ya da okursanız ne demek istediğimi anlarsınız. Ayrıca ‘’Yanılmak Güzeldir’’e de değinmiş oldum, okumanızı tavsiye ediyorum. Yok okuyamam diyorsanız, izleyin; filmin adı ‘’Flipped’’. Konumun çok dışına çıktım, devam ediyorum.

Burada ufak bir SPOILER olacak. Bittiği yeri yine işaretlerim.

Ben vuslata ermiş çiftleri sevemiyorum sanırım. Dramatik ve duygusal yanım buna izin vermiyor. Çiftler uzak kaldıkça, acı çektikçe benim ilgimi cezbediyor. Pişmanlıkları, özlemi seviyorum. Sanırım hikayelerde sevgiyi daha yoğun hissetmemi sağlıyor. O yüzden de Peter ile Lara Jean’ın ayrılıp, Peter’ın zavallı halde dolaştığı kısımlar daha bir zevkle okuduğum bölümlerdi. Tabi Lara Jean bu kısımlarda raydan çıkıp beni kızdırmış olsa da... Margot’a genelde hak vermesem de bu noktada katıldım; Lara Jean aşık olma düşüncesine aşıktı. Bence bu durum yadsınamayacak kadar çok insanda da görülüyordur. Ayrıca burada kaderin cilvesini de gördük; o mektup John’a erken ulaşsaydı, John ve Lara Jean’ın birlikte olmaması için hiçbir sebep yokmuş. Bu tarz şeyleri okuyunca acaba bizim çevremizden ne gibi fırsatlar geçiyor da kaçırdıklarımızın farkında bile olmuyoruz diye düşünüyorum.

Bu arada Peter Kavinsky çok tatlı bir karakter, ama filminde çok daha sempatik.

SPOILER bitti.

Devamını da okuyup seriyi bitirebilseydim iyi olacaktı. Ama şuan için mümkün görünmüyor. Başımın yoğun olduğu ve tez yazımım dolayısıyla stresli olduğum şu dönemde kitap beni eğlendirdi diyebilirim. Birine ya da bir şeylere de haksızlık etmek istemem. Bu arada Lara Jean bütün kitap boyunca kurabiye ve pasta yapmaya devam etti. Üniversitede gastronomi okumayı düşündü mü acaba? :)
"...Kaybettiğin biri için acı çekiyorsan, o zaman sevginin gerçek olduğunu anlarsın."
Jenny Han
Sayfa 318 - Pegasus Yayınları
Belki iyi şeyler gerçekten uzun sürmüyordu. Belki de onları özel kılan buydu; geçici olmaları.
Jenny Han
Sayfa 270 - Pegasus Yayınları
"Kabın farklı olması fıstıkların tadını değiştirmez."
Jenny Han
Sayfa 96 - Pegasus Yayınları, kitabı okuyanlar için alıntı olarak yazılması saçma gibi görünebilir ama bu cümle bana aşırı anlamlı geldi
" Söylediği şey teselli ediciydi ama doğru olduğuna emin değildim. Zaman gençler için farklı işlerdi. Dakikalar daha uzun, daha güçlü, daha canlı olabilirdi ama tek bildiğim, onsuz geçen her dakika sonsuzluk gibi geliyordu. Sanki bana geri dönmesini bekliyordum. Geri dönmeyeceğini bilsem de kalbim ilişkimizin bittiğini anlamıyordu sanki."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Not: Seni Hala Seviyorum
Alt başlık:
To All the Boys I've Loved Before Serisi 2
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992920
Kitabın türü:
Orijinal adı:
P.S. I Still Love You
Çeviri:
Gizem Yeşildal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Not: Seni Hala Seviyorum
P.S. I Still Love You
İlişki oyunları bir gün gerçek olunca işler zorlaşmaya başlar, internette yayılan ve bütün okulun izlediği öpüşme videolarıyla da iyice karmaşık bir hal alır. Üstüne üstlük Peter eski sevgilisiyle daha çok vakit geçirmeye başlar. Yoksa onu hâlâ unutamamış mıdır? Bu sırada, geçmişinde önemli bir yere sahip olan John yeniden ortaya çıkınca Lara Jean ondan hâlâ çok hoşlandığını fark eder. Peki aynı anda iki kişiden hoşlanmak mümkün mü? Lara Jean bu sıkıntılı ve kafa karışıklığıyla dolu süreci atlatmayı başarabilecek mi?

“Samimi diyaloglar, kalpleri ısıtacak kardeşlik bağı ve gerçekçi anlatımıyla kitaplığınızda kesinlikle bulunması gereken bir kitap.”

School Library Journal

Kitabı okuyanlar 125 okur

 • Elif bayraktar
 • Elif Yıldız
 • Simge Birben
 • Başak Deren
 • zeynep
 • Deniz Atakan Çamlıca
 • Aliye
 • kader öztürk
 • Zerawv
 • ParadisePierres

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (10)
9
%15 (9)
8
%30 (18)
7
%15 (9)
6
%15 (9)
5
%0
4
%3.3 (2)
3
%1.7 (1)
2
%0
1
%1.7 (1)